Աշխարհը մի օր հաշվի է նստելու մեզ հետ. Արցախի նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ընդունել է «Արցախի պահեստազորի սպաների միություն» հասարակական կազմակերպության անդամներին։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Արցախի նախագահի աշխատակազմից` հանդիպման ընթացքում քննարկվել են զորացրված և պահեստազոր անցած սպաների ու նրանց ընտանիքների սոցիալական խնդիրները։
Հատուկ անդրադարձ է եղել Արցախի Հանրապետության անվտանգային, ինչպես նաև ներքին և արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող մի շարք հարցերի։
Արայիկ Հարությունյանը ընդգծել է, որ Արցախի կարգավիճակի հարցում պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը հստակ է և անկախության ճանապարհից ետ քայլ չի լինելու:
«Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ծանր պատերազմի հետևանքով շատ կորուստներ ենք ունեցել, սակայն շարունակում և շարունակելու ենք մեր պետականակերտման աշխատանքը: Համոզված եմ՝ աշխարհը մի օր հաշվի է նստելու մեզ հետ, և մեր տասնամյակների պայքարը տալու է իր ցանկալի արդյունքը»,- ասել է նախագահը:
Հանդիպման ընթացքում նախագահը նշել է, որ 2022 թ.-ի հունվարի 1-ից ԱՀ կառավարության որոշմամբ 25 հազար ՀՀ դրամով բարձրացվելու են զինվորական բոլոր թոշակառուների թոշակները, ուշադրության կենտրոնում է գտնվում գործող և թոշակառու սպաներին բնակարաններով ապահովելու հարցը, որը նախատեսված է ամբողջությամբ լուծել մինչև 2023 թվականը։

Однажды мир станет считаться с нами: президент Республики Арцах
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 28 декабря принял группу членов общественной организации «Союз офицеров запаса Арцаха».
Как сообщили Арменпресс в главном информационном управлении аппарата президента Республики Арцах, были обсуждены социальные проблемы демобилизованных и ушедших в запас офицеров и членов их семей, особо был затронут ряд вопросов, касающихся безопасности республики, а также внутренней и внешней политики.
Глава государства подчеркнул, что позиция официального Степанакерта в вопросе статуса Арцаха однозначна, и мы не уклонимся от пути независимости. «Мы понесли большие потери в результате тяжелой войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха, однако я заверяю вас, что мы продолжим нашу работу по государственному строительству. Убежден, что однажды мир станет считаться с нами, и наша борьба, которая длится несколько десятилетий, даст желаемый результат», - сказал президент.
В ходе встречи президент отметил, что с 1 января 2022 года решением правительства Республики Арцах пенсии всех военных пенсионеров будут увеличены на 25 тысяч драмов. В центре внимания властей находится также вопрос обеспечения жильем действующих и вышедших на пенсию офицеров, который намечается полностью решить до 2023 года.