Իմ առաջնային նպատակներից մեկը Սաուդյան Արաբիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումն էր. ՀՀ նախագահը հարցազրույց է տվել ArabNews-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 26-ին Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին այցն է կատարել Սաուդյան Արաբիա՝ արաբական և իսլամական աշխարհի առանցքային երկրներից մեկը:
Դեկտեմբերի 18-ին Հայաստան է ժամանել Սաուդյան Արաբիայում տեղակայված Մերձավոր Արևելքի առաջատար անգլալեզու օրաթերթի՝ ArabNews-ի գլխավոր խմբագիր Ֆայսալ Աբբասը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ նախագահի պաշտոնական կայքից, ArabNews-ը դեկտեմբերի 23-ին հրապարակել է նախագահ Արմեն Սարգսյանի բացառիկ հարցազրույցը: Տեսանյութերի հետ հրապարակվել է նաև Ֆայսալ Աբբասի՝ հարցազրույցն ընդհանրացնող հոդվածը, որում հեղինակը մասնավորապես նշում է.
«Արմեն Սարգսյանը պատմության մեջ կմնա որպես Հայաստանի առաջին նախագահը, որը 1991թ. անկախացումից ի վեր այս տարվա հոկտեմբերին այցելեց Սաուդյան Արաբիա: Թեև երկու երկրները միմյանց նկատմամբ թշնամանք չեն ունեցել, սակայն նրանց միջև դիվանագիտական հարաբերություններ նույնպես չեն եղել՝ 1988-1994թթ. ղարաբաղյան հակամարտության ընթացքում և ղարաբաղյան առաջին պատերազմում Ռիադի կողմից Ադրբեջանին սատարելու պատճառով»:
Ստորև թարգմանաբար ներկայացվում է հարցազրույցի՝ Հայաստան-Սաուդյան Արաբիա հարաբերություններին վերաբերող հատվածը.
- Անկախությունից ի վեր դա առաջին այցն էր, որ իրականացվել է Հայաստանի նախագահի կողմից: Կարո՞ղ եք որոշ մանրամասներ հայտնել, թե ինչպե՞ս այցը կայացավ, ինչպիսի՞ արդյունքներ կան, և ամենակարևորը՝ ե՞րբ կարող ենք ակնկալել դիվանագիտական կապերի հաստատում:
- Մեր անկախության ավելի քան 30 տարիներին մենք դիվանագիտական հարաբերություններ չենք ունեցել Սաուդյան Արաբիայի հետ: Սաուդյան Արաբիան շատ կարևոր, ազդեցություն ունեցող և հեռանկարային երկիր է: Հայաստանը, լինելով փոքր երկիր, առաջինն է ընդունել քրիստոնեությունը: Նույնիսկ այս 30 տարիների ընթացքում հայերը գնացել են Սաուդյան Արաբիա, աշխատել են այնտեղ և շատ հայեր հաջողություններ են գրանցել: Կարծում եմ, որ հարաբերություններ չհաստատելու հիմնավոր պատճառներ չկան:
Երբ դարձա նախագահ, իմ առաջնային նպատակներից մեկը Սաուդյան Արաբիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումն էր: Այս ամենի վերաբերյալ շատ լավ արձագանք ունեցա Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգ Մուհամեդ բին Սալմանի կողմից: Մենք սկսեցինք հաղորդակցվել, նամակներ էինք միմյանց գրում՝ կրոնական, ազգային կամ պետական միջոցառումների առնչությամբ: Դրանք շատ պատկառելի և խոր իմաստ ունեին: Այդ կերպ աստիճանաբար հատուկ հարաբերություններ սկսեցին, և մենք սկսեցինք խոսել դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու հնարավորությունների մասին: Այդ հաղորդակցությունների գագաթնակետը դարձավ իմ այցելությունը մայրաքաղաք Ռիադ:
Իմ ոչ երկար, բայց բովանդակային քննարկումները թագաժառանգ Մուհամեդ բին Սալմանի հետ շատ առանձնահատուկ էին: Առաջին հերթին դրանք վերաբերում էին մեր ժողովուրդների և պետությունների միջև փոխադարձ հարգանքին, ինչպես նաև՝ մեկս մյուսի հանդեպ ունեցած հարգալից վերաբերմունքին: Հաջորդիվ մենք խոսեցինք մեր դիվանագիտական հարաբերությունների մասին: Ըստ էության, երկուսս էլ համաձայնեցինք, որ իմ այդ այցով սկիզբ դրվեց մեր դիվանագիտական հարաբերություններին: Ես Պետնախարարին և Թագաժառանգին հրավիրեցի այցելել Հայաստան: Մենք համաձայնել ենք, որ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու և դեսպանատներ բացելու ճանապարհին ենք և մեր դեսպաններին կուղարկենք միմյանց երկրներ:
Մեր քննարկումների հաջորդ կարևոր մասը վերաբերում էր ապագային: Շատ ուրախ էի տեսնել, որ թագաժառանգ Մուհամեդ բին Սալմանը մեծապես կենտրոնացած է ապագայի վրա. իր երկրի, տարածաշրջանի, Ծոցի և աշխարհի ապագայի վրա: Նա ներկայացրեց սաուդական նոր տնտեսություն զարգացնելու իր հավակնությունները՝ զբոսաշրջությունից մինչև նոր տեխնոլոգիաներ: Նա նաև մեծ կարևորություն է տալիս բարձր տեխնոլոգիաներին, որը, կարծում եմ, անհրաժեշտություն է բոլորի, հատկապես՝ Հայաստանի նման երկրի համար: Հայաստանը, ի տարբերություն Սաուդյան Արաբիայի, հարուստ չէ բնական այնպիսի պաշարներով, ինչպիսիք են նավթը և գազը: Ծոցի մի շարք երկրներ՝ Սաուդյան Արաբիան, Էմիրությունները կամ Կատարը, մեծ գումարներ են ներդնում կրթության, գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացման ոլորտներում: Եվ դա ճիշտ մոտեցում է, քանի որ դա է մարդկության ապագան՝ լինի դա արհեստական բանականությունը, մաթեմատիկական մոդելավորումը կամ կենսատեխնոլոգիաները:
Հանդիպել և շփվել եմ շատ մարդկանց հետ: Ինձ համար ամենակարևորն այն քննարկումներն էին, որոնք ունեցա Նորին Մեծության հետ: Նա, որպես երկրի ղեկավար, իր ժողովրդին և երկիրը տանում է ճիշտ ուղղությամբ: Նույն կերպ պետնախարարի հետ ենք քննարկումներ ունեցել: Ես ամբողջովին բավարարված եմ նրանով, ինչ տեսա: Մենք խոսեցինք ապագայի մասին, մեր երկու ժողովուրդների ապագայի, որը պետք է լինի նորովի, նոր տեխնոլոգիաների և վարքագծի առկայությամբ: Երկու կողմերը շա՛տ պետք է աշխատեն մեր ժողովուրդներին նաև կրթելու համար: Հայկական սփյուռքը շատ ավելի է ծանոթ Սաուդյան Արաբիային, քանի որ նրանցից շատերը՝ լինելով ամերիկացի, լիբանանցի, և այլն, այցելել և գործարարությամբ են զբաղվել Սաուդյան Արաբիայում: Հայաստանում՝ տեղական մակարդակով թերևս կան որոշ կարծրատիպեր, ինչը կարելի է ասել նաև Սաուդյան Արաբիայի մասին, որտեղ ևս կարող են լինել կարծիքներ Հայաստանի մասին, որոնք աղերս չունեն իրականության հետ: Դռները բացելը, ոչ միայն դիվանագիտական, այլև մշակութային և տնտեսական հարաբերություններ հաստատելը և զբոսաշրջությունը խթանելը կօգնեն միմյանց ավելի լավ ճանաչել: Մենք շատ բան ունենք ցույց տալու:

Одной из целей было установление дипломатических отношений с Саудовской Аравией: интервью президента Армении "ArabNews"
26 октября президент Армен Саркисян нанес первый в истории новой независимой Армении визит в Саудовскую Аравию, одну из ключевых стран арабо-исламского мира.
18 декабря в Армению прибыл главный редактор ведущей англоязычной ближневосточной ежедневной газеты «ArabNews» Фейсал Аббас.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на официальный сайт президента Армении, 23 декабря «ArabNews» опубликовала эксклюзивное интервью президента Армена Саркисяна. Наряду с видеороликами была опубликована статья Фейсала Аббаса, подводящая итоги интервью, в которой автор особо отметил:
«Армен Саркисян войдет в историю как первый президент Армении, который после приобретения Арменией независимости в 1991 году, в октябре этого года с официальным визитом побывал в Саудовской Аравии. Хотя наши страны не враждовали, дипломатических отношений между ними в 1988-1994 годах не было. Причина заключалась в поддержке Эр-Рияда Азербайджану в первой карабахской войне, во время карабахского конфликта».
Ниже приводится перевод части интервью Армена Саркисяна, посвященной отношениям между Арменией и Саудовской Аравией.
- Это был первый визит президента Армении с момента обретения независимости. Не могли бы Вы рассказать подробнее о том, как прошел визит, каковы его результаты и, самое главное, когда можно ожидать установления дипломатических отношений?
- За более чем 30 лет независимости у нас не было дипломатических отношений с Саудовской Аравией. Саудовская Аравия - очень мощная, влиятельная и многообещающая страна. А Армения, будучи маленькой страной, первой приняла христианство. В течение этих 30 лет армяне ездили в Саудовскую Аравию, работали там, и многие армяне добились там успехов. Я думаю, что нет веских причин не устанавливать отношений.
Когда я стал президентом, одной из моих основных целей было установление дипломатических отношений с Саудовской Аравией. На все это я получил очень хороший отзыв от наследного принца Саудовской Аравии Мохаммеда бин Салмана. Мы начали общаться, писать друг другу письма о наших религиозных, национальных или государственных мероприятиях. Они заключали уважительное оношение и глубокий смысл. Так постепенно начались особые отношения мы заговорили о возможности установления дипломатических отношений. Кульминацией этого общения стал мой визит в столицу страны Эр-Рияд.
Мои короткие, но содержательные беседы с наследным принцем Мухаммедом бен Салманом были особенными. В первую очередь, они касались взаимного уважения к нашим государствам и к народам, а также уважительного отношения друг к другу. Затем мы заговорили о наших дипломатических отношениях. Фактически, мы оба согласились с тем, что мой визит положил начало нашим дипломатическим отношениям. Я пригласил государственного министра и наследного принца посетить Армению. Мы договорились, что находимся на пути к установлению дипломатических отношений, открытию посольств и отправке наших послов.
Следующая важная часть наших дискуссий касалась будущего. Я был рад видеть, что наследный принц Мохаммед бин Салман очень сосредоточен на будущем своей страны, региона, Персидского залива и мира. Он изложил свои концепции по развитию новой экономики Саудовской Аравии, от туризма до новых технологий. Он большое значение придает и высоким технологиям, которые, я думаю, необходимы каждой, особенно такой стране, как Армения. Армения, в отличие от Саудовской Аравии, не богата такими природными ресурсами, как нефть и газ. Ряд стран Персидского залива, таких как Саудовская Аравия, Объединенные Арабские Эмираты или Катар, вкладывают значительные средства в образование, науку и технологии. И это правильный подход, потому что это будущее человечества, будь то искусственный интеллект, математическое моделирование или биотехнология.
Я встречался и общался со многими людьми. Самыми важными для меня были беседы с Его Величеством. Как лидер страны он ведет свой народ, страну в правильном направлении. Точно так же мы беседовали и с государственным министром. Я полностью удовлетворен. Мы говорили о будущем наших двух народов, которое должно быть новым, с новыми технологиями и с новыми нравами. Мы должны упорно трудиться, чтобы просвещать наши народы. Армянская диаспора гораздо лучшше знакома с Саудовской Аравией, поскольку многие из них, будучи гражданами Америки, Ливана и т. д., посещали Саудовскую Аравию и вели там дела. В Армении на местном уровне, пожалуй, есть некоторые стереотипы, что можно сказать и о Саудовской Аравии, где также могут быть мнения об Армении, которые не имеют ничего общего с реальностью. Открытие дверей, установление не только дипломатических, но и культурных и экономических связей, продвижение туризма поможет лучше узнать друг друга. Нам есть что показать.