ԵԱՏՄ նիստին վարչապետը կարևորեց միության ներքին շուկայի զարգացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՏՄ փոխգործակցության գլխավոր ուղղություններից մեկը պետք է դառնա միության ներքին շուկայի զարգացումը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի առցանց ռեժիմով նիստին այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Առանց խոչընդոտների ներքին շուկայի զարգացումը կնպաստի մեր պետությունների տնտեսական աճին, մրցակցության բարձրացմանը, բիզնեսի ակտիվացմանը, լրացուցիչ աշխատատեղերի ստեղծմանը, գործազրկության կրճատմանը: Ինտեգրացիոն գործընթացների ակտիվացումն ու խորացումը կնպաստեն Միության պետությունների տնտեսությունների կառուցվածքային վերափոխումներին և դրանց արդիականացմանը և դիվերսիֆիկացմանը, որը կարևոր նշանակություն ունի համաշխարհային գների տատանման, գլոբալ տնտեսության ճգնաժամերի խորացման պայմաններում»,- նշեց Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով` ծառայությունների առևտուրը, որը դարձել է դինամիկ բաղադրիչ ժամանակից համաշխարհային տնտեսությունում, արտահանման դիվերսիֆիկացման նոր խթան է հանդիսանում:

YEREVAN, DECEMBER 10, ARMENPRESS. Development of the domestic market of the Eurasian Economic Union must become one of the main directions of the EAEU mutual partnership, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said at the online session of the Supreme Eurasian Economic Council.
“The development of a domestic market without barriers would contribute to the economic growth of our countries, the increase of competitiveness, the activeness of business, the creation of additional jobs and cut in unemployment. The activation and deepening of integration processes would contribute to structural transformations of the economies of the Union’s states and their upgrading and diversification which is important in conditions of fluctuations of global prices, deepening of global economic crises”, Pashinyan said.
According to him, the service trade, which has become a dynamic component in the modern global economy, is a new impetus for export diversification.