Արարատ Միրզոյանը Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղարին է ներկայացրել տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը դեկտեմբերի 9-ին հանդիպում է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության (ՖՄԿ) գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, զրուցակիցները քննարկել են ՖՄԿ-ում Հայաստանի նախագահության շրջանակներում նախաձեռնությունների իրականացման ընթացքը։
Արարատ Միրզոյանը և Լուիզ Մուշիկիվաբոն անդրադարձ են կատարել Հայաստան - Ֆրանկոֆոնիա համագործակցության ամրապնդման հեռանկարներին՝ մասնավորապես տնտեսության և երիտասարդության ոլորտներում ծրագրերի իրականացման միջոցով։
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանը աջակցում է ՖՄԿ գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյի առաջարկած՝ Կազմակերպության բարեփոխումների օրակարգին։
ՖՄԿ գլխավոր քարտուղարը ՀՀ ԱԳ նախարարին է ներկայացրել ս․թ․ հունիսին Հայաստանում անցկացված արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության կողմից իրականացված դիտորդական առաքելության ամփոփիչ զեկույցը։
Արարատ Միրզոյանը և Լուիզ Մուշիկիվաբոն մտքեր են փոխանակել նաև Թունիսում 2022 թվականին նախատեսված Ֆրանկոֆոնիայի 18-րդ գագաթնաժողովին ընդառաջ Կազմակերպության նախապատրաստական աշխատանքներին վերաբերող հարցերի շուրջ։
Հանդիպման ընթացքում նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել նաև տարածաշրջանային կայունությանը և անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր։

Арарат Мирзоян представил генеральному секретарю Франкофонии вопросы региональной безопасности
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, находящийся с рабочим визитом в Париже, 9 декабря встретился с генеральным секретарем Международной организации Франкофонии (МОФ) Луиз Мушикивабо.
Как сообщили «Арменпресс» в МИД Армении, они обсудили процесс реализации инициатив в рамках председательства Армении в МОФ.
Арарат Мирзоян и Луиз Мушикивабо коснулись перспектив укрепления сотрудничества Армения-Франкофония, в частности, посредством реализации программ в сферах экономики и молодежных программ.
Глава МИД Армении подчеркнул, что Армения поддерживает предложенную генеральным секретарем МОФ Луиз Мушикивабо повестку реформ организации.
Генеральный секретарь МОФ представила министру иностранных дел Армении итоговый доклад наблюдательской миссии Международной организации Франкофонии на внеочередных парламентских выборах в Армении в июне этого года.
Арарат Мирзоян и Луиз Мушикивабо также обсудили вопросы подготовки организации к намеченному на 2022 год 18-му саммиту Франкофонии в Тунисе.
В ходе встречи Арарат Мирзоян представил своему коллеге и вопросы региональной стабильности и безопасности.