Նիկոսիայում պաշտոնապես բացվել է «Կիպրոս-Հայաստան բարեկամության այգին»
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիկոսիայում նոյեմբերի 10-ին պաշտոնապես բացվել է «Կիպրոս-Հայաստան բարեկամության այգին», որին ներկա է եղել Հունաստանի Հանրապետությունում ՀՀ նորանշանակ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Հունաստանում Հայաստանի դեսպանությունը տեղեկացնում է, որ այս նախաձեռնության հեղինակն է Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատում պետական ներկայացուցիչ Վարդգես Մահտեսյանը՝ Ստրովոլոսի քաղաքապետ Անդրեաս Պապախարալամբոսի աջակցությամբ։
Բացման արարողությանը ներկա են եղելԿիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների Պալատի նախագահ Անիտա Դեմետրիուն, Պաշտպանության նախարար Խարալամբոս Պետրիդիսը, Կիպրոսի Հույն Ուղղափառ եկեղեցու առաջնորդ Քրիսոստոմոս II Արքեպիսկոպոսի ներկայացուցիչը, Կիպրահայոց թեմի կաթողիկոսական փոխանորդ Գերշ. Տեր. Խորեն Արքեպիսկոպոս Տողրամաճեանը, քաղաքական կուսակցությունների առաջնորդներ և ներկայացուցիչներ, կիպրահայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
Հունաստանում ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ է ներկա գտնվելու նման պատմական միջոցառմանը, որը տեղի է ունենում իր պարտականությունները ստանձնելու առաջին շաբաթվա ընթացքում: Դեսպանը հավելել է, որ Կիպրոսը Հայաստանի բնական դաշնակիցն ու բարեկամն է։ Նա բարձր է գնահատել հայ-կիպրական հարաբերություններում կիպրահայ համայնքի դերը՝ առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնելով Վարդգես Մահտեսյանին, ում նախաձեռնությամբ էլ բացվել է «Կիպրոս-Հայաստան բարեկամության այգին»։
Դեսպան Մկրտչյանն ընթերցել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի ուղերձը։
«Ուրախ եմ իմ ջերմագին ողջույնները փոխանցելու Կիպրոսի Հանրապետության Նախագահ Ն.Գ. Պարոն Նիկոս Անաստասիադեսին, Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Ն.Գ. տիկին Անիտա Դեմետրիուին և շնորհավորում եմ բոլոր հարգարժան հյուրերին «Կիպրոս-Հայաստան բարեկամության այգու» բացման կապակցությամբ։ Կցանկանայի նաև իմ խորին երախտագիտությունը հայտնել Կիպրոսի իշխանություններին՝ մշակութային ժառանգության պահպանման գործում կիպրահայ համայնքին ցուցաբերած իրենց մշտական հանձնառության ու աջակցության համար: Խորհրդանշական է, որ այսօրվա միջոցառումը տեղի է ունենում այն օրերին, երբ հայաստանցիներն ու արցախցիները գլուխ են խոնարհում և հարգանքի տուրք են մատուցում 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին մեկնարկած 44-օրյա պատերազմի հերոսների հիշատակին, պատերազմ, որն ուղեկցվել է միջազգային մարդասիրական և մարդու իրավունքների լայնածավալ խախտումներով, ռազմական հանցագործություններով և այլ զանգվածային վայրագություններով Ադրբեջանի կողմից՝ Թուրքիայի անմիջական աջակցությամբ և մասնակցությամբ։ Մենք բարձր ենք գնահատում Կիպրոսի կառավարության սկզբունքային դիրքորոշումն Արցախի հարցում և նրա միանշանակ աջակցությունը հայ ժողովրդին։ Կիպրոսը մշտապես եզակի է եղել իրավիճակի հասցեական և հստակ գնահատականով, ինչի համար մենք շատ շնորհակալ ենք»,- ասված է նախարարի ուղերձում:
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի խոսքում նշվում է նաև, որ Կիպրոսի հիմնախնդրի մասին խոսելիս՝ Հայաստանի աջակցությունը Կիպրոսին եղել և մնում է միանգամայն հստակ ու երբեք որևէ երկիմաստություն չի ունեցել։
«Հուսով եմ, որ մոտ ապագայում բանակցությունները կվերսկսվեն՝ ականատես լինելու կղզու վերամիավորմանը։ Մենք բարձր ենք գնահատում Կիպրոսի կառավարության ահռելի աջակցությունը Հայոց ցեղասպանության հարցում՝ արդարության և ճանաչման մեր ձգտումներում։ Կիպրոսի իշխանությունների դիրքորոշումը և նրանց կողմից Հայոց ցեղասպանության տարելիցների առնչությամբ արված բազմաթիվ հայտարարությունները կրկին ու կրկին ընդգծում են Կիպրոսի ժողովրդի՝ համամարդկային արժեքներին հավատարմությունն ու ազնվությունը»,- նշված է ուղերձում:
ՀՀ ԱԳ նախարարը խոսքն ավարտել է հին հույն փիլիսոփա Հերակլիտոսի հայտնի աֆորիզմով՝ «Ամեն ինչ հոսում է», ինչը նշանակում է, որ աշխարհն անընդհատ փոփոխվում է, իսկ կայունությունը պարզապես պատրանք է։ «Սա անկասկած ճիշտ է։ Բայց ես խորապես հավատում եմ, որ փայփայելով մեր համատեղ պատմությունն ու արժեքները և փոխանցելով դրանք գալիք սերունդներին՝ մենք կարող ենք երաշխավորել, որ մեր միջպետական հարաբերությունները, ինչպես նաև հայ և կիպրացի ժողովուրդների միջև շարունակական համերաշխությունն ու բարեկամությունը հավերժ կհարատևեն»,- նշել է Արարատ Միրզոյանը:
Միջոցառումն ավարտվել է Սուրբ Աստվածածին երգչախմբի, Համազգայինի «Սիփան» պարախմբի կատարումներով և ընդունելությամբ:

В Никосии официально был открыт Парк дружбы Кипр-Армения
В Никосии 10 ноября в присутствии посла Республики Армения в Республике Греция Тиграна Мкртчяна официально был открыт Парк дружбы Кипр-Армения.
Как передает «Арменпресс», посольство Армении в Греции сообщает, что автором данной инициативы является государственный представитель в Палате представителей Кипра Вардгес Махтесян. Инициатива была реализована при содействии мэра Строволоса Андреаса Папахараламбоса.
На церемонии открытия присутствовали спикер Палаты представителей Республики Кипр Анита Деметриу, министр обороны Хараламбос Петридис, представитель Греческой православной церкви Кипра архиепископ Христос II, глава Армянской епархии Кипра архиепископ Хорен Тограмаджян, лидеры политических партий и представители армянской общины Кипра.
Посол Армении в Греции Тигран Мкртчян отметил, что для него большая честь быть на таком историческом событии, которое происходит в первую неделю после его вступления на должность. Посол добавил, что Кипр - союзник и друг Армении. Он высоко оценил роль армянской кипрской общины в армяно-кипрских отношениях, выразив особую благодарность Вардгесу Махтесяну, по инициативе которого и был открыт Парк дружбы Кипр-Армения.
Тигран Мкртчян зачитал послание министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна.
«Рад передать свои теплые приветствия президенту Республики Кипр г-ну Никосу Анастасиадесу, спикеру Палаты представителей Парламента Кипра Аните Деметриу. Поздравляю с открытием Парка дружбы Кипр-Армения. Я также хотел бы выразить свою глубокую признательность властям Кипра за их неизменную приверженность и содействие армянской общине Кипра в сохранении их культурного наследия. Символично, что сегодняшнее событие происходит в день, когда армяне и арцахцы склоняют головы, дают дань памяти героям 44-дневной войны, начавшейся 27 сентября 2020 года, сопровождавшейся широкомасштабными международными гуманитарными нарушениями, нарушениями прав человека, военными преступлениями и другими массовыми зверствами со стороны Азербайджана при прямой поддержке Турции. Мы высоко ценим принципиальную позицию правительства Кипра в вопросе Арцаха, его безоговорочную поддержку армянскому народу. Кипр всегда был уникален в своей целевой и четкой оценке ситуации, за что мы очень благодарны», - говорится в заявлении министра.
В послании министр иностранных дел Арарат Мирзоян подчеркнул, что в вопросе проблемы Кипра позиция Армении всегда была четкой и никогда она не была двусмысленной.
«Я надеюсь, что в ближайшем будущем переговоры возобновятся, чтобы достичь воссоединения острова. Мы ценим огромную поддержку правительства Кипра в связи с Геноцидом армян в нашем стремлении к справедливости. Позиция кипрских властей, многочисленные заявления, сделанные ими в годовщину Геноцида армян, еще раз подчеркивают приверженность и честность народа Кипра нашим общим ценностям», - говорится в послании.
Министр иностранных дел РА завершил свое послание известным афоризмом древнегреческого философа Гераклита «Все течет, все изменяется», что означает, что мир постоянно меняется, а стабильность - лишь иллюзия. «Это определенная истина. Но я глубоко верю, что, бережно относясь к нашей общей истории и к нашим ценностям, передавая их будущим поколениям, мы можем гарантировать, что наши межгосударственные отношения, солидарность и дружба между армянским и кипрским народами продлятся вечно», - написал Арарат Мирзоян.
Мероприятие завершилось приемом и выступлением хора Пресвятой Богородицы и танцевального ансамбля «Сипан».