Էրդողանն ու Ալիևը փորձում են այլ նշանակություն տալ եռակողմ համաձայնագրի կետերին. «National Interest»-ի անդրադարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախում 44-օրյա պատերազմի ռազմական գործողությունների դադարեցմանն ուղղված եռակողմ համաձայնագրի երկու դրույթը վերջին ամիսներին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը փորձել են սահմանել այլ կերպ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ամերիկյան «National Interest» ամսագրում հրապարակված իր հոդվածում նշել է վերլուծաբան Մայքլ Ռուբինը: Հոդվածում նախ անդրադարձ է կատարվում ճանապարհների ապաշրջափակման մասին դրույթին: Ըստ այդ կետի՝ տարածաշրջանի տնտեսական և տրանսպորտային բոլոր կապերը պետք է ապաշրջափակվեն: Հայաստանի Հանրապետությունը երաշխավորելու է Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև տրանսպորտային կապերի անվտանգությունը:
«Նախ նրանք դա մեկնաբանում են որպես իրենց միջանցքի տրամադրում, որը կհատի Հայաստանի ինքնիշխան տարածքը: Երկրորդ՝ նրանք անտեսում են տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային բոլոր կապերն ապաշրջափակելու մասին կետը: Բայդենի վարչակազմը պետք է հստակ հասկացնի, որ նման վերաիմաստավորումն անհիմն է և անօրինական»,-ասված է հոդվածում։
Ընդգծելով Թուրքիայի աջակցությունը Ադրբեջանին՝ հոդվածագիրը ներկայացրել է Էրդողանի այն հայտարարությունը, ըստ որի, Հայաստանի ապաշրջափակման մասին հարցի քննարկումը Հայաստանի առաջնորդի հետ պահանջում է նախ Ադրբեջանի պահանջների կատարում: «Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խնդիրը կհաղթահարվի միջանցքի բացմամբ»,- հոդվածում մեջբերվել է Էրդողանի հայտարարությունը:
«Ե՛վ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը, և՛ պետքարտուղար Բլինքենը բազմիցս հայտարարել են, որ «դիվանագիտությունը վերադարձել է», բայց երբ խոսքը վերաբերում է Հարավային Կովկասին, այն չկա։ Եթե Վաշինգտոնի նպատակն էր թուլացնել ՀՀ-ի կապերը ՌԴ-ի և Իրանի հետ, ապա լավագույն միջոցը կլիներ ճնշում գործադրել Թուրքիայի և Ադրբեջանի վրա՝ Հայաստանի կրկնակի շրջափակումը վերացնելու և ՀՀ-ի կախվածությունը ՌԴ-ից ու Իրանից նվազեցնելու համար», - նշվել է հոդվածում՝ ավելացնելով, որ ինչպես Թուրքիան հույս ունի, որ իր բեռնատարները Հայաստանի տարածքով կանցնեն, այնպես էլ Հայաստանը պետք է կարողանա իր բեռնատարների շարժն ապահովել Թուրքիայով:

Эрдоган и Алиев пунктам трехстороннего заявления пытаются придать иное значение: статья «National Interest»
В последние месяцы президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган и президент Азербайджана Ильхам Алиев пытались по-иному сформулировать два положения трехстороннего заявления о прекращении огня в Арцахской 44-дневной войне.
Как передает «Арменпресс», это в своей статье, опубликованной в «National Interest», отметил аналитик Майкл Рубин. В статье он вначале обратился к пункту по разблокировке дорог. Согласно этому пункту, все экономические и транспортные связи в регионе должны быть разблокированы. Республика Армения должна гарантировать безопасность транспортного сообщения между Азербайджаном и Нахиджеваном.
«В первую очередь они это интерпретируют как предоставление коридора, который будет пересекать суверенную территорию Армении. Во-вторых, они игнорируют момент разблокирования всех экономических и транспортных связей в регионе. Администрация Байдена должна дать понять, что такое переосмысление является необоснованным и незаконным», - говорится в статье.
Подчеркнув поддержку Азербайджана Турцией, автор статьи представил заявление Эрдогана, согласно которому обсуждение вопроса разблокировки с лидером Армении требует в первую очередь выполнения требований Азербайджана. «Проблема между Арменией и Азербайджаном будет решена путем открытия коридора», - цитирует автор Эрдогана.
«И президент США Джо Байден, и госсекретарь Блинкен неоднократно заявляли, что «дипломатия вернулась», но когда дело касается Южного Кавказа, ее просто не существует. Если целью Вашингтона было ослабить связи Армении с Россией и Ираном, лучшим способом было бы оказать давление на Турцию и Азербайджан, чтобы они сняли двойную блокаду Армении и уменьшили зависимость Армении от России и Ирана», - отметил Майкл Рубин. Он добавил, если Турция надеется, что ее грузовые машины будут проезжать через территорию Армении, то и Армения должна иметь возможность обеспечить движение своих грузовых машин через Турцию.