Արցախահայությունը չի կարող ապրել ադրբեջանական վերահսկողության ներքո. փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախյան թե առաջին պատերազմի, թե երկրորդ պատերազմի ընթացքում տեղի ունեցածը հստակ ցույց են տալիս, որ արցախահայությունը չի կարող ապրել ադրբեջանական վերահսկողության ներքո:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2022-ի պետբյուջեի նախագծի քննարկմանը:
«Հայաստան» խմբակցությունից Արմեն Ռուստամյանը նշեց՝ կա «Ճանաչում՝ հանուն փրկության» գաղափար: «Ես հատուկ չեմ ասում «Անջատում՝ հանուն փրկության», ասում եմ՝ «Ճանաչում՝ հանուն փրկության», որպեսզի դա չհակադրվի ինքնորոշման իրավունքի հետ»,-ասաց պատգամավորն ու հետաքրքրվեց՝ այդ բանաձևը քննարկվո՞ւմ է:
Փոխնախարարը շեշտեց. «Այն, ինչ տեղի ունեցավ թե Արցախյան առաջին պատերազմի, թե երկրորդ պատերազմի ընթացքում, հստակ ցույց է տալիս, որ ադրբեջանական վերահսկողության ներքո արցախահայությունը չի կարող ապրել: Այսինքն՝ քանի որ փաստացի գնում է բնաջնջման քաղաքականություն: Դրա լավագույն ապացույցն այսօր Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում հայերի իսպառ բացակայությունն է»:
Գևորգյանը նշեց, որ պատգամավորի ասած սկզբունքն այդ փաստով հստակ հիմնավորում է ստանում: «Եվ ես կարծում եմ, որ այդ մոտեցումը, որ արցախահայությանը Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո սպառնում է ոչնչացում, այդ ճշմարտացի, հուսալի և վստահելի թեզը մենք առաջ ենք մղում թե մեր դիսկուրսում, թե բանակցությունների ընթացքում»,-վստահեցրեց նա:

YEREVAN, NOVEMBER 4, ARMENPRESS. What happened during the First and Second Artsakh wars clearly shows that the Armenians of Artsakh cannot live under Azerbaijani control, the Armenian Deputy Minister of Foreign Affairs Vahe Gevorgyan told lawmakers during parliamentary committee debates on the 2022 state budget.
Hayastan faction MP Armen Rustamyan asked the Deputy FM on “remedial recognition”. “I am deliberately not saying ‘remedial secession’, I am saying ‘remedial recognition’, so that it doesn’t oppose the right to self-determination,” he said, asking whether or not this formula is under discussion.
“What happened during both the first and second Artsakh wars clearly shows that the Armenians of Artsakh cannot live under Azerbaijani control. That is, because [Azerbaijan] is in fact engaged in a policy of extermination. The best proof of this is the total absence of Armenians in the territories presently controlled by Azerbaijan,” the Deputy FM said.
Deputy FM Gevorgyan said that the principle mentioned by the lawmaker is getting firm substantiation over this fact.
“And I think that this approach, that the Armenians of Artsakh are facing annihilation under Azerbaijani control, this truthful, reliable and accurate narrative is being advanced by us in both our discourse and during negotiations,” he said.