Արցախահայությունը չի կարող ապրել ադրբեջանական վերահսկողության ներքո. փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախյան թե առաջին պատերազմի, թե երկրորդ պատերազմի ընթացքում տեղի ունեցածը հստակ ցույց են տալիս, որ արցախահայությունը չի կարող ապրել ադրբեջանական վերահսկողության ներքո:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2022-ի պետբյուջեի նախագծի քննարկմանը:
«Հայաստան» խմբակցությունից Արմեն Ռուստամյանը նշեց՝ կա «Ճանաչում՝ հանուն փրկության» գաղափար: «Ես հատուկ չեմ ասում «Անջատում՝ հանուն փրկության», ասում եմ՝ «Ճանաչում՝ հանուն փրկության», որպեսզի դա չհակադրվի ինքնորոշման իրավունքի հետ»,-ասաց պատգամավորն ու հետաքրքրվեց՝ այդ բանաձևը քննարկվո՞ւմ է:
Փոխնախարարը շեշտեց. «Այն, ինչ տեղի ունեցավ թե Արցախյան առաջին պատերազմի, թե երկրորդ պատերազմի ընթացքում, հստակ ցույց է տալիս, որ ադրբեջանական վերահսկողության ներքո արցախահայությունը չի կարող ապրել: Այսինքն՝ քանի որ փաստացի գնում է բնաջնջման քաղաքականություն: Դրա լավագույն ապացույցն այսօր Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում հայերի իսպառ բացակայությունն է»:
Գևորգյանը նշեց, որ պատգամավորի ասած սկզբունքն այդ փաստով հստակ հիմնավորում է ստանում: «Եվ ես կարծում եմ, որ այդ մոտեցումը, որ արցախահայությանը Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո սպառնում է ոչնչացում, այդ ճշմարտացի, հուսալի և վստահելի թեզը մենք առաջ ենք մղում թե մեր դիսկուրսում, թե բանակցությունների ընթացքում»,-վստահեցրեց նա:

Армяне Арцаха не могут жить под азербайджанским контролем: заместитель министра иностранных дел
То, что произошло во время как первой, так и второй арцахской войн, доказало, что армяне Арцаха не могут жить под контролем Азербайджана.
Как передает «Арменпресс», об этом заместитель министра иностранных дел Армении Ваге Геворгян заявил при обсуждении проекта бюджета на 2022 год на совместном заседании постоянных комиссий НС.
Армен Рустамян из фракции «Айастан» отметил, что существует принцип «признание во имя спасения». «Я специально не говорю «отделение во имя спасения», я говорю «признание во имя спасения», чтобы это не противоречило праву на самоопределение», - сказал депутат и спросил, обсуждается ли такая резолюция.
Замминистра ответил: «То, что произошло во время как первой, так и второй Арцахской войн, ясно показывает, что армяне Арцаха не могут жить под контролем Азербайджана. Так как, он на самом деле проводит политику уничтожения. Лучшим доказательством этого на сегодняшний день является полное отсутствие армян на территориях, находящихся под контролем Азербайджана».
Ваге Геворгян отметил, что изложенный депутатом принцип подтверждается этим фактом. «И я думаю, что этот подход, согласно которому армянам Арцаха под контролем Азербайджана грозит уничтожение, мы выдвигаем как верный, надежный, заслуживающий доверия тезис и при дискурсах, и на переговорах», - заверил он.