Տեղի ունեցավ Տանն Կիլիկիո Կաթողիկէ Հայոց 21-րդ Կաթողիկոս Պատրիարքի գահակալության արարողությունը
ԳՅՈՒՄՐԻ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բեյրութի Սուրբ Եղիա աթոռանիստ եկեղեցում հոկտեմբերի 24-ին տեղի ունեցավ Տանն Կիլիկիո Կաթողիկէ Հայոց նորընտիր 21-րդ Կաթողիկոս Պատրիարք Ամեն. և Գերջ. Տ. Տ. Ռաֆայել Պետրոս ԻԱ նորընտիր Պատրիարքի գահակալության սրբազան արարողությունը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, արարողությանը ներկա էինՆ.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի եւ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսի ներկայացուցիչները, Լիբանանում Պապական նվիրակի ներկայացուցիչը, հայ եւ օտար հոգեւորականներ, սրբազան հայրեր, առաքինազարդ քույրեր, Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վահագն Աթաբեկյանը Լիբանանի Հանրապետության նախագահի ներկայացուցիչը, քույր եկեղեցիների ներկայացուցիչներ, հավատացյալ ու պաշտոնատար այլ անձիք:
Գահակալության արարողությունը հանդիսապետեց Հայ Կաթողիկէ Պատրիարքության կառավարիչ եւ Բերիոյ թեմի Առաջնորդ` Արհ. Պետրոս Արք. Միրիաթյանը՝ Սինոդոսական Հայրերի հետ միասին։
Սեպտեմբերի 23-ին Հայ Կաթողիկէ Եկեղեցու Եպիսկոպոսաց սինոդոսի ընտրությունների արդյունքներով Տանն Կիլիկիո Կաթողիկէ Հայոց 21-րդ Կաթողիկոս Պատրիարք է ընտրվել Արհ. Տ. Ռաֆայել Արքեպս Մինասյանը:
Նորընտիր Կաթողիկոս Պատրիարքը ստացավ Ամենապատիվ և Գերերջանիկ Տ. Ռաֆայել Պետրոս 21-րդ Մինասյան անունը, ինչպես տեղեկացնում է Սուրբ Աթոռը:
Արհ. Տ. Ռաֆայել Արքեպս Մինասյանը 2011թ. մինչ օրս Առաջնորդն է Հայաստանի, Վրաստանի, Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Արևելյան Եվրոպայի կաթողիկէ հայոց, հանդիսանում է «Հայկական Կարիտաս» բարեսիրական հասարակական կազմակերպության նախագահ:

Состоялась интронизация 21-го Армянского Католикоса-Патриарха Дома Киликийского
24 октября состоялась интронизация новоизбранного 21-го Армянского Католикоса-Патриарха Дома Киликийского, получившего имя Рафаэль Петрос XXI.
Как передает Арменпресс, на церемонии присутствовали нунции Его Святейшество Католикоса Всех Армян Гарегина II и Католикоса Великого Дома Киликийского Арама I, представитель Папского нунция в Ливане, армянское и иностранное духовенство, Святые Отцы, добродетельные сестры, Чрезвычайный и Полномочный Посол Армении Ваагн Атабекян представитель Президента Ливанской Республики, представители сестринских церквей, верующие и другие официальные лица.
Церемонию интронизации возглавил губернатор Армянского Католического патриархата и предстоятель Верийской епархии архиепископ ПетросМириатян вместе с отцами Синода.
В результате выборов в Епископальный синод Армянской католической церкви 23 сентября 21-м армянским Католикосом-Патриархом был избран Рафаэль Арчепс Минасян.
Новоизбранный Католикос Патриарх принял Преосвященного Его Святейшества принял имя Рафаэль Петрос XXI.
Рафаэль Петрос XXI являлся главой епархий Армении, Грузии, России, Украины и Восточной Европы, президентом благотворительной неправительственной организации «Каритас».