ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 18-19-ին Հայաստանի խոշորագույն քաղաքներում կանցկացվի հայ-ռուսական ութերորդ միջտարածաշրջանային ֆորումը, որը ռուս-հայկական դաշնակցային հարաբերություններում կարևոր միջոցառում է: Ֆորումի կազմակերպիչներն են Ռուսաստանի Դաշնության Տնտեսական զարգացման նախարարությունը և Հայաստանի Հանրապետության Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը:
Հոկտեմբերի 18-ին ֆորումի շրջանակներում կանցնի 5 կլոր սեղան ռուսաստանցի և հայ պետական գործիչների, քաղաքական գործիչների, հասարակական ակտիվիստների, գիտնականների ևփորձագետներիմասնակցությամբ: Առաջին կլոր սեղանը նվիրված կլինի Ռուսաստանի և Հայաստանի տնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարներին եվրասիական ինտեգրման գործընթացում:
Երկրորդ կլոր սեղանը կուսումնասիրի համատեղ ծրագրերի իրականացման մեջ արդյունաբերական կլաստերների ներուժի հարցերը:
Երրորդ կլոր սեղանը նվիրված կլինի մշակութային-պատմական զբոսաշրջության զարգացմանը:
Չորրորդ կլոր սեղանն անվանված է «Ռուսաստանի և Հայաստանի տարածաշրջանները. համագործակցության երիտասարդական և կրթական չափումը»:
Եվ հինգերորդ կլոր սեղանը նվիրված կլինի հետհամավարակային շրջանում միջտարածաշրջանային սոցիալ-տնտեսական համագործակցության զարգացմանը:
Ֆորումի շրջանակներում տեղի կունենան երկու երկրների ընկերությունների ներկայացուցիչների գործարար բանակցություններ և այլ գործարար հանդիպումներ:
Կարևոր է, որ նախատեսված ենհետաքրքիր հանդիպումներ այս մեծածավալ միջոցառման նաև այլ հարթակներում՝ Հայաստանի բուհերում և դպրոցներում: Այսպես, Հայ-Ռուսական համալսարանում տեղի կունենա դիզայն-նստաշրջան «Ռուսաստանի և Հայաստանի երիտասարդական դիվանագիտության նախագծում» թեմայով:
Երևանի պետական համալսարանում այդ օրը կաշխատի «ՍԹԱՐԹ-up» անհատականության աճի թրեքինգ-լաբորատորիան: Սիլվա Կապուտիկյանի անվան երևանյան թիվ 145 դպրոցում, Գյումրիի թիվ 30 և 38 դպրոցներում կաշխատի «Աշխարհում ռուսաց լեզվի դեսպաններ» միջազգային կամավորական ծրագրի կրթական-լուսավորչական արշավախումբը:
Հոկտեմբերի 19-ին կշարունակվեն տարբեր միջոցառումներ, ինչպես նաև՝ գործարար բանակցությունները ռուսաստանյան և հայկական ընկերությունների ու կազմակերպությունների ներկայացուցիչների միջև:
Երևանի պետական համալսարանում տեղի կունենա գիտամեթոդական սեմինար ռուսագետ-մանկավարժների համար «Լեզուն և թվայնացումը. ռուսաց լեզվի, իբրև օտար լեզվի, դասավանդման արդիական մեթոդներ» խորագրով:
Այդ նույն օրը Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում տեղի կունենա Ութերորդ ռուս-հայկական միջտարածաշրջանային ֆորումի լիագումար (պլենար) նիստը:
Ֆորումի շրջանակներում նախատեսվող որոշ միջոցառումներ տեղի կունենան նաև 2021թ. հոկտեմբերի 20-ին: Հետաքրքիր է, որ ֆորումը վերսկսում է իր աշխատանքը որոշ ընդմիջումից հետո, որը կապված էր կորոնավիրուսի համավարակի հետ: Այս ֆորումի աշխատանքին կմասնակցեն ռուսաստանյան տարածաշրջանների մեծաթիվ ներկայացուցիչներ:
Ընդհանրապես, այս ֆորումը Երևանում և Գյումրիում կընդգրկի աննախադեպ մեծ թվով ռուսաստանյան և հայաստանյան մասնակիցներ: Ֆորումը կոչված է ներդրում ունենալու հայ-ռուսաստանյան բազմաճյուղ համագործակցության խորացման և ամրապնդման գործում և, մասնավորապես, Ռուսաստանի և նրա տարածաշրջանների կապերը Հայաստանի և նրա տարածաշրջանների հետ ամրապնդելու մեջ:

В Ереване и в Гюмри пройдет восьмой российско-армянский межрегиональный форум
Это важное в российско-армянских союзнических отношенииях мероприятие пройдет в крупнейших городах Армении 18-19 октября 2021 года. Его организаторами выступят Министерство экономического развития Российской Федерации и Министерство территориального управления и инфраструктур Республики Армения.
В рамках форума 18-го октября пройдут 5 круглых столов с участием российских и армянских государственных деятелей, политиков, общественных активистов, ученых и экспертов. Первый круглый стол будет посвящен перспективам развития экономического сотрудничества России и Армении в процессе евразийской интеграции. Второй круглый стол изучит комплекс вопросов потенциала промышленных кластеров в реализации совместных проектов. Третий круглый стол посвящен развитию культурно-исторического туризма. Четвертый круглый стол назван «Регионы России и Армении: молодежное и образовательное измерение сотрудничества». И, наконец, пятый круглый стол посвящен теме развития межрегионального социально-экономического сотрудничества в постпандемийный период. В рамках форума пройдут деловые переговоры представителей компаний двух стран и другие деловые встречи.
Важно, что предусмотрены интересные встречи в рамках этого масштабного мероприятия также на отдельных площадках в вузах и школах Армении. Так, в Российско-Армянском университете пройдет дизайн-сессия «Конструирование молодежной дипломатии России и Армении».
В Ереванском государственном университете в этот день будет работать Трекинг-лаборатория личностного роста «СТАРТ-up». В ереванской школе №145 им. Сильвы Капутикян и в гюмрийских школах №30 и №38 пройдет образовательно-просветительская экспедиция Международной волонтерской программы «Послы русского языка в мире».
19-го октября будут продолжены деловые переговоры представителей российских и армянских компаний и организаций.
В Ереванском государственном университете пройдет научно-методический семинар для преподавателей-русистов «Язык и цифра: актуальные методики преподавания русского языка как иностранного». В этот же день в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна пройдет пленарное заседание Восьмого Российско-армянского межрегионального форума.
Мероприятия в рамках форума запланированы и на 20-е октября 2021г.
Интересно, что Форум возобновляет свою работу после перерыва, вызванного пандемией короновируса. В работе настоящего форума примут участие представители российских регионов. Этот форум соберет в Ереване и Гюмри беспрецедентно большое число российских и армянских участников. Форум призван внести вклад в углубление и укрепление многопланового армяно-российского сотрудничества и, в частности, дальнейшее укрепление связей регионов России с Арменией и ее регионами.