Պատերազմ հնարավոր չէ. Դավիթ Բաբայանը տեղեկություններ հաղորդեց Արցախի իրավիճակից
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախում երեկոյան տեղի ունեցած կրակոցներից հետո իրավիճակը հանգիստ է և ամբողջությամբ վերահսկվում է Արցախի ՊԲ-ի և ռուս խաղաղապահների կողմից, Արցախի Պաշտպանության բանակը զոհեր չունի, իսկ վիրավորում ստացած զինվորների կյանքին վտանգ չի սպառնում։
Այդ մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնեց Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը` հայ բնակչությանը կոչ անելով չտրվել համացանցում տարածվող ապատեղեկատվությանը կամ չճշտված տեղեկություններին և հետևել բացառապես պաշտոնական տեղեկատվությանը, մասնավորապես` Պաշտպանության բանակի հաղորդագրություններին, քանի որ այս պահին շրջանառվում են իրականության հետ կապ չունեցող, ուռճացված տեղեկություններ։ «Սիրելի ժողովուրդ, պետք է հետևել միմիայն պաշտոնական լրահոսին, առաջին հերթին` Պաշտպանության բանակի տարածած տեղեկատվությանը։ Այս պահի դրությամբ, փառք Աստծո, մենք զոհեր չունենք, և բժիշկներն ամեն ինչ անում են, որպեսզի վիրավորներից ոչ մեկի կյանքին վտանգ չսպառնա։ Ընդհանուր իրավիճակը այդպիսին է, կայուն է հիմա։ Այդ հարցով զբաղվում են նաև խաղաղապահները, անմիջապես եկել են այդ վայրը, այսինքն` խուճապի համար ոչ մի պատճառ չկա», - «Արմենպրես»-ին հայտնեց Արցախի արտգործնախարարը։
Դավիթ Բաբայանի հաղորդմամբ` այսօրվա դեպքերը տեղի են ունեցել Արցախի Մարտունու շրջանի Նոր շեն համայնքի մոտ։ Անդրադառնալով այն հարցին, թե ի՞նչ չափերի ու մասշտաբների են եղել արցախա-ադրբեջանական բախումները և կա՞ արդյոք լարվածության էսկալացիայի վտանգ, Դավիթ Բաբայանը պատասխանեց, որ այս պահի դրությամբ իրավիճակը լրիվությամբ վերահսկվում է։ Արցախցի պաշտոնյան չի կարծում, որ տեղի ունեցածը հիմք է լայնածավալ պատերազմի վերսկսման վտանգի մասին խոսելու համար։ «Դա հնարավոր չէ, քանի այնտեղ կանգնած են ռուս խաղաղապահները։ Պետք է դա լավ հասկանանք, չշահարկենք, խուճապ չսերմանենք։ Պատերազմ հնարավոր չէ։ Եվ պետք է հասկանանք, որ դասադրանք է թշնամու կողմից, և նման սադրանքների դիմելու է, որովհետև սա իր ոճն է։ Մեզ համար սա նորություն չէ»,- ընդգծեց «Արմենպրես»-ի զրուցակիցը` կարծիք հայտնելով, որ ադրբեջանական կողմի այս նոր սադրանքը ոչ թե պարզապես քաղաքական, այլ աշխարհաքաղաքական նկատառումներով է իրականացվել։
Դավիթ Բաբայանի խոսքով` Ադրբեջանը նմանատիպ գործողություններով քայլեր է ձեռնարկում ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ հայության դեմ։

Война невозможна: Давид Бабаян сообщил о ситуации в Арцахе
После вечерних обстрелов в Арцахе спокойная ситуация, полностью контролируется Армией обороны Арцаха и российскими миротворцами. Армия обороны Арцаха потерь не имеет, жизни раненых опасность не угрожает.
Об этом «Арменпресс» сообщил министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян, призвав население Армении не поддаваться дезинформации и непроверенной информации, распространяемой в Интернете, следить только за официальной информацией, а именно: сообщениям Армии обороны. Распространяется недостоверная, преувеличенная информация. «Наш любимый народ, мы должны следить только за официальными сообщениями, в первую очередь за информацией, распространяемой Армией обороны. На данный момент, слава Богу, у нас нет жертв, врачи делают все возможное, чтобы не было опасности для жизни раненых. В целом ситуация сейчас стабильная. Этим вопросом занимаются миротворцы, они прибыли в это место сразу же, то есть, повода для паники нет», - представил «Арменпресс» глава МИД Арцаха.
По словам Давида Бабаяна, инциденты произошли возле общины Норшен Мартунинского района Арцаха. Говоря о масштабе столкновения, существует ли опасность эскалации напряженности, Давид Бабаян ответил, что на данный момент ситуация находится под полным контролем. Произошедшее он не считает опасностью возобновления широкомасштабной войны. «Это невозможно, пока здесь находятся российские миротворцы. Мы должны это понимать, мы не должны спекулировать этим, не должны сеять панику. Война невозможна. И надо понимать, что это провокация врага, он будет прибегать к таким провокациям, потому что это в его стиле. Для нас это не ново», - подчеркнул глава МИД Арцаха, выразив мнение, что эта новая провокация азербайджанской стороны была осуществлена не только по политическим, но и по геополитическим причинам.