Արցախին հատկացվող դրամական աջակցությունը մոտենում է 100 միլիարդ դրամի. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության կողմից Արցախին հատկացվող դրամական աջակցությունը մոտենում է 100 մլրդ դրամին:
Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, կառավարությունը միջոցներ հատկացրեց Արցախի բնակչության 2021թ. հոկտեմբեր ամսվա Էլեկտրաէներգիայի, գազամատակարարման և կապի ծառայությունների ծախսերի, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության 2021թ. պետական բյուջեով նախա­տեսված հոկտեմբեր ամսվա աշխատավարձերի, նպաստների, կենսաթոշակների, առողջա­պահության ծախսերի ֆինանսավորման համար։
Արձագանքելով նախագծին՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ այս որոշմամբ 2020 թվականի նոյեմբերից հետո Արցախին հատկացվող դրամական աջակցությունը մոտենում է 100 միլիարդ դրամին։ «Շարունակելու ենք այս գործընթացը՝ մի նկատառմամբ, որ մենք սոցիալական աջակցության տրամաբանությունը ամեն քայլի հետ ավելի ու ավելի շատ փոխակերպենք զարգացման քաղաքականության»,- ասաց նա։
Փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանն էլ հավելեց, որ չզեկուցվող հարցերի շրջանակում Սյունիքի մարզին շուրջ 1 միլիարդ դրամ են տրամադրելու, որը Սյունիքի համայնքների կենսականությունը վերականգնելու և առկա խնդիրները լուծելու համար է:

YEREVAN, SEPTEMBER 30, ARMENPRESS. The financial assistance provided by the Armenian government to Artsakh is approaching 100 billion drams.
The government today provided funds for covering the electricity, gas supply and communications services costs of the Artsakh population for October 2021, as well as for their salaries, pensions and healthcare costs.
At the Cabinet meeting Prime Minister Nikol Pashinyan said with this decision the monetary assistance provided to Artsakh is approaching 100 billion drams. “We will continue this process with a view that we must transform this social assistance logic into a development policy with each step”, he said.
Deputy Prime Minister Suren Papikyan in turn reported that nearly 1 billion drams will be provided to Syunik province to solve the existing problems.