Արցախին հատկացվող դրամական աջակցությունը մոտենում է 100 միլիարդ դրամի. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության կողմից Արցախին հատկացվող դրամական աջակցությունը մոտենում է 100 մլրդ դրամին:
Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, կառավարությունը միջոցներ հատկացրեց Արցախի բնակչության 2021թ. հոկտեմբեր ամսվա Էլեկտրաէներգիայի, գազամատակարարման և կապի ծառայությունների ծախսերի, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության 2021թ. պետական բյուջեով նախա­տեսված հոկտեմբեր ամսվա աշխատավարձերի, նպաստների, կենսաթոշակների, առողջա­պահության ծախսերի ֆինանսավորման համար։
Արձագանքելով նախագծին՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ այս որոշմամբ 2020 թվականի նոյեմբերից հետո Արցախին հատկացվող դրամական աջակցությունը մոտենում է 100 միլիարդ դրամին։ «Շարունակելու ենք այս գործընթացը՝ մի նկատառմամբ, որ մենք սոցիալական աջակցության տրամաբանությունը ամեն քայլի հետ ավելի ու ավելի շատ փոխակերպենք զարգացման քաղաքականության»,- ասաց նա։
Փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանն էլ հավելեց, որ չզեկուցվող հարցերի շրջանակում Սյունիքի մարզին շուրջ 1 միլիարդ դրամ են տրամադրելու, որը Սյունիքի համայնքների կենսականությունը վերականգնելու և առկա խնդիրները լուծելու համար է:

Финансовое содействие Арцаху приближается к 100 млрд драмов: Никол Пашинян
Как передает «Арменпресс», правительство выделило средства для компенсации коммунальных расходов электроснабжения, газоснабжения и связи за октябрь, а также на погашение зарплат, пособий, пенсий, расходов на здравоохранение за октябрь.
Говоря о проекте, премьер-министр Никол Пашинян отметил, что финансовое содействие, оказываемое Арцаху после ноября 2020 года по сей день, приближается к 100 млрд драмов. «Мы продолжим этот процесс с одной целью, чтобы все больше логику социальной поддержки трансформировать в политику развития» - сказал он.
Вице-премьер Сурен Папикян добавил, что Сюникской области будет предоставлено около 1 млрд драмов, что поможет восстановить жизнеспособность Сюникских общин и решить существующие проблемы.