Հարավային Օսիայի ժողովուրդը համերաշխ է իր հողում ապրելու իրավունքի համար պայքարող Արցախի եղբայրների հետ. Անատոլի Բիբիլովը շնորհավորել է ԱՀ նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության օրվա կապակցությամբ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը շնորհավորական ուղերձ է ստացել Հարավային Օսիայի Հանրապետության նախագահ Անատոլի Բիբիլովից:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են ԱՀ նախագահի աշխատակազմից, ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Հարավային Օսիայի ժողովրդի և անձամբ իմ անունից Արցախի Հանրապետության 30-ամյակի կապակցությամբ հղում եմ Ձեզ և բոլոր արցախցիներին ամենաջերմ ողջույններ ու անկեղծ շնորհավորանքներ:
30 տարի առաջ հնագույն Արցախի հերոսական ժողովուրդը հռչակել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը՝ իրագործելով ինքնորոշման իր անքակտելի իրավունքը: Ժողովրդի կամարտահայտությունը հանգեցրել է դժվարագույն փորձությունների և առ այսօր շարունակվող արյունալի պայքարի հետագա թեժացմանը:
Հարավային Օսիայի ժողովուրդը, որը քաջ գիտի ազատության և անկախության գինը, համերաշխ է իր հողում ապրելու իրավունքի համար պայքար մղող Արցախի մեր եղբայրների հետ:
Վստահ եմ, որ մեր երկրների միջև բարեկամության և համագործակցության հարաբերությունները, որոնք հիմնված են վաղեմի և պատմական փոխադարձ հարգանքի ու փոխօգնության ավանդույթների վրա, հետագայում ևս ամրապնդվելու ու զարգանալու են՝ հանուն Հարավային Օսիայի և Արցախի ժողովուրդների բարօրության:
Այս նշանակալի օրվա կապակցությամբ Արցախի Հանրապետությանը մաղթում եմ խաղաղություն, բարեկեցություն, իսկ Ձեզ, մեծարգո Արայիկ Վլադիմիրի, քաջառողջություն և նորանոր հաջողություններ Հայրենիքին ծառայելու գործում»:

South Ossetia’s President congratulates President of Artsakh on 30th anniversary of Proclamation of Artsakh Republic
YEREVAN, SEPTEMBER 2, ARMENPRESS. President of South Ossetia Anatoly Bibilov sent a congratulatory message to President of Artsakh on the occasion of Artsakh Day.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the Artsakh President’s Office, the message runs as follows,
‘’On behalf of the people of South Ossetia, on my own behalf, I extend my warmest greetings and sincere congratulations to all the people of Artsakh on the occasion of the 30th anniversary of the Proclamation of the Republic of Artsakh.
Thirty years ago, the heroic people of ancient Artsakh proclaimed the Nagorno-Karabakh Republic, exercising their inalienable right to self-determination. The expression of the will of the people led to the most difficult trials and the further intensification of the bloody struggle that continues to this day.
The people of South Ossetia, who know well the price for freedom and independence, are in solidarity with our brothers in Artsakh who are fighting for the right to live on their land.
I am confident that the friendship and cooperation between our countries, which are based on long-standing traditions of mutual respect and assistance, will be further strengthened and developed for the benefit of the peoples of South Ossetia and Artsakh.
On this significant day, I wish the Republic of Artsakh peace, prosperity, and you, dear Arayik Vladimirovich, good health and new success in your mission of serving to the Motherland’’.