Ո՛չ ահաբեկումն ու սպառնալիքները, ո՛չ շրջափակումը և կրկնվող ռազմական ագրեսիաները չեն կարողացել կոտրել Արցախի ժողովրդի կամքը. Արցախի ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը Հանրապետության հռչակման 30-ամյակի կապակցությամբ ուղերձ է հղել:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ուղերձի մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«30 տարի առաջ՝ 1991 թ. սեպտեմբերի 2-ին, Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի և Շահումյանի շրջանի բոլոր մակարդակների պատգամավորների համատեղ նիստը հռչակել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը՝ հիմք դնելով անկախ ժողովրդավարական պետության կերտմանը: Հանրապետության հռչակումը լիովին համապատասխանում էր միջազգային իրավունքի նորմերին և այն ժամանակ գործող ԽՍՀՄ օրենսդրությանը, որոնք ինքնավար կազմավորումներին և կոմպակտ բնակվող ազգային փոքրամասնություններին իրենց ճակատագիրը և քաղաքական կարգավիճակը ինքնուրույն որոշելու իրավունք էին տրամադրում: 1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին անկախ պետություն ստեղծելու որոշումն ամրագրվել է համաժողովրդական հանրաքվեում Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ)ժողովրդի ազատ կամարտահայտությամբ:
Հանրապետության հռչակման մասին 1991 թ. սեպտեմբերի 2-ի Հռչակագրի ընդունումը դարձել է արցախահայության ազգային-ազատագրական պայքարի առանցքային իրադարձություններից մեկը, որը հիմնված էր ժողովրդի ինքնորոշման, պատմական արդարության վերականգնման և մեկ միասնական հայկական պետության մեջվերամիավորվելու ձգտման վրա՝ նպատակ ունենալով ազատվել ֆիզիկական ոչնչացման մշտական սպառնալիքից:
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը ուժով և ուժի սպառնալիքի կիրառմամբ լուծելու,ահաբեկման, էթնիկ զտումների, կոտորածների և մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների միջոցով արցախահայությանը հայրենիքից զրկելու Ադրբեջանի հետևողական քաղաքականությանպայմաններում անկախ պետության ստեղծումը ոչ միայն կարևոր քաղաքական քայլ էր, այլև պատմական անհրաժեշտություն:1990-ականների աշխարհաքաղաքական փոփոխություններըևտարածաշրջանային հարաճուն լարվածությունը հասարակության ինքնակազմակերպման և պետական ինստիտուտների ստեղծման վճռական քայլեր էինպահանջում՝ անհրաժեշտ Ադրբեջանիվերահաս զինված ագրեսիան հետ մղելու և Արցախի ժողովրդի խաղաղ ապրելու և զարգանալու իրավունքը երաշխավորելու համար:
Անկախության օրվանից ի վեր Արցախի Հանրապետությունն անցել է բազմաթիվ փորձությունների, այդ թվում՝ կործանարար պատերազմների և ծանր կորուստների միջով:Այնուամենայնիվ, ո՛չ ահաբեկումն ու սպառնալիքները, ո՛չ շրջափակումը և կրկնվող ռազմական ագրեսիաները չեն կարողացել կոտրել Արցախի ժողովրդի կամքը և իր անկախությունն ու ինքնիշխանությունը պաշտպանելու,իրպետականությունն ամրապնդելու և զարգացնելու վճռականությունը:
Համոզված ենք, որ Արցախում հայկական պետականությունը ազգային ինքնության, արժանապատվության պահպանման և անվտանգ ապագա ապահովելու հիմնական երաշխավորն է, ինչպես նաև ժողովրդի՝ սեփական քաղաքական ճակատագիրն ինքնուրույն որոշելու անքակտելի իրավունքի իրացման միջոցը։
Այս հիշարժան օրը մենք հարգանքի և երախտագիտության տուրք ենք մատուցում նրանց, ովքեր պայքարել են Արցախի արժանապատվության, ազատության և անկախության համար, գլուխ ենք խոնարհում այդսրբազան պայքարում իրենց կյանքը զոհաբերածների հիշատակի առջև.նրանց քաջությունն ու սխրանքը մշտապեսլինելու են հայրենիքին անձնվիրաբար ծառայելու և համազգային գործին նվիրվելու վառ օրինակ:
Հավատարիմ մնալով ազգային-ազատագրականշարժման գաղափարներին, նպատակներին և սկզբունքներին՝ Արցախի Հանրապետության ժողովուրդն ու իշխանությունները անսասան վճռականությամբշարունակելու են ձգտելհասնելուերկրի անկախության միջազգային ճանաչմանը և տարածքային ամբողջականությանվերականգնմանը, ինքնիշխան պետականությանամրապնդմանն ուզարգացմանը։
Կեցցե´ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը։ Փա´ռք ու պատի´վ Արցախի ազատության և անկախության բոլոր մարտիկներին»

'Neither terror and threats, nor blockade and repeated armed aggressions could break the will of Artsakh people' – MFA
YEREVAN, SEPTEMBER 2, ARMENPRESS. The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh has addressed a message on the 30th anniversary of the independence of the Republic.
Armenpress presents the text of the message:
“Thirty years ago, on September2, 1991, a joint session of deputies of all levels of the Nagorno Karabagh Autonomous Region and the Shahoumyan region proclaimed the Nagorno Karabagh Republic, laying the foundation for the creation of an independent democratic state. The proclamation of the republic fully complied with the norms of international law and the existing at the time legislation of the USSR, which provided autonomous formations and national minorities living in compact groups with the right to independently decide their own destiny and determine their political status. The decision to create an independent state was confirmed onDecember 10, 1991 by free expression of the will of the people of Artsakh (Nagorno Karabagh) in a nationwide referendum.
The adoption of the 2 September 1991 declaration on the proclamation of the republic became one of the key milestones in the struggle for national liberation of the Armenians of Artsakh, which was based on the aspiration of the people for self-determination, restoration of historical justice and reunification within a united Armenian state to break free from the persistent threat of physical destruction.
Against the backdrop of Azerbaijan's continued attempts to resolve the Azerbaijan-Karabagh conflict by the use or threat of force and deprive the Armenians of Artsakh of their homeland through terror, ethnic cleansing, massacres and massive human rights violations, the creation of an independent state was not only an important political step, but also a historical necessity. Global geopolitical changes in the early 1990s and growing regional tensions required decisive steps for the self-organization of the society and the formation of state institutions necessary to repel the impending armed aggression by Azerbaijan and ensure the right of the people of Artsakh to peace and development.
Since its independence, the Republic of Artsakh has gone through numerous trials, including devastating wars and heavy losses. Nevertheless, neither terror and threats, nor blockade and repeated armed aggressions could break the will of the people of Artsakh and their determination to defend the independence and sovereignty, as well as to strengthen and develop their statehood.
We are convinced that the Armenian statehood in Artsakh is the main guarantor of the preservation of national identity, dignity and ensuring a secure future, as well as a means for the people to exercise their inalienable right to determine their own political destiny.
On this momentous occasion, we pay tribute and gratitude to those who fought for the dignity, freedom and independence of Artsakh, and bow our heads to the memory of those who sacrificed themselves in this sacred struggle. Their courage and heroism will always serve as an example of selfless service to the Homeland and dedication to a national cause.
While remaining committed to the ideals, goals and principles of the national liberation movement, the people and the authorities of the Republic of Artsakh will continue with unwavering determination to seek international recognition of the country's independence and restoration of its territorial integrity, to strengthen and develop sovereign statehood.