Ադրբեջանցիներն ավերել են Արցախի Մեծ թաղեր գյուղի Մակուն կամուրջը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող Արցախի Հադրութի շրջանի Մեծ Թաղեր գյուղի Մակուն կամուրջն ադրբեջանցիների կողմից ավերվել է:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասինահազանգել է Կովկասյան ժառանգության պաշտպանության միջազգային կազմակերպությունը (Caucasus Heritage Watch):
Կազմակերպությունը արբանյակային լուսանկար է հրապարակել՝ ցույց տալով, որ կամուրջն ավերվել է ապրիլի 8-ից հուլիսի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում:
«Թվիթերի» էջում կազմակերպությունը գրել է, որ կամուրջն ավերվել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցնելուց հետո գետի հատվածում արվող ճանապարհաշինական աշխատանքների ժամանակ: Ադրբեջանական կողմն ինժեներական աշխատանքներ է անում՝ փոխելու համար Իշխանագետի հունը:

Азербайджанцы разрушили мост Макун
Мост Макун села Мец Тагер Гадрутского района Арцаха, оказавшегося под контролем Азербайджана, был разрушен азербайджанцами.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщила Международная организация по защите Кавказского наследия (Caucasus Heritage Watch).
Организация опубликовала спутниковое фото, показывающее, что мост был разрушен в период с 8 апреля по 7 июля.
На своей странице в Twitter организация написала, что мост был разрушен при проведении дорожно-строительных работ на этом участке реки после того, как эта территория перешла под контроль Азербайджана. Азербайджанская сторона проводит инженерные работы для изменения русла реки Ишханагет.