Արարատ Միրզոյանը Մոսկվայում Սերգեյ Լավրովի հետ կքննարկի եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով կմեկնի Մոսկվա՝ օգոստոսի 31-ին հանդիպելու Ռուսաստանի Դաշնության արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական կայքը:
Արտգործնախարարի պաշտոնում նշանակվելուց հետո Արարատ Միրզոյանն իր առաջին արտերկրյա այցի շրջանակում Լավրովի հետ կքննարկի հարցեր, որոնք առնչվում են տարբեր ոլորտներում հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված հետագա քայլերի ձեռնարկմանը, ընդհանուր ինտեգրացիոն միություններում՝ ԱՊՀ-ում, ՀԱՊԿ-ում և ԵԱՏՄ-ում համագործակցության ընդլայնմանը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ում, ՀԱՊԿ-ում և մյուս միջազգային կազմակերպություններում դիրքորոշումների կոորդինացմանը:
«Կքննարկվի Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ին կնքված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը, այդ թվում և հումանիտար հարցերն ու Հարավային Կովկասում տնտեսական ու տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումը:
Ակնկալում ենք, որ Մոսկվայում կայանալիք բանակցությունները կնպաստեն Երևանի հետ դաշնակցային փոխգործակցությանը, տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության ամրապնդմանը»,- ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

Armenian FM to discuss implementation of trilateral agreements with Russia’s Lavrov in Moscow
YEREVAN, AUGUST 28, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan will depart for Moscow on a working visit on August 31 to meet with Russian Foreign Minister Sergei Lavrov, the Russian Foreign Ministry said in a statement.
During his first foreign visit after appointment the Armenian FM will discuss issues with his Russian counterpart relating to taking further actions to develop the Armenian-Russian allied relations in various areas, expanding the partnership in common integration unions, such as the CIS, CSTO and EAEU, as well as coordinating the positions in the UN, CSTO and other international organizations.
“The implementation process of the agreements signed by the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan on 2020 November 9 and 2021 January 11, including the humanitarian issues and the unblocking of economic and transportation ties in the South Caucasus will be discussed.
We expect that the talks in Moscow will contribute to the mutual allied partnership with Yerevan, the strengthening of security and stability in the region”, the Russian foreign ministry’s statement says.