Ադրբեջանցի զինծառայողները քիչ առաջ փակել են նաև Գորիսից Որոտան տանող ճանապարհը. Արման Թաթոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտնում է, որ ադրբեջանցի զինծառայողները քիչ առաջ փակել են նաև ՀՀ Սյունիքի մարզի Գորիսից Որոտան տանող ճանապարհը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Արման Թաթոյանը նշել է, որ այս փաստը հաստատվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանին ներկայացվող ահազանգերի ստուգմամբ:
«Սա միջպետական ճանապարհ է, որն ապահովում է ՀՀ քաղաքացիական բնակչության բնականոն տեղաշարժը և ուղիղ կապված է մարդկանց բնականոն կյանքի հետ:
Ադրբեջանական զինված ծառայողների այս հանցավոր արարքները խախտում են մարդկանց ազատ տեղաշարժի իրավունքը և ամբողջությամբ խաթարել են մարդկանց բնականոն կյանքը: Ինքնին նրանց ներկայությունն այդ ճանապարհներին մարդկանց կյանքի իրավունքի և միջազգայնորեն երաշխավորված մյուս կենսական իրավունքների խախտում է», - նշված է Արման Թաթոյանի հայտարարության մեջ:
Թաթոյանը հավելել է, որ Կապան համայնքի Դավիթ Բեկ գյուղին մոտ (Շուռնուխ-Կարմրաքար հատված) միջպետական ճանապարհը ադրբեջանական զինված ծառայողների կողմից երեկ գիշերը 23:00-ի սահմաններում փակելուց հետո այս հատվածով նույնպես մարդկանց տեղաշարժը դադարեցված է:

Azerbaijani armed forces block road leading from Goris to Vorotan - Armenian Ombudsman
YEREVAN, AUGUST 26, ARMENPRESS. The Azerbaijani armed forces have blocked the road leading from Goris to Vorotan in Armenia’s Syunik province, Ombudsman Arman Tatoyan said in a statement.
“This is an inter-state road that ensures the normal movement of the Armenian civilian population and is directly connected with people’s normal life.
These criminal acts of the Azerbaijani armed servicemen violate people’s right to free movement and have completely distorted their normal life. Their presence on that roads itself is a violation of people’s right to life and other international guaranteed vital rights”, Arman Tatoyan said.
The Azerbaijani military blocked the Karmrakar-Shurnukh section of the Kapan-Goris interstate road around 23:00, August 25.