Կոլորիտային շինություն, անտիպ ձեռագրային նմուշներ. Գորիսի այցեքարտերից է Սերո Խանզադյանի տուն-թանգարանը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այցելել Գորիս ու չտեսնել Սերո Խանզադյանի տուն-թանգարանը, կստացվի ինչ- որ բան կիսատ թողնել, քանի որ Խանզադյանը տունը կառուցել է այնպիսի դիրքում, որտեղից տեսանելի է ամբողջ Գորիսն իր հրաշք բնությամբ ու Շվեյցարիան հիշեցնող կարմիր տանիքներով կոլորիտային տներով:
Սերո Խանզադյանի տունը, որը գրողը կառուցել է 70-ական թվականներին հայրենի Գորիս քաղաքում, տուն-թանգարանի է վերածվել 2008 թվականին:
Խանզադյանը տունը կառուցելիս օգտագործել է իրենց հին տան հիմնաքարերը՝ կյանքի կոչելով մոր՝ Վարդանուշ Խանզադյանի պատգամը:
«Ես իմ տունը շինեցի մեր բերդաթաղի մի բարձունքի վրա: Դրա համար օգտագործեցի մեր փլված կամարների ու պատերի քարերը, որոնց վրա դեռ մնում են ալևոր դարերի հետքերը: Շինեցի մեր գլխատան ոճով ու տեսքով՝ վրան մեր Կարմիր մատուռի հանգով գմբեթ հյուսելով: Փլատակների միջից մերոնք հանեցին մեր հեթանոսական կրակարանի զարդանախշ օջախը ու նրա քարերը հագցրին իմ նոր տան ներսի կամարի տակ: Նրանք բերին մեր օջախի հին կրակի մի մասունքը և վառեցին նորից իր գահը գտած օջախում, որի քարի վրա դեռ ծաղկում է իմ նախնի Քուրմ Անձավի ձեռքով քանդակած արևի ճառագայթների խուրձը: Գտանք նաև կորած աղբյուրը: Եռախորան դարպասի մոտ՝ մարդկանց գնալ-գալու ճանապարհի եզրին, շինեցինք խաչքար աղբյուր: Մատաղ աղբյուրի ջուրը խշշաց նրա քարե թասից: Աղբյուրը խոսեց մորս լեզվով.-Բարի լույս»:
Այսպես էլ սկիզբ է առնում Սերո Խանզադյանի տան պատմությունը, որի կառուցումը սկսվել է 70–ականներին և ավարտին հասել 1981թ. հունիսին և տուն-թանգարանի վերածվել 2008 թ. սեպտեմբերին: Գորիսը ԱՊՀ երկրների մշակութային մայրաքաղաք հռչակելու ծրագրի շրջանակում մեծանուն գրողի վերանորոգված տուն-թանգարանում նոր ցուցադրություն է բացվել 2018 հուլիսի 7-ին:
Այստեղ պահվում են ոչ միայն գրողի անձնական իրերը, գրական-հասարակական գործունեությունը ներկայացնող նյութեր, այլև ցուցանմուշներ, որոնք ներկայացնում են գրողի ապրած ժամանակաշրջանի կյանքն ու կենցաղը: Վերջին երկու տարիների ընթացքում տարվում են մի շարք աշխատանքներ՝ թանգարանը նոր անձնական իրերով, ցուցանմուշներով համալրելու և գրական ու մշակութային կյանքը համայնքում զարգացնելու ուղությամբ:
Սերո Խանզադյանի տուն-թանգարանում ցուցադրված են անտիպ ստեղծագործությունների ձեռագիր նմուշներ, նամակներ, անձնական նվերներ, գրքեր: Թանգարանում ցուցադրության են ներկայացվել նաև «Մխիթար սպարապետ» պատմավեպի նկարազարդումները, որի հեղինակն է Էդուարդ Իսաբեկյանը: Թանգարանի պատերին իրենց տեղն են գտել Խանզադյանի որդու՝ Արարատ Խանզադյանի կտավները, որոնցից մեկում էլ պատկերել է հենց հորը, ինչն ավելի է ամբողջացնում թանգարանի պատկերը :
Թանգարանն ունի նաև գրադարան, որը պարբերաբար համալրվում է նոր գրական ստեղծագործություններով: Դրանք օգտագործվում են համայնքի դպրոցականների կողմից, ինչպես նաև թանգարանում իրականացվող մի շարք կրթական ծրագրերի համար:
Թանգարանում պարբերաբար կազմակերպվում են գրական քննարկումներ, միջոցառումներ: Կրթական ծրագրերի շրջանակներում թանգարանը համագործակցում է հանրակրթական դպրոցների, այլ թանգարանների հետ:

Колоритное строение, рукописи: Дом-музей Серо Ханзадяна - одна из визитных карточек Гориса
Побывать в Горисе и не увидеть Дом-музей Серо Ханзадяна, означает что-то оставить незавершенным, так как Ханзадян построил свой дом в таком месте, откуда виден весь Горис со своей чудесной природой и колоритными домами с красными крышами, напоминающими Швейцарию.
Дом Серо Ханзадяна, который писатель построил в 70-х годах в родном Горисе, стал Домом-музеем в 2008 году.
Ханзадян построил дом на основе фундамента их семейного старого дома, претворив в жизнь завет матери, Вардануш Ханзадян.
«Я построил свой дом на одном из наших холмов. Для него я использовал камни наших обрушившихся арок и стен, на которых сохранились следы веков. Я построил его в стиле и в форме нашего головного дома, сплел купол с краем нашей Красной Часовни. Наши люди из-под завалов достали богато разукрашенный наш языческий очаг и положили его камни под арку моего нового дома. Они принесли частичку огня нашего древнего очага, и снова зажгли ее в очаге, на камне которого все еще цветет луч солнца, вырезанный руками моего предка - жреца. Мы нашли и пропавший источник. Возле ворот, на обочине дороги, мы сделали источник-хачкар. Из каменной чаши источника вода зажурчала голосом моей матери: «Доброе утро».
Так начинается история дома Серо Ханзадяна, строительство которого началось в 70-х годах и закончилось в июне 1981 года. В сентябре 2008 года он стал Домом-музеем. 7 июля 2018 года в рамках программы провозглашения Гориса культурной столицей стран СНГ в отреставрированном Доме-музее великого писателя открылась новая выставка.
Здесь хранятся не только личные вещи писателя, материалы, отражающие литературную и общественную деятельность, но и экспонаты, отражающие жизнь и жизнь писателя. За последние два года музей был пополнен личными предметами и экспонатами.
В Доме-музее Серо Ханзадяна представлены рукописи его неопубликованных произведений, письма, личные подарки, книги. В музее экспонировались иллюстрации Эдуарда Исабекяна к историческому роману Ханзадяна «Мхитар Спарапет». Свое место на стенах музея нашли и картины сына Ханзадяна, Арарата Ханзадяна, на одной из которых он изобразил своего отца. Она завершает полный образ музея.
В музее есть и библиотека, которая регулярно пополняется новыми произведениями. Они используются школьниками общины, а также в образовательных программах, реализуемых в музее.
В музее регулярно проходят литературные дискуссии и мероприятия. В рамках образовательных программ музей сотрудничает со школами общины и с другими музеями.