«Շիրակ» օդանավակայանում ընթանում են լայնամասշտաբ շինարարական աշխատանքներ
ԳՅՈՒՄՐԻ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեպտեմբերից Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայան ժամանած ուղևորները կօգտվեն ժամանման նոր սրահից: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, օդանավակայանում իրականացվում են լայնամասշտաբ շինարարական աշխատանքներ՝ կառուցվում է նոր ժամանման սրահ ու ամբողջությամբ նորոգվում է վազքուղին:
Ժամանման հին սրահը, որն ունի 400 քառակուսի մետր մակերես, բացարձակապես դուրս էր նորմերից և ուղևորների համար առաջացնում էր խնդիրներ, մինչդեռ կառուցվող նոր սրահը կունենա 870 քառակուսի մետր մակերես, որտեղ կգործի անձնագրային հսկողություն իրականացնող 8 խցիկ և կլինի ուղեբեռի փոխադրման ժապավեն, որի շնորհիվ կվերացվեն ուղևորների համար նախկինում ստեղծվող դժվարությունները:
«Նոր սրահը կունենա 1 ժամում 1 չվերթ սպասարկելու հնարավորություն, այդ թողունակությունն անհրաժեշտության դեպքում հնարավոր կլինի եռապատկել»,- մանրամասնեց «Արմենիա» միջազգային օդանավակայանների Ինֆրաստրուկտուրաների բաժնի շինարարության ղեկավար Սևակ Թահմասյանը:
«Շիրակ» օդանավակայանի փաստացի թողունակությունը տարեկան կազմում է 250000 ուղևոր, որը կհասցվի 700000 ուղևորի: Նոր ժամանման սրահը նախատեսվում է շահագործման հանձնել սեպտեմբերին:
Այս աշխատանքներին զուգահեռ ընթացքի մեջ են վազքուղու նորոգման աշխատանքները: Այն ունի 3220 մետր երկարություն և 45 մետր լայնություն: «Թեև վազքուղու ասֆալտապատման ծածկույթի կյանքի միջին տևողությունը 10 տարի է, «Շիրակ» օդանավակայանի վազքուղին վերջին անգամ նորոգվել է 2007 թվականին՝ 14 տարի առաջ: 14 տարվա շահագործումից վազքուղու վրա առաջացել էին բազմաթիվ ճաքեր և վնասվածքներ և անհրաժեշտություն էր զգացվում վազքուղու նորոգման»,-լրագրողների հետ ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ նշեց «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲ ընկերության տեխնիկական տնօրեն Աշոտ Միրզոյանը:
Շինարարություն իրականացնելու համար հայտարարվել էր բաց մրցույթ, որի արդյունքներով շինարարական աշխատանքները իրականացնում է «Էյ ԲԻ ԲԻ» ընկերությունը: Վազքուղու համար կառուցվում է նաև նոր ջրահեռացման համակարգ:
Ըստ պայմանագրի վազքուղին նորոգվում է երեք տարվա երաշխիքային սպասարկմամբ:
«Շիրակ» օդանավակայանում իրականացրած ընդհանուր ներդրումը կազմում է մոտ 7,5 մլն ԱՄՆ դոլար, որից 1,5 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրումը ժամանման սրահի կառուցման, իսկ մնացածը վազքուղու նորոգման համար: Ներդրումներն իրականացվել են «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲ ընկերության կողմից:
Գյումրիի «Շիրակ» օդանավակայանը գործում է 1961 թվականից: 2007 թ ՀՀ կառավարությանն առընթեր Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությունը «Շիրակ» օդանավակայանին շնորհել է ԻԿԱՕ-ի առաջին կարգախմբի օդանավակայանի կարգավիճակ:

В аэропорту «Ширак» ведутся широкомасштабные строительные работы
Пассажиры, прибывающие в гюмрийский аэропорт «Ширак» в сентябре, попадут в новый зал прилета. Как сообщает «Арменпресс»,в аэропорту ведутся масштабные строительные работы, строится новый зал прилета и полностью ремонтируется взлетно-посадочная полоса.
Старый зал прилета, площадью в 400 квадратных метров, полностью вышел из строя, вызывал для пассажиров много проблем. Новый строящийся зал будет иметь площадь в 870 квадратных метров, в нем будет 8 пунктов паспортного контроля и трудности останутся в прошлом.
«Новый зал будет обслуживать по одному рейсу в час, при необходимости пропускаемость можно будет даже утроить», - рассказал Севак Тахмасян, начальник строительства Управления инфраструктур компании «Международные аэропорты. Армения».
Фактическая пропускная способность аэропорта «Ширак» составляет 250 000 пассажиров в год, она будет доведена до 700 000 пассажиров. Ввод в эксплуатацию нового зала прибытия запланирован на сентябрь.
Параллельно с этими работами ведутся ремонтные работы и на взлетно-посадочной полосе. Ее длина 3 220 метров, ширина 45 метров. «Хотя средний срок службы взлетно-посадочной полосы составляет 10 лет, взлетно-посадочная полоса аэропорта «Ширак» последний раз ремонтировалась в 2007 году, 14 лет назад. После 14 лет эксплуатации на ней образовалось много трещин, ухабов, была необходимости отремонтировать ее», - сказал на брифинге с журналистами технический директор ЗАО «Международные аэропорты. Армения» Ашот Мирзоян.
На строительство был объявлен открытый тендер, по результатам которого строительные работы выполняет компания ABC. На взлетно-посадочной полосе строится новая дренажная система.
Согласно договору, взлетно-посадочная полоса ремонтируется с трехлетним гарантийным обслуживанием.
Общий объем инвестиций, вложенных в строительные работы аэропорта «Ширак», составляет около 7,5 миллионов долларов, из которых 1,5 миллиона долларов идут на строительство зала прибытия, а остальная часть - на реконструкцию взлетно-посадочной полосы. Инвестиции осуществила ЗАО «Международные аэропорты. Армения».
Гюмрийский аэропорт «Ширак» эксплуатируется с 1961 года. В 2007 году Главное управление гражданской авиации при правительстве Республики Армения присвоило аэропорту «Ширак» статус аэропорта первого класса ИКАО.