Աջակցության ծրագրերը վերափոխել Արցախի զարգացման ծրագրերի. Ն. Փաշինյանն ու Ա. Հարությունյանը քննարկում են ունեցել
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ, ՀՀ ու ԱՀ կառավարությունների անդամների մասնակցությամբ քննարկվել են Արցախի տնտեսական զարգացման հեռանկարներն ու համատեղ իրականացվելիք ծրագրերը: Հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՀՀ կառավարության տարածած հաղորդագրությանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
«Մեծարգո պարոն նախագահ, հարգելի գործընկերներ, 44-օրյա պատերազմին հաջորդած շրջանում մեր օրակարգն էականորեն փոխվել է և առաջնային խնդիրներից մեկը համարել ենք Արցախում բնականոն կյանքի վերականգնումը: Այս ընթացքում մենք այդ ուղղությամբ բավականին աշխատանք արել ենք, բայց դեռևս շատ մեծ աշխատանք կա անելու:
Վերջերս Արցախի նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպումներում այդ թեման ավելի հաճախ ենք քննարկում, որ զուտ աջակցության ծրագրերը պետք է վերափոխել զարգացման ծրագրերի, որպեսզի Արցախի բնականոն կյանքի վերականգնումը վերաձևակերպենք և Արցախի տնտեսության բնականոն զարգացման հունը վերականգնենք: Ուրախ եմ, որ այս ուղղությամբ արդեն կոնկրետ անելիքներ ենք նշմարում: Այստեղ, իհարկե, շատ կարևոր է, որպեսզի գտնենք Արցախում բանկային գործիքները գործարկելու ուղիները, որոնք պիտի աջակցեն տնտեսության զարգացմանը, ներդրումների միջավայր ձևավորելուն:
Իհարկե, հասկանալի է, որ սա ունի բազմաթիվ նրբություններ և կոմպոնենտներ ու մենք պետք է առանց շտապողականության, բայց մյուս կողմից՝ անհրաժեշտ ժամանակում կայացնենք անհրաժեշտ որոշումներ, որպեսզի այս հարցերը կարողանանք լուծել»:
Իր հերթին, ԱՀ նախագահ Արյաիկ Հարությունյանը նշել է.
«Մեծարգո պարոն վարչապետ, սիրելի գործընկերներ, հետպատերազմյա իրավիճակում միանշանակ մեզ հաջողվել է Հայաստանի կառավարության հատկացրած ռեսուրսների հաշվին Արցախում պահպանել կայուն սոցիալական վիճակ: Անկախ տեղահանված բնակչության թվաքանակից՝ մենք սուր խնդիրներ չենք ունեցել:
Իհարկե, խնդիրներ մինչ այսօր կան՝ բնակարանային հարցերի հետ կապված, բայց սոցիալական վճարները թույլ են տվել լուծել այն խնդիրները, որոնք մենք տեսնում ենք: Սոցիալական առումով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հասցեական քաղաքականությունը լուծել է այդ խնդիրները, զուգահեռ, մենք որոշակի տնտեսական ծրագրեր ենք կարողացել իրականացնել, բայց այն, որ տնտեսությունը շատ ավելի մեծ ռեսուրսների ներարկման խնդիր ունի՝ պետք է գիտակցենք: Բոլոր ուղղություններով՝ գյուղատնտեսություն, էներգետիկա, ավանդական ճյուղերը, որոնց շնորհիվ Արցախի տնտեսությունը զարգանում էր, մեծ կորուստներ են ունեցել:
Երեկ մեզ հաջողվել է քննարկել և որոշակի պայմանավորվածություններ ձեռք բերել, իհարկե պետք են լինելու արդեն Ձեր հանձնարարությունները, որ այն մտքերը, որ ունեցել ենք, դառնան ծրագրեր: Ժողովրդագրական դրական պատկեր ունենալու առումով մեզ սոցիալական ծրագրերից բացի պետք են լինելու իրականացնել տնտեսական կոնկրետ ծրագրեր՝ աշխատանքի ապահովման, տնտեսության վերականգնման նպատակով:
Բայց նաև ուզում եմ մի հետաքրքիր թիվ նշել. 2021 թվականի պետական բյուջեի նախագծով մեր սեփական մուտքերը պլանավորել էինք 16-17 մլրդ դրամ, բայց հաստատ 30 մլրդ դրամի ցուցանիշն անցնելու ենք: Ամենախոշոր հարկատուն, գործատուն՝ «Բլեզ մեթալսը»՝ Կաշենի պղնձի հանքն արդեն աշխատում է 15-20 տոկոսով, և եթե մեզ հաջողվի նախանշած էներգետիկ ու ջրային ծրագրերն իրականացնել, արդեն հաջորդ տարվա մարտ-ապրիլ ամիսներից այն կաշխատի իր հնարավորությունների 80-90 տոկոսով, ինչը լրացուցիչ 20-25 մլրդ դրամի մուտքեր կապահովի Արցախի պետական բյուջե:
Դրա համար ջրային ծրագրերն արդեն սկսել ենք, երևի 3 ամսում կավարտենք, իսկ էներգետիկ առումով շատ ավելի երկար ժամանակ է պետք: Բայց զուգահեռ մենք արդեն Չարեքթար-Գետավան հատվածում սկսել ենք 17 մեգավատ հզորությամբ մեկ հիդրոէլեկտրոկայանի շինարարության աշխատանքները: Առաջին փուլում տարբեր աղբյուրներից ռեսուրսներ ենք ներգրավելու, այն դառնալու է բաց բաժնետիրական ընկերություն, ինչը թույլ է տալու ներդրողներից ներգրավել ռեսուրսներ: Մենք ունենք նման փորձ «Արցախ հէկ»-ի հետ և խնդիր ենք դրել 2022-2023 թվականների ձմռանն այդ հզորությունը շահագործել: Իսկ նոր ճանապարհի վրա արդեն պլանավորում ենք ավելի հզոր բարձրավոլտ հիդրոէլեկտրոկայան կառուցելու ծրագիր, որն այդ հնարավորությունը տալու է: Երկրորդ մեր կարևոր ծրագիրն առնչվում է Սարսանգ-Մատաղիս հատվածում մինչև 25 մեգավատ հզորությամբ հիդրոէլեկտրոկայանի կառուցմանը, այդ պարագայում արդեն մենք դառնալու ենք ինքնաբավ:
Գյուղատնտեսության առումով որոշակի ծրագրեր սկսված են, մասնավորապես նոր այգիների կառուցման մասով: Արդեն ժողովրդի մոտ այդ ցանկությունը կա, դրա համար այսօրվա մեր քննարկումն ահագին հարցեր կլուծի: Պարոն վարչապետ, ուզում եմ նորից Ձեր գլխավորությամբ ՀՀ կառավարությանը շնորհակալություն հայտնել այս ընթացքում բոլոր հարցերին օպերատիվ արձագանքելու և դրանց լուծումներ տալու համար»:

Программы содействия должны быть преобразованы в программы развития Арцаха
Премьер-министр Никол Пашинян и президент Республики Арцах Араик Арутюнян, при участии членов правительств Армении и Арцаха, обсудили перспективы экономического развития Арцаха и совместные программы, которые должны быть реализованы. Как передает «Арменпресс» со ссылкой на сообщение правительства РА, приветствуя присутствующих, премьер-министр Пашинян отметил:
«Уважаемый господин Президент, уважаемые коллеги, после 44-дневной войны наша повестка существенно изменилась. Восстановление нормальной жизни в Арцахе мы считаем одним из приоритетных вопросов. Мы уже много сделали в этом направлении, но нам предстоит еще много работы.
На последних рабочих встречах с президентом Арцаха мы все чаще обсуждаем вопрос, что программы содействия должны быть преобразованы в программы развития, чтобы реструктурировать нормальную жизнь Арцаха и восстановить нормальное развитие экономики Арцаха. Рад, что мы уже замечаем конкретные шаги в этом направлении. Конечно, очень важно найти способы запуска в Арцахе банковских инструментов, которые должны поддерживать экономическое развитие и создавать инвестиционную среду.
Понятно, что в этом есть много нюансов и составляющих, и мы должны принимать необходимые решения своевременно, без спешки, чтобы иметь возможность решать эти вопросы».
Президент Арцаха Араик Арутюнян в свою очередь, заметил:
«Уважаемый премьер-министр, уважаемые коллеги, в послевоенной ситуации нам однозначно удалось сохранить стабильную социальную ситуацию в Арцахе за счет ресурсов, предоставленных правительством Армении. Независимо от количества перемещенных лиц, у нас не было острых проблем.
Конечно, есть проблемы с жильем, но социальные выплаты помогли решить многие проблемы. В социальном плане целенаправленная политика правительства Республики Армения помогла решить эти проблемы, в то же время мы смогли реализовать определенные экономические программы, но мы должны понимать, что экономика имеет проблему вливания гораздо большего объема ресурсов. Экономика Арцаха понесла большие потери. Во всех сферах: сельское хозяйство, энергетика, традиционные отрасли, за счет которых она развивалась.
Вчера нам удалось обсудить и достичь определенных договоренностей, конечно, нам потребуются ваши задания, чтобы наши идеи воплотились в планы. Для положительной демографической картины, помимо социальных программ, нам нужно будет реализовать конкретные экономические программы по созданию рабочих мест и восстановлению экономики. Но хочу отметить интересную цифру. Согласно проекту госбюджета на 2021 год, мы планировали доходы в размере 16-17 млрд драмов, но мы обязательно превысим 30 млрд драмов. Крупнейший налогоплательщик, работодатель - «Blaze Metals » - медный рудник Кашена уже работает на 15-20%, что обеспечит 20-25 млрд драмов дополнительных поступлений в госбюджет Арцаха.
Мы уже начали и водные проекты, закончим за 3 месяца, а с точки зрения энергетики это займет гораздо больше времени. В то же время мы уже начали строительство гидроэлектростанции мощностью 17 мегаватт на участке Чаректар-Гетаван. На первом этапе мы привлечем ресурсы из разных источников, это будет открытое акционерное общество. У нас есть такой опыт работы с «Арцах ГЭС», мы поставили задачу эксплуатировать эту мощность зимой 2022-2023 года. А на новой трассе мы запланировали строительство более мощной высоковольтной гидроэлектростанции, которая предоставит такую возможность. Наш второй потенциальный проект - это строительство гидроэлектростанции мощностью 25 мегаватт на участке Сарсанг-Матагис, и в этом случае мы уже будем самодостаточными.
Что касается сельского хозяйства, то уже запущены некоторые программы, в частности, - закладка новых садов. Люди хотят этого, поэтому наше сегодняшнее обсуждение решит многие вопросы. Уважаемый господин премьер-министр, я хотел бы поблагодарить правительство Республики Армения, возглавляемое Вами, за ответы на все вопросы и за их разрешения».