SPRING PR-ը՝ Միջազգային PR ասոցիացիայի IPRA GWA 2021-ի հաղթող
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանյան SPRING PR-ընկերությունը PR ոլորտի ամենախոշոր մրցանակաբաշխության՝ Միջազգային PR ասոցիացիայի «IPRA Golden World Awards- 2021»-ի հաղթող է։
IPRA Golden World Awards մրցանակաբաշխությունը PR աշխարհի ամենակարևոր, ազդեցիկ և հեղինակավոր ամենամյա իրադարձությունն է, այն PR ոլորտի «Օսկար» է համարվում։
SPRING PR-ը IPRA Golden World Awards-ում հաղթող ճանաչված առաջին հայկական ընկերությունն է։
SPRING PR-ընկերության համահիմնադիր և միջազգային նախագծերի տնօրեն Տաթևիկ Սիմոնյանը նշում է.
«Որպես հաղորդակցությունների ոլորտի ընկերություն՝ SPRING PR-ը միշտ առաջնորդվել է միջազգային ընդունված չափանիշներով և գրագետ ու էթիկական հաղորդակցությունններ վարելու սկզբունքներով։ Մեզ համար շատ կարևոր էր միջազգային հանրույթին Հայաստանը ներկայացնել հենց այս արշավով, ցույց տալ մեր խոհարարարական հարուստ մշակույթը, փորձը, և մեր երկիրը դիրքավորել որպես զբոսաշրջային ցանկալի ու պահանջված ուղղություն»։
Մրցանակաբաշխությանը SPRING PR-ը ներկայացել էր «Համերի ճանապարհ» մշակութային PR-արշավով, որը հաղթող է ճանաչվել Ճանապարհորդություն և զբոսաշրջություն (Travel and tourism) անվանակարգում:
«Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության հետ համատեղ մի քանի փուլով իրականացված «Համերի ճանապարհ» արշավի նպատակն էր հանրահռչակել հայկական խոհանոցը, հայկական խոհարարական ավանդույթների և հյուրընկալության սկզբունքները, խթանել Հայաստանում գաստրոնոմիական զբոսաշրջության ներուժի զարգացումը և բարձրացնել զբոսաշրջիկների ու տեղի բնակիչների շրջանում ազգային խոհանոցի ճանաչելիությունը։
«Համերի ճանապարհ» արշավը ներառում էր մի շարք նախագծեր՝ «Համերի ճանապարհ» ֆիլմը, միջազգային հեղինակավոր լրատվամիջոցների մասնակցությամբ իրականացված մեդիա տուրերը Հայաստան, ինչպես նաև «GASTRO COUTURE»-ը՝ հայկական ավանդական խոհանոցի, մեր երկրի հյուրընկալության ավանդույթների կոնցեպտուալ հիմքով ստեղծված նորաձևության բացառիկ ցուցադրությունը։
«GASTRO COUTURE» -ը «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունն իրականացրել է «Հարմոնի Երևան» նորաձևության տան հետ համատեղ: Ստեղծարար էսթետիկայի երկու աշխարհների՝ խոհանոցի և նորաձևության յուրօրինակ համադրության արդյունքում է ծնվել այս նախագիծը, որի ոգեշնչման աղբյուրը ազգային խոհանոցն ու մշակույթն են:
«Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանը նշում է.
«Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության առաքելությունն է հայկական խոհանոցի և խոհարարական արվեստի ճանաչելիության բարձրացումն ամբողջ աշխարհում։ SPRING PR-ընկերության հետ մեր՝ տարիների համագործակցության ընթացքում իրականացված յուրաքանչյուր նախագծի հիմքում հենց այդ նպատակն է եղել, միասին կյանքի կոչած մեր բոլոր համարձակ գաղափարներն ու ծրագրերը, միանշանակ, իրենց դրական ազդեցությունն են ունեցել Հայաստանում գաստրոտուրիզմի, զբոսաշրջության զարգացման, հայկական ավանդույթների պահպանման և տարածման գործում։ Հպարտ եմ, որ մեր գործընկեր SPRING PR-ը կարողացել է Հայաստանը միջազգային հարթակում ներկայացնել ըստ արժանվույն, և երկարատև ու հետևողական աշխատանք պահանջող այս արշավով ցույց տալ մեր երկրի մշակույթի ողջ գրավչությունը»։
Միջազգային PR ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղար Ֆիլիպ Շեպարդը, բարձր գնահատելով SPRING PR-ընկերության «Համերի ճանապարհ» արշավը, ասաց.
«Ճանապարհորդություն և տուրիզմ անվանակարգում այս տարի հաղթող ճանաչվեց SPRING PR-ընկերության «Համերի ճանապարհ» արշավը։ Այս արշավն օգնեց հայկական ավանդական խոհանոցի մասին տեղեկությունները կիսել գաստրոնոմիկ նոր «փորձառությունների քաղց» զգացող աշխարհի հետ»»։
IPRA Golden World Awards-ին մրցանակները շնորհվում են տարբեր անվանակարգերում՝ զբոսաշրջության, հաղորդակցությունների, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ֆինանսների, առողջապահության եւ այլ ոլորտներում իրականացված հաջողված հաղորդակցային արշավների համար։
2019 թվականին SPRING PR-ի 10-ամյակի առիթով Ընկերության նախաձեռնությամբ Միջազգային PR ասոցիացիայի IPRA Golden World Awards 2019 մրցանակաբաշխությունն ու Գալա ընթրիքն անցկացվեցին Երևանում։ Միջոցառմանը ներկա գտնվելու համար Հայաստան էին ժամանել շուրջ 120 փորձագետներ, պետական կառույցների ներկայացուցիչներ, խոշոր ընկերությունների բարձր օղակի ղեկավարներ, հաղորդակցությունների մասնագետներ 50-ից ավելի երկրներից։
IPRA Golden World Awards 2019-ին մրցանակաբաշխության պատմության մեջ առաջին անգամ Global Host Award (Միջազգային հյուրընկալող) մրցանակը շնորհվեց SPRING PR-ընկերությանը՝ նման խոշոր միջոցառումը միջազգային ստանդարտներին համապատասխան իրականացնելու և նոր նշաձող սահմանելու համար։
SPRING PR հետազոտական և PR-ընկերությունը հիմնադրվել է 2009թ. և մասնագիտացած է ռազմավարական PR-ի, միջոցառումների կազմակերպման, հաղորդակցությունների կառավարման և հետազոտությունների ոլորտներում: Ընկերությունը համագործակցում է ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային մի շարք խոշոր, փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների, պետական կառույցների, հասարակական եև բարեգործական կազմակերպությունների հետ:
SPRING PR-ի թիմն անդամակցում է միջազգային այնպիսի հեղինակավոր կառույցների, ինչպիսիք են PR-ի միջազգային ասոցիացիան (IPRA), Հասարակայնության հետ կապերի կանոնակարգող ինստիտուտը (CIPR): Ընկերությունը հաղորդակցությունների ոլորտի այնպիսի հեղինակավոր մրցանակբաշխությունների մրցանակակիր է, ինչպիսիք են IPRA Golden World Awards-ը, Eventiada IPRA Golden World Awards-ը, C4F Davos Awards-ը (Communication for Future Davos Awards)։

SPRING PR is the winner of IPRA Golden World Awards – 2021
YEREVAN, AUGUST 4, ARMENPRESS. Armenian SPRING PR-company has been announced among the winners of “IPRA Golden World Awards - 2021” - a major award in the field of communication. IPRA Golden World Awards is the most important, influential and prestigious award in the PR world; it is considered the “Oscar” of the field.
SPRING PR is the first company from Armenia to win the prize. Tatevik Simonyan, the co-founder and director of the international projects of SPRING PR, says, “As a communication field agency SPRING PR-company has always been guided by international standards, competent and ethical principles of communication. It has always been of primary importance for us to present Armenia to the international community especially through this campaign, to show our great culinary traditions and experience and to position our country as a desirable and demanded destination.”
SPRING PR came forward with the cultural PR campaign called “The Road of Flavors” which was announced the winner of Travel and Tourism nomination. In collaboration with “Yeremyan Projects” the aim of multiple stage campaign was to popularize Armenian cuisine, the principles of Armenian culinary traditions and hospitality, promote the potential development of Armenian gastronomical tourism and improve the knowledge of national cuisine among tourists and residents of Armenia. “The Road of Flavors” campaign includes several projects, e.g. a film named “The Road of Flavors”, press tour of internationally renowned media representatives in order to get acquainted with Armenian gastronomical culture and the variety of national dishes. Besides, the campaign also presented "GASTRO COUTURE" project based on the concept of creating a unique fashion show inspired by the traditions of Armenian cuisine. "GASTRO COUTURE" was initiated by “Yeremyan Projects” in collaboration with Harmony Yerevan fashion house. The unique fusion of two creative esthetic worlds, cuisine and fashion, resulted in this project inspired by Armenian traditional dishes. Davit Yeremyan, Director General of “Yeremyan Projects”, notes, “The mission of “Yeremyan Projects” company is to raise the awareness of Armenian cuisine and culinary art around the world which has always been the objective of our years-long collaboration with SPRING PR-company. All our daring ideas and projects have undoubtedly had positive influence on the development of Armenian gastro-tourism, tourism in general and observance and proliferation of Armenian traditions. I can proudly state that our partner SPRING PR has managed to present Armenia decently on international platforms and through continuous and persistent efforts contributing to the realization of the campaign to show the attraction of our country to the world.” Philip Sheppard, IPRA Secretary General, says, “The winner of the agency Travel and Tourism category this year was SPRING PR's “The Road of Flavors” campaign which helped elevate knowledge of traditional Armenian cuisine to a world literally hungry for new gastronomic experiences." IPRA Golden World Awards is given in a variety of categories for successful communication campaigns in the fields of tourism, information technology, finance, healthcare, etc. In 2019 in the framework of 10-years Anniversary of SPRING PR-company the award ceremony and Gala dinner of Golden World Awards 2019 took place in Yerevan. Around 120 experts, representatives of state institutions, top-level managers of major companies, communication specialists from more than 50 countries arrived in Armenia at the initiative of SPRING PR-company. For the first time in the history of IPRA Golden World Awards ceremony the Global Host Award was given to SPRING PR-company for carrying out such a great event and communication campaign. * SPRING PR-company, founded in 2009, is one of the leading companies in the field of communications in Armenia. The Company is specialized in strategic communications, event management, planning and development of PR projects, public opinion surveys both in Armenia and abroad. SPRING PR Company cooperates with professional international networks, associations and organizations, such as, International Public Relations Association (IPRA), Chartered Institute of Public Relations (CIPR). SPRING PR is the winner of several influential Awards of the field such as IPRA Golden World Awards, Eventiada IPRA Golden World Awards, C4F Davos Awards (Communication for Future Davos Awards).