Էստոնիայի վարչապետը դադարեցրել է արձակուրդը՝ պատվաստումների գործընթացում առաջացած խնդիրների պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էստոնիայի վարչապետ Կայա Կալլասը դադարեցրել է արձակուրդը՝ երկրում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստման գործընթացում առաջացած խնդիրների պատճառով: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին երկրի վարչապետը գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Այսօր ես դադարեցրեցի իմ հնգօրյա արձակուրդը, քանի որ պետական վերահսկողության վերլուծությունը, ինչը ես խնդրել եմ իրականացնել կորոնավիրուսի երկրորդ ալիքի ժամանակ հակաճգնաժամային կառավարման վերաբերյալ, սևով սպիտակի վրա ցույց է տալիս լուրջ խնդիրներ՝ պատվաստումների կազմակերպման գործընթացում»,- նշել է Կալլասը:
Համաձայն Վերահսկողական ծառայության վերլուծության, Էստոնիայի պահեստներում կան չօգտագործված հազարավոր պատվաստանյութեր:
«Միաժամանակ, Էստոնիայում կան հարյուր հազարավոր մարդիկ, որոնք ցանկանում են և պատվաստանյութի կարիք ունեն, բայց ինչ-որ պատճառներով դրանք չեն ստացել: Սա անթույլատրելի իրավիճակ է»,- հայտարարել է Էստոնիայի վարչապետը:
Վարչապետը հավելել է, որ Առողջապահության և աշխատանքի նախարար Թանել Կիիկից, ով պատասխանատու է պատվաստումների համար, պահանջում է առարկայական պատասխաններ և խնդիրների լուծման հստակ ժամկետներ:
Էստոնիայում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստվել է 624 հազար 720 մարդ, ինչը կազմում է երկրի չափահաս բնակչության 56,22% -ը, ընդ որում պատվաստումների կուրսն ավարտել է 548 հազար 830 մարդ:

Премьер Эстонии прервала отпуск из-за проблем с вакцинацией от коронавируса в стране
Премьер-министр Эстонии Кая Каллас во вторник прервала отпуск из-за проблем в организации процесса вакцинации населения страны от коронавируса, как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС.
"Я прервала сегодня пятидневный отпуск, потому что анализ Госконтроля [Счетной палаты], который я попросила их сделать по антикризисному управлению во время второй волны [пандемии] коронавируса, черным по белому указал на серьезные проблемы в организации вакцинации", - написала она в Facebook.
Согласно анализу Госконтроля, на складах в Эстонии находятся "тысячи доз неиспользованных вакцин", отметила Каллас.
"В то же время в Эстонии есть сотни тысяч людей, которые хотят и нуждаются в вакцине, но по каким-то причинам ее не получили, - заявила она. - Это недопустимая ситуация".
Премьер добавила, что она "потребовала от ответственного за вакцинацию министра здравоохранения и труда Танеля Кийка ответов по существу и конкретных сроков решения проблем".
В Эстонии прививку от коронавируса сделали 624 720 человек, что составляет 56,22% взрослого населения страны, при этом 548 830 человек завершили курс вакцинации.