Փաշինյանը երկխոսության կոչ արեց քաղաքական ուժերին և հոգևոր առաջնորդներին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ընտրական ցուցակը գլխավորող Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 22-ի առավոտից պատրաստվում է խորհրդակցություններ սկսել ընտրություններին մասնակցած քաղաքական ուժերի հետ, նաև՝ երկխոսության կոչ է անում հոգևոր առաջնորդներին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նա այս մասին ասաց Հանրապետության հրապարակում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հանրահավաքին:
«Վաղը առավոտից քաղաքական խորհրդակցություններ եմ սկսում խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցած այն ուժերի հետ, որոնք երկխոսելու, քննարկելու հակվածություն ունեն: Եվ ես նաև հույս ունեմ, որ ժողովուրդն այս մանդատը տալիս է ինձ, որովհետև, մենք պիտի մեր երկրի և ժողովրդի պատմության այս փուլում գնանք մեր մշակութային, գիտական, տնտեսական, բիզնես, հանրային և քաղաքական լավագույն ներուժի համախմբմանը և մեր ժողովրդի, Հայաստանի և Արցախի անվտանգությանը և բարեկեցությանը ծառայեցնելու»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա նման երկխոսության կոչ արեց նաև բոլոր այն կառույցներին, սեգմենտներին, որոնց հետ այս ընթացքում իրենք բանավեճ և հակադրություն է ունեցել: «Մենք պարզում ենք ձեզ համախմբման մեր ձեռքը»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց, որ սակայն դա չի կարող որևէ կերպ կասկածի տակ դնել ժողովրդի առաջ իրենց քաղաքական ուժի ստանձնած պարտավորությունը՝ գործադրելու պողպատե մանդատը և ՀՀ-ում հաստատելու իրավունքի և օրենքի դիկտատուրա:
«Ես հոգևոր և կազմակերպչական երկխոսության կոչ եմ անում նաև մեր երկրի հոգևոր առաջնորդներին, որովհետև հավատում եմ, որ այն, ինչ տեղի ունեցավ երեկ, խորհրդարանական ընտրություններում, ես դեռ Արարատի մարզում քարոզչական հանդիպումներից մեկի ժամանակ էի ասել, «ձայն բազմաց, ձայն Աստծո»: Եվ Աստծո ձայնին առավել ևս որևէ հոգևոր սպասավոր հակադրվելու իրավունք չունի: Եվ մենք պետք է նորոգենք մեր երկրի հոգևոր կյանքը նույնպես, որովհետև մեր երազանքները կյանքի կոչելու համար, ըստ տեսության, մեզ ընդամենը մի բան չի հերիքել՝ մանանեխի հատիկի չափ հավատ:Եվ մենք մեր սրտում, գիտակցության մեջ պետք է ստեղծենք այդ հավատը: Եվ, երբ ունենանք այդ հավատը, մենք սարեր շուռ կտանք միասին»,-ասաց Փաշինյանը՝ վստահեցնելով, որ այդ ժամանակ կունենանք ազատ և երջանիկ երկիր, ազատ և երջանիկ հայրենիք:

Пашинян призвал к диалогу политические силы и духовных лидеров
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян, возглавляющий избирательный список партии «Гражданский договор», с утра 22 июня собирается начать консультации с политическими силами, участвовавшими в выборах, он также призывает к диалогу духовных лидеров. Как сообщает Арменпресс, об этом он сказал на митинге партии «Гражданский договор» на площади Республики в Ереване.
«С завтрашнего утра я начну политические консультации с силами, участвовавшими в парламентских выборах, которые имеют тенденцию к диалогу и обсуждению. И я также надеюсь, что люди дадут мне этот мандат, потому что на данном этапе истории нашей страны мы должны консолидировать наш лучший культурный, научный, экономический, деловой, общественный и политический потенциал ради безопасности нашего народа в Армении и Арцахе», - сказал Пашинян.
Он призвал к такому диалогу все структуры и сегменты, с которыми у них были дебаты и противоречия за этот период. «Мы протягиваем руку ради консолидации», - сказал Пашинян.
Он подчеркнул, однако, что это никоим образом не может ставить под сомнение обязанность их политической силы перед народом применить стальной мандат, установить в Армении диктатуру закона и права.
«Я призываю к духовному и организационному диалогу с духовными лидерами нашей страны, потому что я считаю, что то, что произошло вчера, во время парламентских выборов, я сказал во время одного из предвыборных собраний в Араратской области: «глас народа — глас Божий».
И никто не имеет права выступать против гласа Бога, тем более духовный служитель. И мы должны обновить духовную жизнь нашей страны, потому что теоретически нам не хватило одного: веры с горчичное зерно, чтобы наши мечты осуществились. И мы должны создать эту веру в наших сердцах, в нашем сознании. И когда у нас будет эта вера, мы вместе свернем горы», - сказал Пашинян, заверив, что тогда у нас будет свободная, счастливая страна, свободная и счастливая Родина.