Ռուսաստանը 3.2 մլն դոլարով կֆինանսավորի Հայաստանի տուժած շրջանների աջակցությանն ուղղված ՄԱԶԾ նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունը 3.2 մլն դոլար կտրամադրի ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) նախագծի համար, որի նպատակն է օգնել Հայաստանի Հանրապետության առավել տուժած շրջաններին՝ հետկոնֆլիկտային վերականգնման հարցում: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանության «Ֆեյսբուք»-ի էջից:
«Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունը որոշում է կայացրել ֆինանսավորել ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) նախագիծը, որը կօգնի Հայաստանի Հանրապետության առավել տուժած շրջաններին՝ հետկոնֆլիկտային վերականգնման հարցում: Այդ նպատակով բյուջեից հատկացվել է 3.2 մլն ԱՄՆ դոլար»,- ասված է դեսպանության հայտարարությունում:
Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանությունն արդեն պաշտոնապես տեղեկացրել է հայկական կողմին այս որոշման մասին:
Դեսպանությունից նշել են նաև, որ Ռուսաստանը համակարգված կերպով ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերում Հայաստանի համապարփակ զարգացմանն ուղղված՝ ՄԱԿ-ի կառույցների նախաձեռնություններին: Առողջապահության, կրթության, սոցիալ-տնտեսական զարգացման (այդ թվում՝ գյուղական և սահմանամերձ բնակավայրերին), հայկական արդյունաբերության մրցունակության բարձրացման, շրջակա միջավայրի պահպանության, աղետների կառավարման, էներգախնայողության ոլորտներում ծրագրերի իրականացման գործում նման աջակցության ընդհանուր ծավալը 2010 թվականից սկսած արդեն կազմել է շուրջ 70 մլն ԱՄՆ դոլար:

Russia to provide 3.2 million USD for UNDP project aimed at assisting Armenia’s most affected regions
YEREVAN, JUNE 19, ARMENPRESS. The government of Russia will provide 3.2 million dollars to the UNDP project aimed at assisting the most affected regions of Armenia in post-conflict recovery, the Russian Embassy in Armenia said on Facebook.
“The Russian government decided to finance the project of the United Nations Development Programme (UNDP) which will help the most affected regions of Armenia in post-conflict recovery. For that purpose, 3.2 million dollars have been allocated from the budget”, the Embassy said.
The Embassy of Russia has already officially informed the Armenian side about the decision.
The Embassy also noted that Russia is providing financial aid in a coordinated manner to the initiatives of the UN organizations aimed at Armenia’s comprehensive development. The volume of that aid in implementing projects in the fields of healthcare, education, socio-economic development, industry competitiveness increase, environment, disaster management, energy, has totaled nearly 70 million USD since 2010.