Արցախի ԱԳՆ-ն դատապարտել է Թուրքիայի նախագահի այցը Շուշի
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևիու նրա ընտանիքիուղեկցությամբ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և նրա ընտանիքի անդամների այցը Արցախի պատմական մայրաքաղաք Շուշի, որը Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից ավերվել է 1920 և 2020 թվականներին,միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտման, մարդատյացության,ցեղասպան ու ահաբեկչական քաղաքականության վառ դրսևորում է։
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը խստորեն դատապարտում է նման այցերը Արցախի օկուպացված տարածքներ՝ դրանք դիտարկելով որպես սադրանք, ծավալապաշտական և ծայրահեղական ծրագրերիշարունակմանհայտ։
Միջազգայինհանրությունը պետք է դատապարտի Թուրքիայի սադրիչ գործողությունները, քանի որ նման այցելությունները, դրանց ընթացքումԱնկարայի և Բաքվի կողմիցհնչեցված գաղափարները, հայտարարությունները, ձեռք բերված պայմանավորվածություններըև միջնադարյան նվաճողական քաղաքականության փառաբանումը լուրջ սպառնալիք են միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության համար, մարտահրավեր՝ ողջ քաղաքակիրթ մարդկությանը, հարված՝ բոլոր այն կազմակերպությունների և կառույցների հեղինակությանը, որոնց անդամակցում է Թուրքիան»։

Artsakh’s Foreign Ministry condemns visit of Turkish President to Shushi
YEREVAN, JUNE 15, ARMENPRESS. The Foreign Ministry of Artsakh issued a statement on the occasion of the visit of Turkish president Recep Tayyip Erdogan to Shushi. As RAMENPRESS was informed from the press service of the MFA Artsakh, the statement runs as follows,
''Accompanied by Azerbaijani President Ilham Aliyev and his family, Turkish President Recep Tayyip Erdogan and his family members' visit to the historic capital of Artsakh, Shoushi, which was destroyed by Turkey and Azerbaijan in 1920 and 2020, is a clear manifestation of gross violation of international law, xenophobia, genocidal and terrorist policy.
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh strongly condemns such visits to the occupied territories of Artsakh, considering them as a provocation, a clear-cut implementation of expansionist and extremist policy.
Turkey's provocative actions must be condemned by the international community, as such visits, the ideas, statements, agreements reached and glorification of medieval expansionist policy voiced during them are a serious threat to international and regional security, a challenge to the entire civilized humanity, a blow to the reputation of all the organizations and structures, of which Turkey is a member''.