Ընտրողների ցուցակում անճշտությունները շտկելու դիմումներն ընդունվում են մինչև 2021 թվականի հունիսի 10-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքացիները, ընտրողների ցուցակներում անճշտություն հայտնաբերելու դեպքում, կարող են դիմել ՀՀ ոստիկանություն մինչև 2021 թվականի հունիսի 10-ը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ ոստիկանությունը տեղեկացնում է, որ լիազոր մարմինը դիմումն ստանալուց հետո 5 օրվա ընթացքում, սակայն ոչ ուշ, քան մինչև հունիսի 11-ը, բավարար հիմքերի առկայության դեպքում ընտրողների ցուցակում կկատարի անհրաժեշտ փոփոխություններ կամ ուղղումներ:
«ՀՀ ընտրական օրենսգրքով սահմանված կարգով և ժամկետում հրապարակվել են 2021 թվականի հունիսի 20-ին կայանալիք Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների նախնական ցուցակները: Ցուցակները փակցվել են ընտրական տեղամասերում: Դրանք տեղադրվել են նաև ՀՀ ոստիկանության www.police.am պաշտոնական կայքում՝ ներբեռնելու հնարավորությամբ: Ընտրողների ցուցակներին ծանոթանալու ժամանակ անճշտություններ հայտնաբերելիս (այդ թվում՝ դիմողի անձին չվերաբերող) մինչև 2021 թվականի հունիսի 10-ը դրանք վերացնելու համար կարող եք դիմել լիազոր մարմնին՝ տարածքային անձնագրային ծառայություն կամ անձնագրային և վիզաների վարչություն:
Լիազոր մարմինը դիմումն ստանալուց հետո 5 օրվա ընթացքում, սակայն ոչ ուշ, քան մինչև հունիսի 11-ը, բավարար հիմքերի առկայության դեպքում ընտրողների ցուցակում կկատարի անհրաժեշտ փոփոխություններ կամ ուղղումներ՝ այդ մասին գրավոր տեղեկացնելով դիմողին»,-ասված է հաղորդագրությունում:
Ընտրացուցակների ճշգրտման, անճշտությունների վերաբերյալ հաղորդումներ ընդունելու նպատակով ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչությունում գործում է «Թեժ գիծ» ծառայություն` 011-37-02-36 հեռախոսահամարով:

Заявления для исправления неточностей в списках избирателей принимаются до 10 июня 2021 года
Граждане, в случае выявления неточностей в списках избирателей, могут обращаться в полицию до 10 июня 2021 года. Как сообщает «Арменпресс», уполномоченный орган в течение 5 дней после получения заявления, однако не позднее 11 июня, при наличии достаточных оснований, внесет в список избирателей необходимые изменения или поправки.
«В порядке и в сроки, установленные Избирательным кодексом Республики Армения, опубликованы предварительные списки избирателей предстоящих 20 июня 2021 года внеочередных выборов в Национальное собрание. Списки с возможностью скачивания опубликованы и на сайте Полиции Республики Армения www.police.am
При обнаружении неточностей в списках избирателей (в том числе и не относящихся к личности заявителя), для их устранения до 10 июня 2021 г. необходимо обратиться в уполномоченный орган, в территориальную паспортную службу или в паспортно-визовый отдел.
Уполномоченный орган в течение 5 дней после получения заявления, но не позднее 11 июня, при наличии достаточных оснований внесет в список избирателей необходимые изменения или поправки, письменно уведомив об этом заявителя», - говорится в сообщении ЦИК.