Տոկիո-2020. Գորգի վրա կարևորը մտքի ճկունության և մարմնի հնարավորության համահունչ լինելն է. Կարեն Ասլանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի հունահռոմեական ոճի օլիմպիական հավաքականն արդեն սկսել է արտասահմանյան հավաքը, որով նախապատրաստվում է Տոկիոյի 32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերին: Հավաքականի 4 մարզիկներից մեկը, որը Տոկիոյի Խաղերում կփորձի մեդալների համար պայքար մղել 67 կգ քաշային կարգում, «Արմենպրես»-ի հեղինակային «Երազանքի ճանապարհը` Տոկիո-2020» նախագծի հերոսըԿարեն Ասլանյանն է: Նա Եվրոպայի առաջնության եռակի բրոնզե մեդալակիր է: 25-ամյա մարզիկը պրոֆեսինալ սպորտում է 2000-ական թվականներից:
-Կարեն, պատմեք խնդրեմ, թե ինչպես եք սկսել հետաքրքրվել ըմբշամարտով:
-Այնպես չէ, որ հատուկ ընտրել եմ ըմբշամարտ մարզաձևը: Առաջին անգամ մարզումներին ինձ տարել է եղբայրս, ով ևս մարզվում էր այս մարզաձևով: Առաջին քայլերս արել եմ 12 տարեկանում: Եթե անկեղծ, մարզադահլիճն էլ մոտ է. հենց դա էլ ընտրեցինք: Մարզումների ընթացքում հասկացա, որ վատ արդյունքներ չունեմ: Հիմա արդեն եղբայրս չի մարզվում, միայն ես եմ:
-Դուք Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր նվաճեցինք վերջին վարկանիշային մրցաշարում: Ամփոփեք խնդրեմ այն:
-Գիտեի և հասկանում էի, որ վերջին հնարարովորությունն է Օլիմպիական խաղերին մասնակցելու: Բայց եթե ասեմ, որ լարված էի, ոչ այդպես չէ։ Ինքս ինձ ամբողջապես տրամադրել էի գոտեմարտերին, որ նվիրվելու եմ, որ պայքարելու եմ ամբողջ ուժերով, որ ինձ չեմ խնայելու: Նաև լավ նախապատրաստվել էի, որի համար ուզում եմ շնորհակալությունս հայտնել մարզիչներիս` Սամվել Գևորգյանին, Պետրոս Մկրտչյանին, հավաքականի մարզիչներին: Հույս ունեմ` առավել լավ նախապատրաստված կլինեմ Տոկիոյի խաղերում:
-Սա ձեր առաջին Օլիմպիական խաղերն են: Այն բացառիկ երևույթ է բոլոր մարզիկների համար: Ի ՞նչ ակնկալիքներ ունեք:
-Գնալու եմ Տոկիո, այնտեղ աշխատելու իմ ներուժի առավելագույնով: Յուրաքանչյուր հաղթանակ և յուրաքանչյուր պարտություն Աստծո կողմից է: Նա է տալիս և նա է վերցնում: Ես կարող եմ խոսք տալ միայն այն, որ պայքարելու եմ մինչև վերջին վայրկյանը և չեմ խնայելու ուժերս:
-Իսկ իրատեսական եք համարո՞ւմ մեդալների համար պայքարը:
-Իհարկե, եթե մեկ րոպե կասկածեմ, որ չեմ պայքարելու մեդալի համար, ապա պարզապես խաղերին գնալու, պարզապես մասնակցելու համար չեմ գնա: Չեմ անցնի այս ճանապարհը, որը շատ բարդ է:
-Իսկ ի ՞նչ դեր ունի ձեզ համար հոգեբանորեն պատրաստ լինելը:
-Մեծ դեր եմ տալիս հոգեբանորեն պատրաստ լինելուն: Մրցաշարերից առաջ դա կարևոր կետերից մեկն է: Եթե խոսենք ըմբշամարտի լեզվով, ապա երբ չափից դուրս լարվածության պատճառով «վառվում» ես կամ հակառակը` չափից դուրս հանգստությունը բերում են անհաջողության, այս դեպքում միակ ելքը նախապես հոգեբանորեն պատրաստվելն է: Պետք է գտնել այս երկուսի ոսկե միջին վիճակը:
-Ի ՞ նչն եք կարևորում գորգ մտնելիս:
-Պրոֆեսինոնալ սպորտում մանրուքներ չկան, կարևոր է ամեն ինչ` ֆիզիկական ունակությունները, հանգստությունը, մարզիչներին լսելու կարողությունը: Բայց կարևորն այն է, որ մտքիդ ճկունությունը և մարմնիդ հնարավորությունները համահունչ լինեն: Լինում են գոտեմարտեր, երբ ուղեղդ լավ աշխատանքի է անում, բայց մարմինդ չի ենթարկվում քեզ և հակառակը:
-Ըստ ձեզ, ո ՞րն է ըմբշամարտ մարզաձևի գեղեցկությունը:
-Ժամանակակից հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտը շատ է փոխվել: Այն հնարքներով հարուստ չէ, ինչը չի գեղեցկացնում մարզաձևը: Ըմբշամարտի գեղեցկությունը հիմնականում ոչ թե գորգի վրա է, այլ ըմբշամարտի գեղեցկությունը գորգից դուրս է` այն ընտանեկան մթնոլորտը որ կա մարզիկների միջև ամբողջ աշխարհում:
-Ի ՞նչ կարծիք ունեք ձեր քաշային կարգում հանդես եկող մարզիկների մասին և
որո՞նց կառանձնացնեք:
-Չկան այնպիսի մարզիկներ, որոնց կառանձնացնեմ: Օլիմպիական խաղերում էլ պատահական մարզիկներ չեն լինում: Յուրաքանչյուրն, ով մասնակցում է, արդեն իսկ ընտրյալ է, նա արժանացել է խաղին մասնակցելու: Կան ոճային առանձնահատկություններ, որոնց պետք է ընտելանալ: Սակայն առհասարակ ոչ մեկին իրավունք էլ չունենք թերագնահատելու:

Токио-2020: на ковре главное - единство гибкости ума и возможностей тела: Карен Асланян
Олимпийская сборная Армении по греко-римской борьбе уже начала зарубежные сборы по подготовке к XXXII летним Олимпийским играм в Токио. Одним из четырех спортсменов команды, которые будут бороться за медали в весовой категории 67 кг на Играх в Токио, является Карен Асланян, герой проекта «Арменпресс» «Дорога мечты: Токио 2020». 25-летний спортсмен, трехкратный бронзовый призер чемпионата Европы, профессиональным спортом занимается с 2000-х годов.
- Карен, расскажите, пожалуйста, как случилось, что Вы начали интересоваться борьбой?
- Дело не в том, что я специально выбрал борьбу. Впервые на тренировку меня привел мой брат, который занимался этим видом спорта. Первые шаги я сделал, когда мне было 12 лет. Если честно, и тренажерный зал находился рядом. Поэтому, мы его и выбрали. Во время тренировок я понял, что у меня неплохие результаты. Сейчас мой брат уже не тренируется, я остался один.
- В последнем рейтинговом турнире Вы выиграли путевку на Олимпийские игры. Расскажите, пожалуйста.
- Я знал, понимал, что это последний шанс поучаствовать в Олимпийских играх. Но если я скажу, что был напряжён, нет, это не было так. Я полностью отдался борьбе, настроился, что буду бороться изо всех сил, что я не пожалею себя. Я был хорошо подготовлен, за что хочу поблагодарить своих тренеров: Самвела Геворгяна, Петроса Мкртчяна, тренерам сборной. Надеюсь, к Играм в Токио я буду лучше подготовлен.
- Это Ваши первые Олимпийские игры. Это же исключительное событие для всех спортсменов. Каковы Ваши ожидания?
- Я еду в Токио, чтобы работать там по максимуму. Каждая победа и каждое поражение даются Всевышним. Он дает, он и забирает. Могу только обещать, что буду бороться до последней секунды, не пожалею никаких сил.
- Борьбу за медали считаете реалистичной?
- Конечно, если я хоть на минуту засомневаюсь, что не буду бороться за медаль, я не поеду на игры, лишь для того, чтобы поучаствовать. Я не пойду таким путем, это очень сложно.
- Насколько для Вас важна роль психологической готовности?
- Психологической готовности я придаю очень большую роль. Это один из ключевых моментов перед турниром. Если говорить на языке борьбы, чтобы не перегореть из-за чрезмерного напряжения или, наоборот, из-за излишнего спокойствия потерпеть неудачу, единственным выходом должна быть психологическая подготовка, проведенная заранее. Нужно находить золотую середину между этими двумя состояниями.
- Что важно для Вас при выходе на ковер?
- В профессиональном спорте нет деталей, важно все - физические возможности, спокойствие, умение слушать тренеров. Но особо важно, чтобы гибкость ума и возможности тела были созвучны. Бывают моменты разногласия, когда мозг хорошо работает, но тело не подчиняется вам, и наоборот.
- В чем, на Ваш взгляд, красота борьбы?
- Современная греко-римская борьба сильно изменилась. Она небогата трюками, что не украшает спорт. Красота борьбы проявляется в основном не на ковре, она вне ковра, в семейной атмосфере, которая существует среди спортсменов всего мира.
- Что Вы думаете о спортсменах в Вашей весовой категории? Которых из них Вы выделите?
- Нет таких спортсменов, которых я могу выделить. На Олимпиаде не бывает и случайных спортсменов. Все участники уже отобраны, они достойны участия в Играх. Есть стилистические особенности, к которым нужно привыкать. Но в целом мы не имеем права никого недооценивать.