COVID-19. Հիվանդանոցային բուժման ցուցում ունեցող քաղաքացիների թիվը նվազել է
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կորոնավիրուսային հիվանդության բուժման համար վերապրոֆիլավորված բուժհաստատությունները քիչ-քիչ վերադառնում են բնականոն աշխատանքի: ՀՀ առողջապահության նախարարության հիվանդանոցային բժշկական օգնության քաղաքականության բաժնի պետ Լիանա Բարսեղյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ վերջին շրջանում բուժհաստատություններում COVID-19-ով պայմանավորված բուժման կարիք ունեցող պացիենտների թիվը նվազում է:
Մայիսի 24-ի դրությամբ հանրապետությունում կորոնավիրուսով վարակված ծանր պացիենտների թիվը շուրջ 400 է, ծայրահեղ ծանր է շուրջ 100-ը, որից 48-ին միացված է արհեստական շնչառական ապարատ: Ներկայում հիվանդանոցներում բուժվում է շուրջ 800 պացիենտ:
«Վերջին օրերին նկատվում է նաև կորոնավիրուսով վարակվածության նոր դեպքերի նվազում: Հայտնաբերված նոր դեպքերի մեջ հիվանդանոցային բուժման ցուցում ունեցող քաղաքացիների թիվը նույնպես պակասում է: Քանի որ թեթև դեպքերն էլ բուժում են ստանում տանը՝ կապի մեջ լինելով պոլիկլինիկաների հետ, ապա կարող ենք ասել, որ բուժանձնակազմը շունչ քաշելու հնարավորություն է ստանում»,-ասաց Լիանա Բարսեղյանն՝ ընդգծելով, որ առողջապահական համակարգի ծանրաբեռնվածությունը թեթևացնելու գործում իրենց ազդեցությունը կարող են թողնել պատվաստումները: Որքան շատ մարդ պատվաստվի, այնքան այդ հարցում արդյունքները շատ արագ տեսանելի կլինեն:
Մայիսի 24-ի դրությամբ հանրապետությունում առկա է վերապրոֆիլավորված 13 բժշկական կազմակերպություն՝ նախատեսված կորոնավիրուսով վարակված պացիենտների բուժման համար: Դրանցից 9-ը Երևան քաղաքում է, 4-ը՝ մարզերում: Նշված բուժհաստատություններում է ծավալված է շուրջ 1700 մահճակալ, որից 220-ը վերակենդանացման բաժանմունքի մահճակալներն են: Մայիսի 24-ի դրությամբ առկա է շուրջ 800 ազատ մահճակալ, որից 60-ը վերակենդանացման ծառայությունում են:
«Երբ մենք նայում ենք համավարակի տարածման տեմպին, որը թուլացել է, ապա դիտարկում ենք առաջիկայում վերապրոֆիլավորումից հանել ևս երկու մարզային բուժհաստատություն՝ «ԻՌՎԻՆԳ» ՍՊԸ-ն և Ապարանի բժշկական կենտրոնը: Մարզերում կգործեն Սպիտակի բժշկական կենտրոնն ու Կապանի բժշկական կենտրոնը: Կորոնավիրուսով վարակված հիվանդների համար նախատեսված մահճակալների ազատ տեղերն ավելանում են, և դրանք այդպես ազատ թողնելն ու այլ հիվանդներ չընդունելն անիմաստ է»,-ասաց Լիանա Բարսեղյանը:
Թեպետ հիմա COVID բաժանմունքները փակվում են, սակայն Լիանա Բարսեղյանը նշեց, որ անհրաժեշտության դեպքում շատ արագ կարձագանքեն և բուժհաստատությունները կրկին կվերապրոֆիլավորվեն:
«Հիվանդանոցները մեր ռեզերվում կան արդեն, գիտենք, թե որ տարածաշրջանում որն ենք արագ վերապրոֆիլավորելու, եթե դրա կարիքը լինի: Անհրաժեշտության դեպքում մի անգամից կանենք, արդեն ռեսուրսն էլ ունենք, սարքավորումներն էլ»,-ասաց նախարարության ներկայացուցիչը:

YEREVAN, MAY 25, ARMENPRESS. Coronavirus-designated hospitals in Armenia are gradually returning to their previous operations because the number of infected patients seeking treatment in hospitals is decreasing, Head of the department of hospital medical care policy at the ministry of healthcare Liana Barseghyan told Armenpress.
As of the latest data, the number of COVID-19 infected patients in Armenia who are in serious condition is nearly 400, about 100 are in critical condition, 48 of whom are switched to ventilators. At the moment, nearly 800 patients receive treatment at hospitals.
“Decline in new cases of COVID-19 is being observed also in the past days. Among the new confirmed cases the number of those who seek hospitalization is also declining”, she said, adding that in such situation the medical staff has a little chance to “take a breath”, and mentioned also the role of the vaccines, which can play in this process. “The more people get vaccinated, the sooner the results will be visible”, she noted.
As of May 24, there are 13 coronavirus-designated medical facilities in Armenia, 9 of them are located in Yerevan, the others in provinces.
“When we look at the pandemic spread rates, which has weakened, we consider returning two provincial hospitals back to their previous profile, those are the IRVING LLC and the medical center of Aparan. The hospitals of Spitak and Kapan will yet remain as coronavirus-designated centers. The free beds, which were for the coronavirus-infected patients, are also becoming more and more, therefore, leaving them such is nonsense”, she said.
According to her, in case of necessity the medical centers will again be ready to become coronavirus-treating hospitals.