Արցախի ԱԳՆ-ն ողջունում է հայ գերիների վերադարձի պահանջի վերաբերյալ ԵԽ-ի ընդունած բանաձևը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Եվրոպական խորհրդարանի կողմից մայիսի 20-ին ընդունված բանաձևի վերաբերյալ, որում ԵԽ-ն Ադրբեջանից պահանջել է անհապաղ և առանց նախապայմանների ազատ արձակել 44-օրյա պատերազմում և դրանից հետո գերեվարված բոլոր հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց՝ ողջունելով ընդունված բանաձևը:
«Բարձր ենք գնահատում այս կարևոր հումանիտար հարցի լուծմանն ուղղված Եվրախորհրդարանի անդամների զգալի մեծամասնության ջանքերը՝ շարունակական ճնշման միջոցով ապահովելու Ադրբեջանի կողմից սեփական միջազգային հանձնառությունների, մասնավորապես, Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով և Ժնևյան կոնվենցիաներով նախատեսված պարտավորությունների կատարումը։ Այս բանաձևը զգալիորեն կնպաստի հայ գերիների հայրենադարձմանն ուղղված միջազգային հանրության հավաքական ջանքերին։ Գոհունակությամբ ենք նշում, որ բանաձևում մեծ նշանակություն է տրվում Արցախի անվտանգությանը և ադրբեջանական օկուպացիայի տակ գտնվող տարածքներում Արցախի մշակութային ժառանգության պաշտպանությանը»,- ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նշված է հայտարարության մեջ։
Արցախի ԱԳՆ-ն կարևորում է Եվրոպական խորհրդարանի այն պնդումը, որ Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակի որոշման համար պարտադիր սկզբունքներ են ժողովուրդների հավասար իրավունքներն ու ազգերի ինքնորոշման իրավունքը։
«Ողջունում ենք նաև Եվրախորհրդարանի կողմից մայիսի 19-ին ընդունված բանաձևը, որով ԵՄ-ին և նրա անդամ երկրներին կոչ է արվում «ռասիստական աջ ծայրահեղական» «Գորշ գայլեր» շարժումը դասակարգել որպես ահաբեկչական, ինչպես նաև արգելել այդ շարժման միությունների ու կազմակերպությունների գործունեությունը ԵՄ անդամ երկրներում: Բանաձևն էական քայլ է տարածաշրջանում ծայրահեղականության և ռասիզմի դեմ պայքարում։ Այն նաև հստակ և կարևոր ուղերձ կլինի վտարյալ պետություններին առ այն, որ միջազգային հանրությունը դիմակայում է նրանց ցեղասպան քաղաքականությանը»,- ասված է հայտարարության մեջ։

МИД Арцаха приветствует принятие Европарламентом резолюций о немедленном освобождении пленных
Министерство иностранных дел Республики Арцах выступило с заявлением в связи с принятыми Европарламентом резолюциями. Как сообщает Арменпресс, в заявлении МИД Арцаха говорится:
“Мы приветствуем принятие Европейским парламентом по итогам состоявшихся 20 мая срочных прений резолюции, в которой, в частности, содержится требование Европейского парламента о немедленном и безоговорочном освобождении всех армянских пленных, как военных, так и гражданских, захваченных в ходе и после войны, развязанной тандемом Азербайджан-Турция против народа Арцаха. Мы высоко ценим усилия подавляющего большинства членов Европарламента по решению данной чрезвычайно важной гуманитарной проблемы путем оказания постоянного давления на Азербайджан с целью обеспечить соблюдение им своих международных обязательств, в частности, предусмотренных Европейской конвенцией о защите прав человека (ЕКПЧ) и Женевскими конвенциями. Данная резолюция является серьезным вкладом в коллективные усилия международного сообщества, направленные на возвращение армянских военнопленных на родину.
Мы также с удовлетворением отмечаем, что в резолюции придается большое значение вопросу безопасности Арцаха и защите его культурного наследия на территориях, находящихся в настоящее время под оккупацией Азербайджана. Высокой оценки заслуживает тот факт, что Европейский парламент настаивает на том, что принципы равноправия и самоопределения народов являются императивными при определении будущего статуса Нагорного Карабаха.
Мы также приветствуем резолюцию Европейского парламента от 19-ого мая, в которой содержится призыв к Евросоюзу и государствам-членам ЕС включить в свой список террористов «расистское ультраправое экстремистское» движение «Серые волки», запретить деятельность их объединений и организаций в странах ЕС. Данная инициатива является важным шагом в борьбе с экстремизмом и расизмом в регионе. Она также послужит ясным и важным сигналом для государств-изгоев о том, что международное сообщество выступает против их геноцидальной политики”.