ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության Ազգային ժողովը խստագույնս դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ոտնձգություններն ու փաստում, որ Ադրբեջանի կողմից վարվող ագրեսիվ քաղաքականությունը խախտում է ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ ամրագրված միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասված է «Բարգավաճ Հայաստան»-ի հեղինակած «Սահմանամերձ գոտիներում, մասնավորապես՝ Սյունիքում, Գեղարքունիքում եւ Վայոց ձորում ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակի, առկա խնդիրների եւ դրանց լուծման ուղիների, սահմանների պաշտպանության եւ անվտանգության ապահովմանն ուղղված հարցերի վերաբերյալ» ՀՀ ազգային ժողովի հայտարարության նախագծում, որն ԱԺ արտահերթ նիստում ներկայացրեց խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանը:
Հայտարարությամբ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովն արձանագրում է, որ 2021 թվականի մայիսի 12-ին Սյունիքի մարզում Սեւ լճի տարածքի ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը «սահմանների ճշգրտման» և Սյունիքի սահմանային հատվածներից մեկում որոշակի աշխատանքներ կատարելու պատրվակով ներթափանցել է ՀՀ տարածք՝ խորանալով մի քանի կմ դեպի Վերիշեն բնակավայր: Ադրբեջանական զինուժի մի քանի հարյուր ներկայացուցիչներ այս պահին շարունակում են գտնվել ՀՀ տարածքում՝ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզի որոշ հատվածներում:
Հայտարարությունում հիշեցվում է, որ ՀՀ անվտանգության խորհրդի մայիսի 13-ին տեղի ունեցած նիստում արձանագրվել է, որ արդեն երկրորդ օրն է, որ Սյունիքի մարզի Սև լճի շուրջ և մերձակա տարածքներում ճգնաժամային իրավիճակ է:
«Ադրբեջանական զինուժի այս գործողություններն անընդունելի են ՀՀ համար, դա ակնհայտ ոտնձգություն է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ, և ՀՀ-ն որևիցե դեպքում չի հանդուրժի ստեղծված իրավիճակը: Հաշվի առնելով Ադրբեջանի վարած հակահայկական, ռազմատենչ քաղաքականությունը, Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից վերջին շրջանում Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության նկատմամբ բացահայտ նկրտումները՝ այդ թվում ուժի կիրառման սպառնալիքներ պարունակող բազմաթիվ հայտարարությունները, ինչպես նաև տասնամյակներ շարունակ պետական մակարդակով քարոզվող հայատյացությունը՝ ՀՀ ազգային ժողովը խստագույնս դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ոտնձգությունները եւ փաստում, որ Ադրբեջանի կողմից վարվող ագրեսիվ քաղաքականությունը խախտում է ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ ամրագրված միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները, ինչը Հայաստանի Հանրապետությանը իրավունք է վերապահում իրականացնել միջազգային իրավունքով, ՀՀ սահմանադրությամբ և օրենսդրությամբ նախատեսված համարժեք բոլոր գործողություններ:
Ազգային ժողովը, որպես ՀՀ ժողովրդի բարձրագույն ներկայացուցչական մարմին, հայտարարում է .
Ձեռնարկվելու են վճռական կոշտ գործողություններ՝ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան կասեցնելու և ՀՀ ժողովրդին և ինքնիշխան տարածքը պահպանելու նպատակով
Կոչ է անում միջազգային հանրությանը դատապարտել՝ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության դեմ ուղղված սադրիչ գործողությունները, ուժի գործադրման սպառնալիքներն ու փաստացի գործադրումը, որը սպառնում է տարածաշրջանային փխրուն խաղաղությանն ու անվտանգությանը»,-ասված է հայտարարությունում:

Armenia will take tough actions to stop Azerbaijan's aggression against its territory – Parliament
YEREVAN, MAY 14, ARMENPRESS. The National Assembly of Armenia strictly condemns the encroachment on the territorial integrity of the Republic of Armenia and documents that the aggressive policy led by Azerbaijan violates the fundamental principles of the international law enshrined in the UN Charter, ARMENPRESS reports reads the statement issued by the National Assembly of Armenia, authored by ''Prosperous Armenia'' Party.
The statement of the National Assembly records that the Azerbaijani armed forces infiltrated into the territory of Armenia in the direction of Sev Lich of Syunik Province on May 12, 2021 under the pretext of ''border clarifications'' and some engineering works near the borders of Syunik and went a few kilometers deep into the territory of Armenia, in the direction of Verishen community. Some hundreds of Azerbaijani servicemen continue remaining in the Armenian territory – some parts of Syunik and Gegharkunik Provinces.
‘’Those actions by the Azerbaijani armed forces are inadmissible for the Republic of Armenia, which is an overt encroachment on the sovereign territory of the Republic of Armenia, and Armenia will in no case tolerate the existing situation. Considering the anti-Armenian, militaristic policy of Azerbaijan, the explicit aspirations of the Azerbaijani leadership towards the territorial integrity of the Republic of Armenia in the recent period, including the numerous announcements containing threats of using force, as well as the xenophobia propagated for decades at public level, the National Assembly of Armenia strongly condemns the encroachment on the territorial integrity of the Republic of Armenia and documents that the aggressive policy led by Azerbaijan violates the fundamental principles of the international law enshrined in the UN Charter, which gives Armenia the legitimate right to take all measures in line with the international law, the Constitution of Armenia and laws.
The National Assembly, as the top representative of the people of Armenia,
announces that resolute and tough meassures will be taken to stop the military aggression of Azerbaijan and protecting the people and the soveriegn territory of the Republic of Armenia,
Urges the international community to condemn the provocative measures of Azerbaijan against the territorial integrity of the Republic of Armenia, its threat to use force and actual use of force, which threatens the fragile regional peace and security'', reads teh statement issued by the National Assembly of Armenia.
The statement was unanimously adopted.
Armenia has officially applied to the CSTO for launching procedures in line with the Collective Security Treaty. Pashinyan has also sent a letter to Russian President Vladimir Putin, asking for military assistance in line wit Treaty on Friendship,Cooperation and Mutual Assistanceof 1997. French President Emmanuel Macron has stated that the issue should be solved in the sidelines of the UNSC, expressing readiness to provide military assistance to the international efforts aimed at solving the situation.