Արցախում ավելի քան 30 հեկտար տարածքով նոր անտառներ կհիմնվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախում նախատեսվում է անտառային ծառատեսակների տնկարանի և 30-35 հեկտար տարածքով նոր անտառների հիմնում: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի պաշտոնակատար Ռոմանոս Պետրոսյանը, որն օրերս աշխատանքային այցելությամբ Արցախում էր:
Նրա խոսքով՝ հանդիպումների արդյունքում, մասնավորապես Արցախի և Հայաստանի գործընկեր կառույցների միջև ձեռքբերված պայմանավորվածության համաձայն՝ «Հայանտառ»-ի ղեկավարությունն արդեն ձեռնամուխ է եղել տնկարանի հիմնմանը:
«Այստեղ նաև կունենանք 500 քառակուսի մետր տարածքով ջերմոցային տնտեսություն՝ փակ արմատական համակարգով տնկիներ ունենալու համար: Դրանց կպչունակությունը բարձր է՝ մոտ 80-90 տոկոս»,-նշեց Պետրոսյանը:
Բացի այդ, «Արցախանտառ»-ի հետ պայմանավորվածություն է արձանագրվել՝ «10 մլն ծառ» նախաձեռնության շրջանակում, 100 հազար անտառային ծառատեսակների տնկիների նվիրաբերման վերաբերյալ, որպեսզի Արցախում հավելյալ 30-35 հեկտար նոր անտառտարածքներ հիմնվեն:
«Առաջիկայում արցախցի մասնագետները «Հայանտառ»-ի գրասենյակում կմասնակցեն խորհրդատվական ու վերապատրաստման աշխատանքների՝ տնկարանը հիմնելու և 100 հազար ծառերի տնկարկին լիարժեք պատրաստվելու համար»,-ասաց Պետրոսյանը:
«Հայանտառ»ՊՈԱԿ-ի տնօրենիպաշտոնակատար ՊավելՑուգունյանի խոսքով՝ նոր անտառների հիմնումը նախատեսվում է մասնավորապես Մարտակերտի շրջանում:Նրա հաղորդմամբ՝ գործընթացն առայժմ համապատասխան տարածքի ուսումնասիրման ու գույքագրման փուլում է:
Ցուգունյանի տեղեկացմամբ՝ ի սկզբանե նախատեսվող 1 հեկտար տնկարանի փոխարեն կհիմնվի 0.5 հա՝ Արցախում ջրային ցանցի անցկացման խնդրով պայմանավորված:
Միաժամանակ՝ «Հայանտառ» -ը մեթոդական ու մասնագիտական աջակցություն կցուցաբերի «Արցախանտառ»-ի գործընկերներին՝ անտառների կառավարման, վերականգնման ու պահպանման գործընթացների արդյունավետությունը առավել բարձրացնելու նպատակով:
Անդրադառնալով ՝ Սարսանգի ջրամբարում Իշխան տեսակի մանրաձուկ բաց թողնելու նախաձեռնությանը, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի պաշտոնակատարը մանրամասնեց, որ ծրագրի նպատակը՝ նախևառաջ Արցախի վերականգնման գործընթացների տրամաբանության, ինչպես նաև Սևանի ձկնապաշարների վերականգնման և իշխանի պոպուլյացիայի զարգացման շրջանակներում է:
Ծրագրի համաձայն՝ Սարսանգի ջրամբարում շուրջ 40 հազար ծիածանափայլ իշխանի մանրաձուկ է բաց թողնվել:
Ըստ Ռոմանոս Պետրոսյանի՝ Սարսանգում առաջին անգամ է իշխանաձկան պոպուլյացիա բաց թողնվում: Շրջակա միջավայրի պահպանության պատասխանատու գերատեսչության ղեկավարի հավաստմամբ՝ իշխանի մանրաձկները Սարսանգի միկրոպլանկտոնային և ջրի ջերմաստիճանի նպաստավոր շրջանում են բաց թողնվել: Նա համոզմունք հայտնեց, որ 1-1,5 տարի հետո, Սարսանգում իշխանաձկան բավականին մեծ պոպուլյացիա է լինելու:

В Арцахе на территории более 30 гектаров будет посажен новый лес
В Арцахе на площади в 30-35 га планируется создание лесопитомников и посадка новых лесов. Об этом в беседе с «Арменпресс» заявил и.о. министра окружающей среды Армении Романос Петросян, находившийся на днях с рабочим визитом в Арцахе.
По его словам, в результате встреч, и в соответствии с договоренностью, достигнутой между Арцахом и партнерскими организациями Армении, руководство “Айантарс” уже приступило к созданию питомника.
“Будет лесопитомник площадью в 500 квадратных метров, в котором будут выращиваться саженцы с закрытой корневой системой. Их выживаемость довольно высокая, около 80-90%”, - сказал Петросян.
Кроме того, с “Арцахантаром” достигнуто соглашение о посадке 100 000 саженцев лесных деревьев в рамках инициативы “10 миллионов деревьев” для создания в Арцахе еще 30-35 гектаров новых лесных массивов.
“В ближайшее время арцахские специалисты примут участие в консультационных и обучающих мероприятиях в офисе “Айантар”, чтобы полностью подготовиться к посадке 100 000 деревьев и к созданию питомника”, - сказал Петросян.
По словам и.о. директора ГНКО “Айантар” Павла Цугуняна, предусматривается создание новых лесов, в частности, в Мартакертском районе. Из-за проблем с поливом вместо изначально запланированного питомника в 1 га будет засажено всего 0,5 га.
“Айантар” партнерам “Арцахантара” для повышения эффективности процессов управления, восстановления и сохранения лесов будет оказывать методологичесоею и профессиональное содействие.
Касаясь инициативы по запуску форели в Сарсангское водохранилище, и.о. министра окружающей среды Армении уточнил, что цель программы - развитие популяция форели, и прежде всего в целях восстановления Арцаха. Согласно программе, в Сарсангское водохранилище выпущено около 40 000 мальков радужной форели.
По словам Романоса Петросяна, в Сарсанге форель выращивается впервые. По словам главы Минприроды, форель была выпущена при благоприятной температуре микропланктона и воды Сарсанга. Он выразил уверенность, что через 1-1,5 года в Сарсанге будет большая популяция форели.