ՀՀ նախագահը հայ գերիների հարցով նամակներ է հղել Եվրոպայի խորհրդի և ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարներին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շարունակելով միջազգային գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հրատապ խնդրին՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նամակներ է հղել Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին և Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Հելգա Մարիա Շմիդին՝ ընդգծելով, որ Հայաստանն աջակցություն է ակնկալում միջազգային գործընկերներից Ադրբեջանի կողմից պահվող բոլոր հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց շուտափույթ վերադարձի հարցում: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Ընդգծելով, որ 2020 թվականը Հայաստանի համար դժվար տարի էր ոչ միայն կովիդի, այլև շատ ավելի ծանր՝ սեպտեմբերի 27-ին Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած և Թուրքիայի ակտիվ աջակցությամբ ու ուղիղ մասնակցությամբ իրականացված պատերազմի պատճառով՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է.
«Չնայած միջազգային հանրության կողմից պատերազմն անհապաղ դադարեցնելու պարբերական կոչերին՝ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը զանգվածաբար և միտումնավոր կերպով թիրախավորում էր քաղաքացիական բնակչությանն ու ենթակառուցվածքները՝ կոպտորեն ոտնահարելով մարդու իրավունքներն ու միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը:
Այս ամենը հանգեցրեց հազարավոր երիտասարդ կյանքերի կորստի, հազարավորների հաշմանդամության, բնակչության տեղահանման ու հայկական պատմական ու մշակութային ժառանգության ոչնչացման ու ավերման:
Պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո հայ զինծառայողներ ու քաղաքացիական անձինք են գերեվարվել, նրանք ենթարկվում են խոշտանգումների և արժանանում անմարդկային վերաբերմունքի Ադրբեջանի կողմից»:
Ընդգծելով, որ այսօր Արցախում հումանիտար իրավիճակին անդրադառնալն առաջնային խնդիր է, և միջազգային հանրության կողմից հրատապ ուշադրություն է պահանջվում՝ Հայաստանի նախագահը չափազանց կարևոր է համարել, որ գերության մեջ գտնվող բոլոր ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց փոխանակումն իրականացվի «բոլորը՝ բոլորի դիմաց» սկզբունքի կիրառմամբ, որն արհամարհվում է Ադրբեջանի կողմից:
Ներկայումս Ադրբեջանը մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտմամբ շարունակում է մերժել և խոչընդոտել պատանդառնված քաղաքացիական անձանց և ռազմագերիների վերադարձին:
Այս համատեքստում նախագահ Սարգսյանը մատնանշել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից իրականացվող աշխատանքը և փաստահավաք գործունեությունը, որը միջազգային ատյաններում մշտապես բարձրաձայնում է հայկական կողմի մտահոգությունների ու առկա խնդիրների մասին:
Նշելով, որ Հայաստանը բոլոր գերիների շուտափույթ վերադարձի հարցում աջակցություն է ակնկալում միջազգային գործընկերներից՝ Հայաստանի նախագահը դիմել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարին և Եվրոպայի խորհրդին, Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղարին և կազմակերպությանը՝ կոչ անելով միջազգային մարդասիրական իրավունքին համապատասխան՝ ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները` ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց անհապաղ ազատ արձակումը և անվտանգ վերադարձն ապահովելու համար:

Президент Армении по вопросу армянских пленных направил письма генсекам Совета Европы и ОБСЕ
Продолжая привлекать внимание международных партнеров к актуальной проблеме задерживания армянских военнопленных и мирных жителей в Азербайджане, президент Армении Армен Саргсян направил письма Генеральному секретарю Совета Европы Марии Пейкинович Бурич и Генеральному секретарю Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе Хельге Марии Шмид. В письмах подчеркнуто, что все армянские военнопленные и мирные жители, задерживаемые Азербайджаном, должны быть насколько можно скорее возвращены. Об этом Арменпресс сообщили в Управлении по связям с общественностью Аппарата президента.
Подчеркнув, что 2020 год для Армении был трудным не только из-за эпидемии, но и намного тяжелее из-за войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха 27 сентября, и проводимой при активной поддержке и прямом участии Турции, президент Саргсян отметил:
“Несмотря на периодические призывы международного сообщества немедленно прекратить войну, военно-политическое руководство Азербайджана массово и намеренно делало мишенью гражданское население и инфраструктуры, грубо попирая права человека и нормы международного гуманитарного права.
Все это привело к потере тысяч молодых жизней, к инвалидности тысяч, к депортации населения, к уничтожению и разрушению армянского исторического и культурного наследия.
Во время войны и после нее армянские военнослужащие и гражданские лица были взяты в плен, они подвергаются пыткам и бесчеловечному обращению со стороны Азербайджана”.
Подчеркнув, что сегодня обращение к гуманитарной ситуации в Арцахе является первоочередной задачей, и требуется срочное внимание международного сообщества, президент Армении счел чрезвычайно важным, чтобы обмен всех военнопленных и гражданских лиц, находящихся в плену, осуществлялся с применением принципа “все в обмен на всех”, который игнорируется Азербайджаном.
В настоящее время Азербайджан с грубым нарушением прав человека и международного гуманитарного права продолжает отказывать и препятствовать возвращению гражданских лиц и военнопленных.
В этом контексте президент Саргсян указал на осуществляемую Омбудсменом Армении работу и деятельность по сбору фактов, который в международных инстанциях постоянно поднимает вопрос обеспокоенности армянской стороны и существующие проблемы.
Отметив, что Армения в вопросе скорейшего возвращения всех пленных ожидает содействия международных партнеров, президент Армении обратился к генеральному секретарю Совета Европы и Совету Европы и к генеральному секретарю Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе. Он призвал их в соответствии с международным гуманитарным правом предпринять все необходимые меры для обеспечения немедленного освобождения и безопасного возвращения военнопленных и гражданских лиц.