ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան անդրադարձել է «Զանգեզուրի միջանցքը» զավթելու Ալիևի սպառնալիքներին: Ամենշաբաթյա ճեպազրույցում նա նշել է, որ Մոսկվան կողմերին կոչ է անում ձեռնպահ մնալ ռևանշիստական տրամադրություններից և ռազմատենչ հռետորաբանությունից, որը կրկին կարող է տարածաշրջանը պատերազմի եզրին հասցնել:
«Հորդորում ենք պահպանել նոյեմբերի 9-ին և հունվարի 11-ին Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունները` հիշեցնելով, որ տարածաշրջանում տրանսպորտային միջանցքների ապաշրջափակումը ևս տեղավորվում է այդ պայմանավորվածությունների տրամաբանության մեջ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Զախարովան։

Милитаристская риторика вновь может поставить регион на грань войны: Захарова о заявлениях Алиева
Официальный представитель МИД России Мария Захарова коснулась угрозах Алиева захватить “Зангезурский коридор”. Как сообщает Арменпресс, Захарова отметила, что Москва призывает стороны воздерживаться от реваншистских настроений и милитаристской риторики, которая вновь может поставить регион на грань войны.
Официальный представитель МИД РФ также призвала стороны соблюдать достигнутые лидерами Армении, России и Азербайджана от 9 ноября и 11 января договоренности, подчеркнув, что разблокирование транспортных коридоров в регионе также укладывается в логику этих договоренностей.