Խաղաղապահները Լեռնային Ղարաբաղում ապահովում են գյուղատնտեսական աշխատանքների անվտանգ իրականացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղում ռուսաստանյան խաղաղապահներն ապահովում են գյուղատնտեսական աշխատանքների անվտանգ իրականացումը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՌԴ ՊՆ պաշտոնական կայքը:
Պաշտպանության նախարարությունը նշում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչները շարունակում են գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնել ռուս խաղաղապահների կողմից պայթյունավտանգ առարկաներից մաքրված դաշտերում:
«Գործնականում ցանքի շրջանն արդեն ավարտվում է: Այս տարի խաղաղապահների շնորհիվ այն կազմակերպվեց առանց խափանումների: Մենք կարողացանք կարգավորել երկու կողմերի հարաբերությունները, պայմանավորվել, որ ցանքի շրջանը շփման գոտու հարակից տարածքում կանցնի առանց խափանումների: Բոլոր խնդիրները, որոնք դրված էին, կատարվել են, հուսով ենք, որ աշնանը, մեր օգնությամբ, տեղի բնակչությունը կստանա արժանի և լավ բերք»,- նշել է Ռուսաստանյան խաղաղապահ առաքելության զորախմբի ղեկավարի տեղակալ գեներալ-մայր Սերգեյ Ժմուրինը:
2020 թ. նոյեմբերի 23-ից մինչ օրս Լեռնային Ղարաբաղում ռուսաստանցի խաղաղապահների կողմից չպայթած զինամթերքից մաքրվել է 1 979 հա տարածք, 612 կմ ճանապարհ, 1 707 շենք-շինություն, այդ թվում՝ 30 սոցիալական նշանակության օբյեկտ, հայտնաբերվել և վնասազերծվել է 25 556 պայթունավտանգ առարկա:
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի հրամանագրով Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայվել է ռուսաստանյան խաղաղապահների զորակազմը: Զորակազմի հիմքը կազմում է Կենտրոնական ռազմական օկրուգի 15-րդ առանձին մոտոհրաձգային բրիգադը։ Խաղաղապահների հրամանատարն է գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովը։

Безопасность сельскохозяйственных работ в Арцахе обеспечивают российские миротворцы
Министерство обороны отмечает, что жители Нагорного Карабаха продолжают сельскохозяйственные работы на полях, очищенных российскими миротворцами от взрывоопасных предметов.
“Сезон посева уже заканчивается. В этом году благодаря миротворцам он прошел без препятствий. Нам удалось нормализовать отношения между двумя сторонами, договориться, чтобы посевной период на территории, прилегающей к линии соприкосновения, прошел без каких-либо сбоев. Все поставленные задачи выполнены. Надеемся, что осенью с нашей помощью местное население получит достойный хороший урожай”, - сказал Сергей Цмурин, заместитель начальника штаба российской миротворческой миссии.
С 23 ноября 2020 г. года российские миротворцы в Нагорном Карабахе очистили от неразорвавшихся боеприпасов 1 979 га территорий, 612 км дорог, 1 707 строений, в том числе 30 объектов социальной значимости. Обнаружено и обезврежено 25 556 взрывных устройств.
Указом Президента Российской Федерации от 10 ноября 2020 года в Нагорном Карабахе размещен контингент российских миротворцев. Контингент сформирован на основе 15-ой отдельной мотострелковой бригады Центрального военного округа. Командующим миротворческими силами назначен генерал-лейтенант Рустам Мурадов.