ԱՄՆ-ը 1 միլիոն դոլար է տրամադրում ՀՀ-ին`COVID-19-ի դեմ պատվաստման գործընթացին աջակցելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների կառավարությունը, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) միջոցով, լրացուցիչ $1,000,000 է տրամադրում՝ խթանելու COVID-19 համավարակին արձագանքելու ՀՀ կառավարության ջանքերը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունից:
Մինչև հիմա COVID-19-ի դեմ պայքարի համար ԱՄՆ ՄԶԳ տրամադրած ընդհանուր ֆինանսավորումը Հայաստանին դառնում է ավելի քան 11 միլիոն դոլար։ Այն ներառում է արտակարգ իրավիճակի համար նախատեսված ֆինանսավորում՝ առողջապահական հրատապ կարիքները բավարարելու, ինչպես նաև ժողովրդավարական զարգացման և տնտեսական աճի վրա համավարակի երկրորդային և երրորդային ազդեցությունները մեղմացնելու համար:
ԱՄՆ ՄԶԳ-ն այս ֆինանսական միջոցները հատկացնում է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ին` Հայաստանում COVID-19 պատվաստումների օժանդակման և արդյունավետ իրականացման համար՝ ըստ Պատվաստանյութերի բաշխման և պատվաստումների ազգային ծրագրի:
Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին հայտարարել է. «Համաճարակի ողջ ընթացքում ԱՄՆ-ն գործակցել է Հայաստանի հետ՝ COVID-19-ի դեմ պայքարում: Այս նոր օժանդակության միջոցով մենք կշարունակենք աշխատել միասին`հաղթահարելու COVID-19-ը և նախապատրաստվելու հանրային առողջության հետագա սպառնալիքներին»:
Համավարակի բռնկումից մինչ օրս Միացյալ Նահանգները սերտորեն գործակցում է Հայաստանի հետ՝ հանրային առողջության պահպանման և COVID-19-ի դեմ արձագանքն ուժեղացնելու ուղղությամբ: Այս համագործակցությունը ներառում է լաբորատոր կարողությունների ամրապնդման և ծանր դեպքերի կառավարման ֆինանսավորում, հիմնական սարքավորումների ապահովում, աջակցություն խոցելի տնային տնտեսություններին և երեխաներին, Հայաստանի կառավարության ճգնաժամային հաղորդակցության խթանում, արտակարգ իրավիճակների պատրաստվածության և արձագանքի ուժեղացում, ինչպես նաև դիմակայունության խթանում փոքր բիզնեսին, քաղաքացիական հասարակությանը և լրատվամիջոցներին՝ դրամաշնորհների տրամադրման միջոցով:
ԱՄՆ-ը շարունակում է գլոբալ առաջնորդություն ցուցաբերել միջազգային առողջապահության և COVID-19 համավարակի դեմ պայքարում հումանիտար աջակցություն ցուցաբերելու գործում։ Այս ամենի հիմքում ընկած է 2001 թվականից ԱՄՆ Կառավարության ավելի քան $140 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի օժանդակությունը գլոբալ առողջապահական ծրագրերին և տեղական առողջապահական համակարգերի կարողությունների զարգացմանը:

США для вакцинации против COVID-19 предоставят Армении 1 млн долларов
Правительство США через Агентство по международному развитию (USAID) для оказания содействия правительству Республики Армения в борьбе против COVID-19 предоставит 1 000 000 долларов США. Об этом Арменпресс сообщили в Агентстве международного развития США.
На сегодняшний день USAID предоставил Армении более 11 миллионов долларов на борьбу с COVID-19. Эта сумма включала финансирование необходимых потребностей в области здравоохранения, была направлена на смягчение вторичных и третичных последствий эпидемии в целях демократического развития и экономического роста. USAID выделяет Армении эти финансовые средства для оказания содействия и для эффективной вакцинации против COVID-19.
Посол США в Армении Линн Трейси заявила: “На протяжении всей эпидемии США сотрудничали с Арменией в борьбе против COVID-19. Путем этого нового содействия мы продолжим работать вместе, чтобы преодолеть COVID-19 и готовиться к будущим угрозам общественного здоровья”.
Это сотрудничество, посредством предоставления грантов, включает в себя укрепление лабораторных возможностей и финансирование управления тяжелыми случаями, обеспечение основного оборудования, содействие уязвимым семьям и детям, стимулирование кризисной коммуникации правительства Армении, усиление готовности и реакции на чрезвычайные ситуации, а также стимулирование устойчивости малого бизнеса, гражданского общества и СМИ.
США продолжают свое глобальное лидерство в оказании гуманитарной помощи всемирному здравоохранению в борьбе с пандемией COVID-19. В основе всего этого лежит финансирование правительства США, начиная с 2001 года, глобальных программ здравоохранения в сумму около $140 млрд и оказание содействия развитию потенциала местных систем здравоохранения.