Բուհերի ընդունելության հայտագրման գործընթացը սկսվում է ապրիլի 15-ից
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում բուհերի ընդունելության նոր կարգի համաձայն այս տարի հայտագրումը կազմակերպվելու է երկու անգամ՝ առաջին և երկրորդ փուլերով:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում այս մասին ասաց Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի փոխտնօրեն Կարո Նասիբյանը՝ ներկայացնելով բուհերի ընդունելության նոր կարգի հետ կապված մանրամասները: Առաջին փուլի հայտագրման գործընթացը սկսվում է ապրիլի 15-ից, կտևի մինչև մայիսի 10-ը: Դիմորդը ԳԹԿ-ի կայքում լրացնելու է ընդունելության դիմում-հայտը` ըստ հաստատված ձևի:
«Դիմորդը, եթե դժվարություններ ունենա, ապա կարող է դիմել դպրոցին, որտեղ իրեն կօգնեն լրացնել հայտերը: Այսինքն՝ անհրաժեշտ աջակցություն կլինի: Նույն կայքն է լինելու՝ dimord.am-ը, այս առումով փոփխություն չի եղել»,- ասաց Կարո Նասիբյանը:
Դիմորդները քննությունները հանձնելու են հունիսին: Ընդունելության քննությունների ավարտից և ընդունելության հիմնական փուլի արդյունքների ամփոփումից հետո, ըստ թափուր մնացած տեղերի, կկատարվի ընդունելության երկրորդ փուլի հայտագրումը, որին կարող են մասնակցել ընդունելության քննություններից դրական միավորներ ստացած, սակայն մրցույթից դուրս մնացած դիմորդները: Երկրորդ փուլի հայտագրման գործընթացը սկսվելու է հունիսի 26-ին և ավարտվելու է հուլիսի 1-ին, քննությունները հանձնելու են հուլիսի 2-8-ն ընկած ժամանակահատվածում: Երկրորդ փուլում դիմորդները հնարավորություն ունեն հայտագրելու 6 այնպիսի մասնագիտություն, որոնց ընդունելության համար պահանջվող միասնական քննությունները դիմորդն արդեն հանձնել է` հաղթահարելով դրական միավորի նվազագույն շեմը: Այս տարի որոշվեց, որ այս թափուր տեղերը լինեն և՛ վճարովի, և՛ անվճար:
«Նախապատվությունը կառավարությունը տալիս է մասնագիտական կողմնորոշմանը: Եթե ցանկանում եք ուսումը շարունակել, ապա պետք է իմանաք, թե ուր եք գնում: Նախորդ տարիների փորձը ցույց է տալիս, որ դիմորդների կեսից մի քիչ ավելին ընդունվում է առաջին հայտով, իսկ մնացածները, որոնք բարձր միավորներ ունեին, դուրս էին թողնում մյուսներին՝ իրենց նախընտրած մասնագիտությունց: Արդյունքում ստացվում էր այնպես, որ որևէ կողմը իր նախընտրած մասնագիտությամբ չէր ընդունվում: Մարդ, ով չէր ցանկանում սովորել այդ մասնագիտությամբ, միավորներով հայտնվում էր այդտեղ, իսկ նա, ով ցանկանում էր սովորել հենց այդ մասնագիտությամբ, դուրս էր մնում»,- ասաց Կարո Նասիբյանը:
Գնահատման թեստավորման կենտրոնն արդեն սկսել են մարզերով շրջայցերը մանրամասն ներկայացնելու կարգի հետ կապված փոփոխությունները:
ՀՀ ԿԳՄՍՆ Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության վարչության պետի պաշտոնակատար Լուսինե Գրիգորյանը նշեց, որ այս տարի մեկ մասնագիտություն մեկ բուհ սկզբունքն է կիրառվում: Դա նշանակում է, որ դիմորդներն իրենց նախընտրելի մասնագիտությունը հայտագրում են մեկ բուհում իր անվճար ու վճարովի տարբերակներով: Հիմնական մրցույթն ամփոփելուց հետո, եթե առաջանում են թափուր տեղեր, ապա հնարավորություն կա հայտագրելու ևս 6 մասնագիտություն այն նույն քննություններով, որոնց առաջին անգամ հայտագրել են:
«Հիմնական շեշտը դնում ենք մասնագիտական կողմնորոշման վրա՝ հաշվի առնելով նախորդ տարիների ուսումնասիրությունները: Հույս ունենք, որ մասնագիտական կողմնորոշմամբ բուհ ընդունվելը կնպաստի ուսումնառության ընթացքում բարձր առաջադիմությանը, հետագայում արդեն որակյալ մասնագետ դառնալուն»,- ասաց Լուսինե Գրիգորյանը:
Առաջին և երկրորդ փուլերն ավարտվելուց հետո հուլիսի 18-ին սկսվելու է լրացուցիչ թափուր տեղերի համար հայտագրում: Վերջին մրցույթի արդյունքները հրապարակվելու են հուլիսի 30-ին:

Процесс приема в вузы Армении начинается с 15 апреля
Согласно новому порядку приема в университеты Армении, в этом году прием будет организован в два этапа.
Об этом на пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» сообщил заместитель директора Центра оценки и тестирования Каро Насибян, представив подробности нового порядка приема в вузы. Процесс регистрации на первый этап начинается 15 апреля и заканчивается 10 мая. Абитуриент на сайте ЦОТ должен заполнить заявку на допуск в соответствии с утвержденной формой.
“Если у абитуриента возникнут трудности, он может обратиться к школе, где ему помогут заполнить заявку. То есть будет необходимая помощь. Это будет тот же сайт, dimord.am, никаких изменений в этом плане не будет”, - сказал Каро Насибян.
Экзамены будут в июне. После окончания вступительных экзаменов, после подведения итогов основного этапа вступительных экзаменов по вакансиям будет объявлен второй этап поступления, в котором могут принять участие абитуриенты, получившие положительные баллы, но выбывшие из конкурса. Второй этап регистрации начнется 26 июня и завершится 1 июля. На втором этапе поступающие имеют возможность подать заявку на 6 специальностей. При приеме на которые поступающий уже сдал экзамены, пройдя минимальный порог положительных баллов. В этом году было решено, что эти вакансии будут и платными и бесплатными.
“Правительство предпочитает профессиональную ориентацию. Если вы хотите продолжить образование, вам нужно знать, куда вы поступаете. Опыт прошлых лет показывает, что немногим более половины претендентов поступают по первому заявлению, остальные, получившие высокие баллы, не проходят по предпочитаемой специальности”, - сказал Каро Насибян.
Центр оценочного тестирования уже начал представлять изменения в регионах. Исполняющая обязанности заведующего отделом высшего послевузовского профессионального образования министерства образования и науки Лусине Григорян отметила, что в этом году применяется принцип одной профессии и одного вуза. Это означает, что абитуриенты регистрируют предпочитаемую профессию в одном университете по бесплатной и платной версиям. После подведения итогов основного конкурса, если есть вакансии, есть возможность зарегистрироваться на 6 специальностей с теми же экзаменами, которые уже были сданы.
“Основной упор мы делаем на профессиональную ориентацию, учитывая опыт прошлых лет. Мы надеемся, что поступление в вуз с профессиональной ориентацией будет способствовать хорошей учебе и абитуриент в будущем стать квалифицированным специалистом”, - сказала Лусине Григорян.