Ստեփանակերտի երկու թաղամասերում նոր բազմաբնակարան շենքերի կառուցման աշխատանքներ են նախատեսվում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պատերազմի հետևանքով Ստեփանակերտում հիմնովին ավերվել է մոտ 40 շինություն, որոնք կապիտալ վերակառուցման կարիք ունեն: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Ստեփանակերտի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Սամվել Ղուլյանը՝ հավելելով, որ քաղաքապետարանի և քաղաքաշինության նախարարության կողմից տրամադրվել է ավելի քան 200 տեղեկանք այն բնակելի շինությունների սեփականատերերին, որտեղ բացակայում են բնակվելու համար անհրաժեշտ պայմանները:
«Այս պահի դրությամբ վերանորոգման աշխատանքներ են ընթանում Ստեփանակերտի տարաբնույթ նշանակության օբյեկտներում: Մասնավորապես վերանորոգվում է պատերազմի ժամանակ հրթիռակոծված Ստեփանակերտի համար 10 դպրոցի շենքը, որպեսզի երեխաները կարողանան այստեղ մանկապարտեզ հաճախել: Շարունակվում են վնասված դուռ- պատուհանների և տանիքների փոխարինման աշխատանքներն ու վերանորոգման այլ աշխատանքներ՝ սոցիալական ծրագրերով»,-ասաց Ղուլյանը: Փոխքաղաքապետի խոսքով՝ Ստեփանակերտի քաղաքապետարանի անմիջական նախաձեռնությամբ ու վերահսկողությամբ իրականացվող շինաշխատանքներից ամենամեծ ու պատասխանատու նախագիծը քաղաքային հուշահամալիրի եղբայրական գերեզմանոցի նոր հատվածի կառուցումն է:
«Իրականացվել են չափագրման աշխատանքները,պատվիրվել՝ նախագիծը: Այժմ ընթանում են հողային աշխատանքներ: Այս քայլով ցանկանում ենք հնարավորինս թեթևացնել մեր նահատակված եղբայրների ընտանիքների ֆինանսական ծանրաբեռնվածությունն ու մեր հարգանքի, պարտքի տուրքը մատուցել հերոս տղաներին»,-մանրամասնեց Ստեփանակերտի փոխքաղաքապետը՝ նշելով, որ մի շարք ծրագրերի իրագործման և քաղաքային իշխանության բազմաթիվ հոգսերը թեթևացնելու համար սրտացավ անհատների օգնության անհրաժեշտություն է զգացվում:
«Այդ նպատակով ստեղծվել է Ստեփանակերտի աջակցման հիմնադրամ, որի միջոցով այն անհատները, որոնք ցանկանում են իրենց մասնակցությունն ունենալ այս կամ այն ծրագրի իրագործմանը, կարող են ֆինանսական փոխանցումներ կատարել: Հավաստիացնում ենք, որ այդ միջոցները նպատակային են իրացվելու, իսկ հաշվետվողականությունը գործելու է թափանցիկ ընթացակարգով»,-ասաց Ղուլյանը:
Ստեփանակերտի հրատապ խնդիրներից փոխքաղաքապետը նշեց բազմաբնակարան շենքերի տանիքների վերանորոգումն ու բաց հոսող կոյուղիները:
Մասնավորապես՝ բաց հոսող կոյուղիների պատճառով հակասանիտարական վիճակ է ստեղծվել, իսկ այդ տարածքները չենք կարողանում արդյունավետ օգտագործել: Խնդրի լուծման դեպքում հնարավորություն կընձեռվի այդ տարածքներն օգտագործել որպես պուրակներ,զբոսայգիներ, վազքուղիներ և այլ հանրային նպատակներով: Ստեփանակերտում արդիական է ճանապարհների բեռնաթափման խնդիրը:
«Մայրաքաղաքն արդի պահանջներին համապատասխանեցնելու համար նոր ճանապարհների նախագծման ու լայնացման անհրաժեշտություն է զգացվում: Պատերազմի հետևանքով իրենց բնակավայրերից տեղահանված արցախցիների զգալի մասը հանգրվանել է Ստեփանակերտում և ավտոմեքենաների հոսքը մայրաքաղաքում նկատելիորեն մեծացել է: Օրվա որոշակի ժամերին Ստեփանակերտում գրեթե անհնար է դարձել ավտոմեքենա վարելը: Հիմնանորոգման կարիք ունեն նաև Ստեփանակերտի 4 դպրոցական շենք, իսկ որոշ կրթօջախներում ընթացիկ վերանորոգման պահանջ է զգացվում»,-հայտնեց Սամվել Ղուլյանը:
Անդրադառնալով Ստեփանակերտի բնակֆոնդի սղության խնդրին՝ փոխքաղաքապետը նշեց, որ բնակարանային խնդիրը զգալի էր նաև մինչև պատերազմը:
Նրա խոսքով՝ պատերազմի հետևանքով Արցախի վերահսկողությունից դուրս մնացած բնակավայրերից տեղահանված քաղաքացիները հիմնականում ցանկություն են հայտնել բնակվել Ստեփանակերտում:
«Նրանց հնարավորինս տեղավորեցինք հյուրատներում, տներում, ինչպես նաև հյուրընկալ բնակարաններում: Բնակֆոնդի համալրման խնդիրը եղել և մնում է արդիական, որի լուծման ուղղությամբ երկրի իշխանությունների կողմից այժմ քայլեր են ձեռնարկվում բազմաբնակարան շենքերի կառուցմամբ բնակֆոնդն ավելացնելու համար: Այս պահին Բազմաբնակարան շենքերի կառուցման նպատակով չափագրման և նախագծման աշխատանքներ են ընթանում Ստեփանակերտի 2 ծայրամասային թաղամասերում: Այդպիսով՝ ապահովելու է նաև մայրաքաղաքի համաչափ զարգացումը, և ենթակառուցվածքների ապահովման խնդիրը: Պարբերաբար բնակարանաշինական նոր նախագծեր են ներկայացվում քննարկման, որոնք Ճարտարապետական խորհրդի հավանությանն արժանանալուց հետո շինարարությունն օր առաջ սկսելու թույլտվություն են ստանում: Այդ համատեքստում կարևորվում է նախատեսվող տարածքում առավելագույն թվով բնակարանների կառուցումը»,-ասաց Ստեփանակերտի քաղաքապետի առաջին տեղակալը՝ հավաստիացնելով, որ համագործակցելով պետական մյուս կառույցների հետ, քաղաքային իշխանությունն անում է առավելագույնը՝ առկա խնդիրներին ժամանակին ու պատշաճ լուծումներ տալու համար:

В двух кварталах Степанакерта планируется строительство новых многоквартирных домов
В результате войны в Степанакерте полностью было разрушено около 40 зданий. Их необходимо построить заново. Об этом в беседе с «Арменпресс» заявил первый заместитель мэра Степанакерта Самвел Гулян, добавив, что Министерство градостроительства предоставило более 200 справок о жилых домов, в которых отсутствуют необходимые жилищные условия.
“В настоящее время в Степанакерте ремонтные работы ведутся на различных объектах. В частности, реконструируется здание школы номер 10, подвергшееся во время войны артиллерийскому обстрелу. В рамках социальных программ заменяются поврежденные окна и крыша, ведутся разные ремонтные работы. Необходимо отремонтировать еще 4 школьных здания”, - сказал Гулян. По словам заместителя мэра, под непосредственным вниманием мэрии Степанакерта ведется строительство нового участка братского кладбища на территории городского мемориала.
“Мы хотим облегчить финансовое бремя семей наших погибших братьев и дать дань уважения нашим героям. С этой целью создан Фонд содействия Степанакерта, в который физические лица, желающие участвовать в реализации той или иной программы, могут осуществлять денежные переводы. Уверяем, что эти средства будут целевыми, а подотчетность будет прозрачной”, - сказал заместитель мэра Степанакерта.
Среди актуальных проблем Степанакерта заместитель мэра назвал и ремонт крыш и систем канализации многоквартирных домов. Поврежденные коллекторы создали антисанитарные условия, и мы не можем эффективно использовать эти территории. Если проблема будет решена, можно будет использовать эти территории как парки, беговые дорожки и для других общественных целей. В Степанакерте актуален и вопрос разгрузки улиц.
“В столице необходимы новые широкие улицы, соответствующие современным требованиям. Большинство жителей Арцаха, перемещенных в результате войны, поселились в Степанакерте, поток автомобилей в столице значительно увеличился. В определенное время суток проехать по Степанакерту практически невозможно”, - сказал Самвел Гулян.
Затронув проблему нехватки жилья в Степанакерте, заместитель мэра отметил, что жилищная проблема была серьезной и до войны.
По его словам, люди, перемещенные из других населенных пунктов, в основном хотят жить в Степанакерте.
“Мы их по возможности разместили в гостевых домах, даже в квартирах гостеприимных степанакертцев. Проблема пополнения жилого фонда остается актуальной, и сейчас власти страны принимают меры по увеличению жилищного фонда за счет строительства многоквартирных домов. В настоящее время ведутся проектные работы по строительству многоквартирных домов в 2-х пригородных районах Степанакерта. Это обеспечит сбалансированное развитие столицы, вопрос обеспечения инфраструктур. На обсуждение регулярно выносятся проекты нового жилья, которые после утверждения архитектурным советом получают разрешение на строительство накануне. На запланированной территории нужно построить максимальное количество квартир”, - сказал первый заместитель мэра Степанакерта, заверив, что городская власть в сотрудничестве с другими госструктурами делает все возможное для своевременного и адекватного решения все существующих проблем.