Հայաստանն ակնկալում է, որ Թուրքիան արմատապես կփոխի իր հանդեպ ագրեսիվ քաղաքականությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համար ակնկալում է, որ Թուրքիան կվերանայի իր նկատմամբ ագրեսիվ քաղաքականությունը և թշնամական գործողությունները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում ասաց ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը՝ պատասխանելով «Բարգավաճ Հայաստան»-ի պատգամավոր Արման Աբովյանի հարցին:
Աբովյանը նշեց, թե իշխանության տարբեր պաշտոնյաներ ակնարկներ են անում տարածաշրջանում նոր իրավիճակի համատեքստում Թուրքիայի հետ հարաբերությունների վերանայման մասին: Նա հետաքրքրվեց, թե այս պահին ինչ-որ կոնսուլտացիաներ գնու՞մ են Թուրքիայի հետ:
Նախարարը հիշեցրեց, որ արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ Հայաստանի պաշտոնական դիրքորոշումը հնչեցվում է ՀՀ վարչապետի և արտգործնախարարի կողմից: Հայաստանի անկախացման օրվանից մինչև վերջերս Հայաստանը տարբեր նախաձեռնություններով է հանդես եկել՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ: Վերջինը Ցյուրիխյան գործընթացն էր, որն ի չիք եղավ Թուրքիայի կողմից: Այվազյանը կարևորեց փոխադարձության սկզբունքը: «Եվ իսկապես ազնիվ և առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ մեր նախաձեռնությունը չփոխադարձվեց պաշտոնական Անկարայի կողմից, ավելին՝ անցյալ դարի հայատյացությունը, որի գագաթնակետն էր Հայոց ցեղասպանությունը, կարծես թե, ոչ միայն չի դադարեցվել, այլ նաև արտահանվել է մեր տարածաշրջան»,-ասաց նախարարը:
Այվազյանը շեշտեց, որ բնականաբար բոլորը շատ լավ գիտակցում են, թե ինչ հնարավորություններ և հեռանկարներ կարող են ստեղծել խաղաղությունը և ի վերջո հաշտեցումը, բայց դրանք լոկ գեղեցիկ բառեր չեն: «Եվ որպեսզի իրապես լինի խաղաղություն մեր տարածաշրջանում, մենք ակնկալում ենք, որ Թուրքիան լուրջ, արմատական փոփոխությունների կենթարկի Հայաստանի հանդեպ իր ագրեսիվ քաղաքականությունը և կվերացնի թշնամական գործողությունները»,-ասաց նա:
Իսկ պատգամավորի հարցին, թե որևէ կերպ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև գործընթացներ գնո՞ւմ են՝ Այվազյանը պատասխանեց, որ ԱԳ նախարարությունը տեղյակ չէ որևէ ձևաչափի մասին, որում կարող են տեղի ունենալ խորհրդակցություններ, կոնսուլտացիաներ կամ բանակցություններ պաշտոնական Անկարայի հետ:

Армения ожидает, что Турция кардинально изменит свою агрессивную политику
Армения считает, что для установления мира в регионе, Турция должна пересмотреть свою агрессивную политику и враждебные действия в отношении Армении. Как передает «Арменпресс», об этом на заседании постоянной комиссии НС Армении по внешним связям сказал министр иностранных дел Ара Айвазян, отвечая на вопрос депутата от фракции “Процветающая Армения” Армана Абовяна.
Абовян отметил, что различные чиновники от власти в контексте новой ситуации в регионе делают намеки на пересмотр отношений с Турцией. Он поинтересовался, есть ли на данный момент какие-то переговоры с Турцией.
Министр напомнил, что официальную позицию Армении по внешней политике озвучивают премьер-министр и министр иностранных дел. Со дня обретения Арменией независимости и до недавнего времени Армения выступала с различными инициативами по нормализации отношений с Турцией. Последней инициативой был Цюрихский процесс, которому помешала Турция. Принцип взаимности Айвазян считает важным. “И, честно говоря, наша инициатива по нормализации отношений без предусловий не стала ответной со стороны официальной Анкары, более того, ненависть к армянам с прошлого века, завершившаяся Геноцидом армян, кажется, не только не закончена, но уже экспортирована в наш регион”, - сказал министр.
Айвазян подчеркнул, естественно, что, все прекрасно сознают возможности и перспективы, которые принесут мир и возможное примирение, но это не просто красивые слова. “Для того, чтобы в нашем регионе воцарился бы истинный мир, мы ожидаем, что Турция внесет серьезные, радикальные изменения в свою агрессивную политику в отношении Армении и прекратит враждебные действия”, - сказал он.
На вопрос депутата, идут ли процессы между Арменией и Турцией, Айвазян ответил, что министерству не известны какие-либо форматы, в которых могут проходить совещания, консультации или переговоры с официальной Анкарой.