Հայաստանն ակնկալում է, որ Թուրքիան արմատապես կփոխի իր հանդեպ ագրեսիվ քաղաքականությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համար ակնկալում է, որ Թուրքիան կվերանայի իր նկատմամբ ագրեսիվ քաղաքականությունը և թշնամական գործողությունները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում ասաց ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը՝ պատասխանելով «Բարգավաճ Հայաստան»-ի պատգամավոր Արման Աբովյանի հարցին:
Աբովյանը նշեց, թե իշխանության տարբեր պաշտոնյաներ ակնարկներ են անում տարածաշրջանում նոր իրավիճակի համատեքստում Թուրքիայի հետ հարաբերությունների վերանայման մասին: Նա հետաքրքրվեց, թե այս պահին ինչ-որ կոնսուլտացիաներ գնու՞մ են Թուրքիայի հետ:
Նախարարը հիշեցրեց, որ արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ Հայաստանի պաշտոնական դիրքորոշումը հնչեցվում է ՀՀ վարչապետի և արտգործնախարարի կողմից: Հայաստանի անկախացման օրվանից մինչև վերջերս Հայաստանը տարբեր նախաձեռնություններով է հանդես եկել՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ: Վերջինը Ցյուրիխյան գործընթացն էր, որն ի չիք եղավ Թուրքիայի կողմից: Այվազյանը կարևորեց փոխադարձության սկզբունքը: «Եվ իսկապես ազնիվ և առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ մեր նախաձեռնությունը չփոխադարձվեց պաշտոնական Անկարայի կողմից, ավելին՝ անցյալ դարի հայատյացությունը, որի գագաթնակետն էր Հայոց ցեղասպանությունը, կարծես թե, ոչ միայն չի դադարեցվել, այլ նաև արտահանվել է մեր տարածաշրջան»,-ասաց նախարարը:
Այվազյանը շեշտեց, որ բնականաբար բոլորը շատ լավ գիտակցում են, թե ինչ հնարավորություններ և հեռանկարներ կարող են ստեղծել խաղաղությունը և ի վերջո հաշտեցումը, բայց դրանք լոկ գեղեցիկ բառեր չեն: «Եվ որպեսզի իրապես լինի խաղաղություն մեր տարածաշրջանում, մենք ակնկալում ենք, որ Թուրքիան լուրջ, արմատական փոփոխությունների կենթարկի Հայաստանի հանդեպ իր ագրեսիվ քաղաքականությունը և կվերացնի թշնամական գործողությունները»,-ասաց նա:
Իսկ պատգամավորի հարցին, թե որևէ կերպ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև գործընթացներ գնո՞ւմ են՝ Այվազյանը պատասխանեց, որ ԱԳ նախարարությունը տեղյակ չէ որևէ ձևաչափի մասին, որում կարող են տեղի ունենալ խորհրդակցություններ, կոնսուլտացիաներ կամ բանակցություններ պաշտոնական Անկարայի հետ:

YEREVAN, MARCH 29, ARMENPRESS. For establishing peace in the region, Armenia expects that Turkey will revise its aggressive policy and hostile actions against it, FM Ara Aivazian said in a parliamentary briefing at the foreign relations committee.
Opposition Prosperous Armenia MP Arman Abovyan said in his question that various government officials are hinting on revising the relations with Turkey in the context of the new situation in the region. Abovyan asked the FM whether or not any consultations are happening with Turkey now.
FM Aivazian stressed that Armenia’s official stance on its foreign policy is voiced solely by either the prime minister or himself. He reminded that ever since its independence until recently, Armenia was making various initiatives in the direction of normalizing relations with Turkey. The last such initiative was the Zurich process, which was annulled by Turkey. Aivazian attached importance to the principle of reciprocity. “And our initiative on the normalization of truly honest relations without preconditions was not reciprocated by Ankara, moreover the Armenophobia of the previous century which had culminated into the Armenian Genocide, seemingly hasn’t not only stopped but was exported into our region,” Aivazian said.
The FM stressed that they very well realize the possibilities and prospects that peace and eventually reconciliation could create, but these aren’t simply nice words. “And in order for there to be truly peace in our region, we expect that Turkey will make serious and fundamental changes into its aggressive policy against Armenia and will abolish its hostile actions,” Aviazian said.
Asked whether or not any processes are taking place, Aivazian said he is unaware of any format within which consultations or talks could take place with Ankara.