ԱՀ նախագահը և ՀՀ ԱԳ նախարարը մտքեր են փոխանակել գերիների վերադարձի քայլերի շուրջ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մարտի 25-ին Երևանում հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, hանդիպմանը հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար և սոցիալ-տնտեսական հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին: Այս համատեքստում երկուստեք կարևորվել է տեղում միջազգային մասնագիտացված կառույցների անխոչընդոտ ներգրավվածությունը:
Հրատապ հասցեագրում պահանջող հումանիտար հարցերի համատեքստում նախագահ Հարությունյանը և ԱԳ նախարար Այվազյանը մտքեր են փոխանակել հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների հայրենադարձման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի շուրջ՝ անընդունելի գնահատելով Ադրբեջանի կողմից այդ խնդրի անհարկի քաղաքականացումը:
Ընդգծվել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական քաղաքական լուծման անհրաժեշտությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո։ Այդ առնչությամբ շեշտվել է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և անվտանգության իրավունքների ճանաչման անկյունաքարային դերը հակամարտության արդարացի լուծման համատեքստում:

Artsakh’s President, Armenian FM exchange view on efforts to return Armenian POWs from Azerbaijan
YEREVAN, MARCH 25, ARMENPRESS. President of Artsakh Arayik Harutyunyan met with Foreign Minister of Armenia Ara Ayvazian in Yerevan on March 25.
As ARMENPRESS was informed from the press service of Artsakh President’s Office, during the meeting a detailed reference was made to the measures aimed at solving the humanitarian and social-economic problems caused by the Azerbaijani-Turkish aggression against Artsakh. In this context, the sides highlighted the smooth operation of international specialized institutions on the ground.
Discussing issues needing urgent solution, Arayik Harutyunyan and Ara Ayvazian exchanged views on the measures aimed at the repatriation of the Armenian war prisoners and civilian detainees, assessing Azerbaijan’s attempts to politicize that issue as inadmissible.
The sides emphasized the necessity for a final solution to Azerbaijani-Karabakh conflict under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-chairs’ format. The right of the people of Artsakh to self-determination and recognition of their rights for security for a fair solution of the conflict was emphasized.