Արցախի ԱԺ նախագահը միջազգային կառույցներին կոչ է արել կանխել հայկական հուշակոթողների ոչնչացումը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի՝ ադրբեջանական ռազմական օկուպացիայի տակ հայտնված տարածքներում հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգությանը սպառնացող վտանգի վերաբերյալ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը կոչով է դիմել ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեին, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկին և Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդին:
«Դիմում ենք Ձեզ՝ ահազանգելով 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմի ընթացքում և նույն թվականի նոյեմբերի 10-ին ամբողջական հրադադարի և բոլոր ռազմական գործողությունների ավարտի մասին եռակողմ պայմանավորվածությունից հետո, Արցախի՝ ադրբեջանական ռազմական օկուպացիայի տակ հայտնված տարածքներում հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգությանն սպառնացող ահագնացող վտանգի մասին:
Դեռևս 1920-ական թվականներից առկա են Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգության միտումնավոր և չքողարկված կերպով անդառնալի վնաս հասցնելու, դրա հիմնահատակ ոչնչացման և յուրացման փաստագրված դեպքեր, որոնք նախադեպ են հանդիսացել 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրան հաջորդող ամիսներին Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգություն հանդիսացող պատմական հուշարձանների, արվեստի ստեղծագործությունների և պաշտամունքի վայրերի, ինչպես նաև Հայրենական Մեծ պատերազմի ու Արցախյան 1-ին պատերազմի զոհվածների հուշահամալիրների նկատմամբ նոր ուժգնությամբ վայրագությունների:
Անհրաժեշտ ենք համարում ընդգծել, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ պայմանավորվածությունից հետո, Ադրբեջանի կողմից պետական մակարդակով նոր թափով իրագործվում է հայ առաքելական եկեղեցիների «ալբանականացման» կեղծ թեզի լեգիտիմացման, հայկական հոգևոր ժառանգության յուրացման, պղծման, առանձին դեպքերում նաև՝ հիմնահատակ ոչնչացման քաղաքականություն: Արցախի Հանրապետության՝ ներկայումս ադրբեջանական օկուպացիայի տակ գտնվող Հադրութի շրջանի Ծակուռի գյուղի 12-րդ դարի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին որպես ալբանական ներկայացնելը, Շուշի քաղաքում գտնվող Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցին ավիրումն ամենավերջին օրինակներն են: Դատապարտելի են Ադրբեջանի կողմից հայկական առաքելական եկեղեցիների ալբանականացման հեռահար նպատակով դրանք վերանորոգելու, հայալեզու արձանագրությունները վերացնելու մասին պետական ամենաբարձր մակարդակով արված հայտարարությունները:
Դեռևս 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության մշակութային ժառանգության թիրախավորումը միջազգային հանրության կողմից արժանացել է համապատասխան դատապարտող գնահատականների: Այս համատեքստում մեծապես կարևորում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների՝ ՌԴ և Ֆրանսիայի մտահոգություններն Արցախում հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգության հետագա ճակատագրի շուրջ, գործնական աջակցություն ցուցաբերելու պատրաստակամությունը և միջազգային մասնագիտացված կառույցների ներգրավման կարևորության մասին հայտարարությունները:
Կարևորում ենք հատկապես ՌԴ կողմից այս հարցի նկատմամբ ընդգծված վերաբերմունքն ու իրականացված գործնական քայլերը: Մեծապես գնահատում ենք հումանիտար այս խնդրի լուծման շուրջ համընդհանուր պատասխանատվությունը կիսելու ամենաբարձր մակարդակով արված հայտարարությունները: Կարևորում ենք, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն որոշում ընդունեց 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի 2-րդ արձանագրության շրջանակներում մշտադիտարկման և վերահսկման լրացուցիչ մեխանիզմների ներդրման վերաբերյալ, ինչպես նաև ողջունում ենք Արցախի և հարակից տարածքների մշակութային ժառանգության պաշտպանության և դրանց հետագա վնասումը կանխելու ուղղությամբ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու որոշումը:
Վերահաստատում ենք մեր պատրաստակամությունը՝ աջակցելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելության հնարավորինս արագ իրականացումն Արցախում և հարակից շրջաններում: Ստիպված ենք արձանագրել, որ Ադրբեջանը քաղաքականացնում և խոչընդոտներ է ստեղծում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից առաջարկված տեխնիկական աջակցման փաստահավաք առաքելության իրականացման համար՝ այսպիսով կասկածի տակ առնելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հիմնարար դերը և համամարդկային նշանակությունը:
Արցախի հարուստ մշակութային և հոգևոր ժառանգությունը համաշխարհային մշակութային և հոգևոր ժառանգության անբաժան մասն է կազմում: Հետևապես, Ադրբեջանի կողմից մշակութային և հոգևոր ժառանգության՝ հանցավոր միտումնավորությամբ ոչնչացումը մարտահրավեր է ողջ քաղաքակիրթ մարդկությանը: Միջազգային հանրության՝ Արցախում հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգության դեմ անհանդուրժողականության դրսևորումների դատապարտման և միջազգային հանրության և կառույցների ուշադրության հրավիրման միջոցը դիտարկում ենք որպես Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Արցախի օկուպացված տարածքներում վտանգված հայկական հոգևոր և մշակութային ժառանգության հետագա ոչնչացման կանխման միակ մեխանիզմը:
Ակնկալում ենք միջազգային իրավունքի համապատասխան իրավական նորմերի շրջանակներում կանխման գործողություններ: Կոչ ենք անում անհապաղ, գործուն և շարունակական քայլեր ձեռնարկել արդյունավետ մեխանիզմների մշակման հարցում՝ նպաստելու Ադրբեջանի կողմից այլ ժողովուրդների մշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ ստանձնած միջազգային իրավական պարտավորությունների կատարմանը»,-մասնավորապես նշված է Արցախի ԱԺ նախագահի կոչում:

Спикер НС Арцаха призвал международные структуры предотвратить уничтожение армянских памятников
Председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян обратился с призывом к Генеральному секретарю ООН Антонио Гутеррешу, Генеральному директору ЮНЕСКО Одри Азуле, личному представителю Действующего председателя ОБСЕ Анджею Каспршику и к Всемирному совету церквей.
“Обращаемся к Вам, сообщая об усиливающейся опасности, угрожающей армянскому культурному и духовному наследию на территориях Арцаха, оказавшихся под азербайджанской военной оккупацией после войны 27 сентября 2020 года, развязанной Азербайджаном войны против Республики Арцах, и после подписания трехстороннего заявления о полном прекращении огня и завершении всех военных действий от 10 ноября того же года.
В 1920-мо году во время 44-дневной войны были фактические случаи умышленного нанесения Азербайджаном необратимого ущерба армянскому культурному и духовному наследию, его тщательного уничтожения и присвоения, которые в последующие месяцы стали прецедентом уничтожения на подконтрольных Азербайджану территориях исторических памятников, произведений искусства и мест поклонения, являющихся армянским культурным и духовным наследием. Также и осквернение Мемориалов, посвященных погибшим в Великой Отечественной войне и в первой Арцахской войне.
Считаем необходимым подчеркнуть, что после трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года Азербайджан проводит политику легитимации ложного тезиса об «албанском происхождении» Армянских Апостольских церквей, незаконного присвоения армянского наследия, осквернения, а в некоторых случаях и полного разрушения. Албанизация церкви Сурб Аствацацин XII века в селе Цакури Гадрутского района Республики Арцах, который в настоящее время находится под азербайджанской оккупацией, и снос церкви Святого Ованеса Мкртыча в городе Шуши являются такими примерами. Заявления Азербайджана на высшем государственном уровне об албанском происхождении Армянских Апостольских церквей, об их восстановлении и уничтожении армяноязычных надписей достойны осуждения.
Во время 44-дневной войны атаки Азербайджана на культурное наследие Республики Арцах были осуждено международным сообществом. В этом контексте мы придаем большое значение заявлениям стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, России и Франции, о будущем армянского культурного и культурного наследия в Арцахе, о готовности оказать практическую помощь и возможности привлечения специализированных международных организаций.
Особо подчеркиваем отношение России к этому вопросу и предпринятые ею практические шаги. Мы высоко ценим заявления, сделанные на самом высоком уровне, о разделении общей ответственности за решение этого гуманитарного вопроса. Мы отмечаем, что ЮНЕСКО решила ввести дополнительные механизмы мониторинга и надзора в соответствии с Протоколом 2 Гаагской конвенции 1954 года, и мы приветствуем решение ЮНЕСКО направить миссию по установлению фактов ради защиты культурного наследия на территориях Арцаха и на прилегающих территориях и предотвращения их дальнейшего уничтожения.
Мы подтверждаем нашу готовность поддержать скорейшее выполнение миссии ЮНЕСКО по установлению фактов в Арцахе и в прилегающих районах. Мы должны признать, что Азербайджан политизирует этот вопрос, создает препятствия для реализации миссии по установлению фактов и оказанию технической помощи, предложенной ЮНЕСКО, тем самым ставя под сомнение основополагающую роль ЮНЕСКО во всемирном масштабе.
Богатое культурное наследие Арцаха является неотъемлемой частью всемирного охраняемого культурного наследия. Следовательно, преднамеренное уничтожение охраняемого культурного наследия Арцаха является вызовом всему цивилизованному человечеству. Осуждение со стороны международного сообщества проявлений нетерпимости к армянскому культурному наследию в Арцахе мы рассматриваем, как единственный способ предотвратить дальнейшее разрушение этого наследия.
Ожидаем превентивных действий в рамках соответствующих правовых норм международного права. Мы призываем к немедленным, активным и постоянным шагам по разработке эффективных механизмов, способствующих выполнению взятых Азербайджаном международно-правовых обязательств по сохранению культурного наследия других народов”, - призвал спикер Национального собрания Республики Арцах.