Հնդկաստանը կարող է ՀՀ-ն դիտարկել որպես տրանսպորտային դարպաս դեպի Ռուսաստան և Եվրոպա. Ավինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը մարտի 16-ին ընդունել է ՀՀ-ում Հնդկաստանի դեսպան Կիշան Դան Դևալին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից:
Փոխվարչապետն ընդգծել է հայ-հնդկական ավանդական բարեկամական հարաբերությունների կարևորությունը և արտահայտել ՀՀ կառավարության պատրաստակամությունը՝ բարձրացնել դրանք նոր և հավակնոտ մակարդակի:
Կողմերը քննարկել են «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի շուրջ ընթացիկ զարգացումները: Նկատի ունենալով Հայաստանում Իրանից մինչև Վրաստան ձգվող «Հյուսիս-հարավ» ճանապարհի կառուցման ծրագիրն ու երկաթուղային հաղորդակցությունների բացման հնարավորությունը՝ փոխվարչապետն ընդգծել է, որ Հնդկաստանը կարող է Հայաստանին դիտարկել որպես տրանսպորտային դարպաս դեպի Ռուսաստան և Եվրոպա:
Տիգրան Ավինյանը շնորհավորել է Հնդկաստանին 2021թ.-ից ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ոչ մշտական անդամ դառնալու կապակցությամբ և համոզվածություն հայտնել, որ Հնդկաստանի գործունեությունն Անվտանգության խորհրդում կնպաստի համաշխարհային անվտանգությանն ու խաղաղությանը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում ստեղծված իրադրությանը՝ փոխվարչապետը նկատել է, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորումը պետք է լինի համալիր և ամբողջական, որը պետք է ներառի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը՝ հիմնված Արցախի բնակչության ինքնորոշման իրավունքի իրականացման վրա: Այս համատեքստում կարևորվել է Հնդկաստանի դիրքորոշումն առ այն, որ հակամարտությունը պետք է լուծվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում՝ բանակցությունների միջոցով:
Տիգրան Ավինյանը միաժամանակ առանձնացրել է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների՝ առանց նախապայմանների և շուտափույթ վերադարձի հարցը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են պաշտպանության բնագավառում առկա փոխգործակցությանն ու դրա խորացման և ընդլայնման հնարավորություններին:
Կողմերը համակարծիք էին, որ առևտրատնտեսական հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը չի համապատասխանում առկա ներուժին, հետևաբար հարկ է իրացնել համագործակցության լայն հնարավորությունները բարձր տեխնոլոգիաների, կրթության, առողջապահության, գիտության, գյուղատնտեսության, արևային էներգիայի օգտագործման ոլորտներում: Այս առումով կարևորվել է Հայ-հնդկական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը:
Կարողությունների զարգացման ոլորտում Հայաստանին հնդկական աջակցության կարևոր օրինակ է մատնանշվել Հայ-հնդկական ՏՀՏ գերազանցության կենտրոնը, որի գործունեության շրջանակները հնարավոր է ընդլայնել՝ շեշտադրում կատարելով արհեստական բանականության ոլորտի վրա:

Индия может рассматривать Армению как транспортные ворота в Россию и Европу: Авинян
Вице-премьер Республики Армения Тигран Авинян 16 марта принял Чрезвычайного и Полномочного посла Индии в Армении Кишана Дана Деваля
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса Авиняна, вице-премьер подчеркнул важность традиционных армяно-индийских дружественных отношений и выразил готовность правительства Армении поднять их на новый и более амбициозный уровень.
Стороны обсудили текущие развития вокруг международного транспортного коридора Север-Юг. Рассматривая программу строительства в Армении дороги Север-Юг из Ирана в Грузию и возможность открытия железнодорожного сообщения, вице-премьер подчеркнул, что Индия может рассматривать Армению как транспортные ворота в Россию и Европу.
Тигран Авинян поздравил Индию с тем, что она с 2021 года стала непостоянным членом Совета Безопасности ООН, и выразил уверенность, что деятельность Индии в Совете Безопасности будет способствовать безопасности и миру во всем мире.
Коснувшись сложившейся в регионе ситуации, вице-премьер отметил, что урегулирование нагорно-карабахского конфликта должно быть комплексным и полным, что должно включать вопрос статуса Нагорного Карабаха, основанный на реализации права народа Арцаха на самоопределение. В этом контексте была подчеркнута важность позиции Индии, согласно которой конфликт должен быть урегулирован в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ путем переговоров.
Тигран Авинян особо выделил вопрос о немедленном возвращении содержащихся в Азербайджане армянских пленных без предварительных условий.
Собеседники коснулись существующего сотрудничества в сфере обороны и возможностей его углубления и расширения.
Стороны согласились, что текущий уровень торгово-экономических отношений не соответствует имеющемуся потенциалу, поэтому необходимо реализовать широкие возможности для сотрудничества в сферах высоких технологий, образования, здравоохранения, науки, сельского хозяйства, солнечной энергетики. В этой связи была подчеркнута важность деятельности армяно-индийской межправительственной комиссии.
В качестве хорошего примера индийской помощи Армении в области развития потенциала был назван Армяно-индийский центр превосходства информационных и телекоммуникационных технологий, сферу деятельности которого можно расширить с акцентом на область искусственного интеллекта.