Արցախում վերսկսվել են անհետ կորածների և զոհված զինծառայողների աճյունների որոնողական աշխատանքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախում վերսկսվել են զոհված զինծառայողների աճյունների և անհետ կորածների որոնողական աշխատանքները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են ԱՀ ներքին գործերի նախարարության ԱԻ պետական ծառայությունից:
«Որոնողական աշխատանքները մարտի 10-ին շարունակվում են Մարտունու (Ադրբեջանի վերահսկողութան տակ անցած հարավ-արևելյան սահմանային գոտի) և Վարանդայի շրջաններում»,- նշում են ԱԻՊԾ-ից:
Զինադադարից հետո որոնողական աշխատանքների ընթացքում հայտնաբերված աճյունների ընդհանուր թիվը 1490 է, որոնցից 15-ը նախնական տվյալներով քաղաքացիական անձինք են, մյուսները՝ ռազմական գործողությունների մասնակիցներ:
Արցախում եղանակային անբարենպաստ պայմանների, տեղացած առատ ձյան պատճառով մարտի 8-ին և 9-ին ժամանակավորապես դադարեցվել էին զոհված զինծառայողների աճյունների և անհետ կորածների որոնողական աշխատանքները:

В Арцахе возобновились поиски останков погибших военнослужащих и без вести пропавших
В Арцахе возобновились поиски останков погибших военнослужащих и без вести пропавших. Как передает Арменпресс, об этом сообщает ГСЧС Министерства внутренних дел Республики Арцах.
“Поисковые работы 10 марта будут продолжены в Мартунинском (в юго-восточной приграничной зоне, перешедшей под контроль Азербайджана) и в Варандском районах”, - сообщили в ГСЧС.
Всего после прекращения военных действий в ходе поисковых работ обнаружено 1 490 станков погибших, 15 из которых по предварительным данным - гражданские лица, остальные - участники боевых действий.
Из-за неблагоприятных погодных условий в Арцахе, обильного снегопада 8 и 9 марта поиски останков погибших военнослужащих и без вести пропавших временно были приостановлены.