Անվտանգության խորհուրդը դատապարտում է Զինված ուժերը քաղաքական գործընթացների մեջ ներքաշելու փորձերը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության խորհուրդը հայտարարություն է տարածել, որով դատապարտել է Զինված ուժերը քաղաքական գործընթացների մեջ ներքաշելու բոլոր փորձերը:
Անվտանգության խորհուրդը ՀՀ նախագահին կոչ է արել բավարարել ՀՀ վարչապետի` Գլխավոր շտաբի պետին պաշտոնից ազատելու միջնորդությունը եւ ստորագրել համապատասխան հրամանագիր:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ անվտանգության խորհրդի հայտարարությունը.
«ՀՀ Անվտանգության խորհուրդը, լինելով պաշտպանության ոլորտի քաղաքականության հիմնական ուղղություններ սահմանող մարմին, խստորեն դատապարտում է Զինված ուժերը քաղաքական գործընթացների մեջ ներքաշելու բոլոր փորձերը:
ՀՀ Սահմանադրությունը հստակ սահմանում է Զինված ուժերի քաղաքական գործընթացներին ներգրավվելու անթույլատրելիությունը, քաղաքացիական վերահսկողության ներքո գտնվելու հանգամանքը:
Օրենքի համաձայն, ՀՀ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետի, որպես բարձրագույն զինվորական ծառայության պաշտոն զբաղեցնող անձի, նշանակման և ազատման առաջարկության հիմքում ընկած է կառավարության ղեկավարի հայեցողությունը։
Ընդունելով, որ Սահմանադրության համաձայն, Հանրապետության նախագահը, որպես Սահմանադրության պահպանմանը հետևող կարևորագույն ինստիտուտ, ունի զինված ուժերի բնագավառում՝ զինված ուժերի և այլ զորքերի բարձրագույն հրամանատարական կազմը նշանակելու և ազատելու հայեցողական այլընտրանքային լիազորություն՝
Անվտանգության խորհուրդը Հանրապետության նախագահին առաջարկում է բավարարել ՀՀ վարչապետի` Գլխավոր շտաբի պետին պաշտոնից ազատելու առաջարկությունը և ստորագրել համապատասխան հրամանագիրը»:

Совет безопасности осуждает попытки втянуть Вооруженные силы в политические процессы
Совет безопасности Республики Армения распространил заявление, в котором осудил все попытки втянуть Вооруженные силы в политические процессы.
Совет безопасности призвал Президента Республики Армения удовлетворить ходатайство премьер-министра об освобождении с должности начальника Генштаба и подписать соответствующий указ.
«Арменпресс» представляет заявление Совета безопасности Армении.
“Совет безопасности Армении, будучи органом, определяющим основные направления политики оборонной сферы, строго осуждает все попытки втянуть Вооруженные силы в политические процессы.
Конституция Республики Армения четко определяет недопустимость вовлечения Вооруженных Сил в политические процессы, факт нахождения под гражданским контролем.
Согласно закону, в основе предложения о назначении и освобождении начальника Генштаба ВС Армении, как лица, занимающего высшую военную службу, лежит усмотрение главы правительства.
Президент Армении, будучи важнейшим институтом, следящим за соблюдением Конституции, обязан однозначно проявить соответствующий подход.
Исходя из вышесказанного, Совет безопасности призывает Президента республики удовлетворить ходатайство премьер-министра об освобождении с должности начальника Генштаба и подписать соответствующий указ”.