Արցախ այցելած Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարար Բեռնարդ Քուշները կիսվել է տպավորություններով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հրավերով Արցախ և Հայաստան այցելած՝ «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության համահիմնադիր, Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարար Բեռնարդ Քուշներն իր համերաշխությունն է հայտնում պատերազմից տուժածներին: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում անդրադառնալով Արցախ այցին ու տպավորություններին՝ Քուշները հայտնեց, որ այցելության նպատակը նախևառաջ պատերազմից տուժածներին,հիվանդներին աջակցություն ցուցաբերելն է:
Անվանի հումանիստ և բժիշկ Բեռնարդ Քուշներին արցախյան այցելության ընթացքում ուղեկցել են նաև մարդասիրության ոլորտի գործիչներ՝ «Միջազգային համերաշխություն» (Solidarités International) կազմակերպության հիմնադիր Ալան Բուանեն եւ Ֆրանսիացի հետազոտողների միության (Société des Explorateurs Français) նախկին նախագահ Պատրիս Ֆրանսեսկին: Միասին նրանք հնարավորություն են ունեցել առավել հանգամանալից ծանոթանալու «Ավրորայի» աջակցությամբ իրականացվող տարածաշրջանային մարդասիրական նախագծերին, որոնք նպաստում են ձեռներեցության զարգացմանը, վերականգնում՝ ենթակառուցվածքները և խթանում՝ տնտեսությունը:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունից հայտնեցին, որ տեղական և միջազգային 57 նախագծերի իրականացմանը, որոնք իրականացվում են բազմաթիվ գործընկերների հետ, արդեն 581 հազար 740 ԱՄՆ դոլար է տրամադրվել,:
Ստեփանակերտում՝ Քուշներն ու նրա ուղեկիցներն այցելել են Քերոլայն Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոն՝ հանդիպելու բուժում ստացող վիրավոր զինվորներին:«Ավրորան» աջակցում է կենտրոնի ենթակառուցվածքային բարելավմանը՝«Ավրորան՝ Արցախին» ծրագրով: Այն ուղղված է այնպիսի նախագծերի աջակցությանը, որոնք օժանդակում են և խթանում սոցիալական երկարաժամկետ զարգացումը տարածաշրջանում:
«Ես տպավորված էի Լեդի Քոքսի անվան կենտրոնի փիլիսոփայությամբ՝ ամբողջ ընտանիքն ու միջավայրը ներգրավելու բուժական պրոցեսում: Մթնոլորտն այնտեղ հանգիստ էր և դրական: Ես ուրախ եմ, որ «Ավրորան» աջակցում է այս կառույցին, որի կարիքն Արցախն այնքան շատ ունի»,- ասաց բժիշկ Քուշները:
Նրա գլխավորած պատվիրակությունը շրջել է նաև Ստեփանակերտի այն վայրերում, որոնք ամենաշատն են տուժել պատերազմից: Նրանք զրուցել են «Ավրորայի» աջակցությամբ իրականացվող նախագծերի ներկայացուցիչների հետ, այդ թվում՝ «HALO Trust»-ի, որը քաղաքացիական տարածքները վնասազերծում է կլաստերային ռումբերից և այլ պայթուցիկներից՝ ստեղծելով անվտանգ տարածք տեղահանված արցախցիների վերադարձի համար:

Посетивший Арцах экс-глава МИД Франции поделился впечатлениями от визита
Посетивший Армению и Арцах по приглашению инициативы «Аврора» соучредитель организации «Врачи без границ», бывший министр иностранных дел Франции и член отборочной комиссии премии «Аврора» Бернар Кушнер выражает свою солидарность с пострадавшим в результате войны. В беседе с Арменпресс, касаясь визита в Арцах и своих впечатлений, Кушнер сказал, что цель визита - прежде всего оказание помощи жертвам войны и пациентам.
Доктора Кушнера сопровождали гуманитарные деятели Ален Буане, основатель организации Solidarités International, и Патрис Франчески, бывший председатель Французского общества исследователей. Вместе они ближе познакомились с региональными гуманитарными проектами, поддерживаемыми «Авророй» и направленными на развитие предприятий микро- и малого бизнеса, восстановление инфраструктуры и оживление экономики.
Как сообщает пресс-служба инициативы «Аврора», в Степанакерте господин Кушнер и другие члены делегации посетили Реабилитационный центр имени Кэролайн Кокс и встретились с ранеными солдатами, находящимися там на лечении. «Аврора» поддерживает улучшение инфраструктуры центра в рамках программы помощи Арцаху, направленной на содействие проектам, способствующим долгосрочному социальному развитию региона. Гуманитарная инициатива «Аврора» уже выделила $581 740 для оказания помощи 57 местным и международным проектам, осуществляемым ее многочисленными партнерами.
«Я благодарен за возможность приехать в Армению и Арцах и проявить солидарность с пострадавшими от войны. На меня произвели большое впечатление методы Реабилитационного центр имени Кэролайн Кокс, включающие всю семью и окружающую среду в терапевтический процесс. Здесь царит спокойная и позитивная атмосфера, и я рад, что «Аврора» поддерживает это учреждение, которое так необходимо в Арцахе», – отметил доктор Кушнер после визита.
24 февраля делегация Кушнера совершила поездку по районам Степанакерта, которые больше всего пострадали от войны, и пообщалась с представителями проектов, реализуемых при содействии «Авроры», включая операцию HALO Trust по обезвреживанию кассетных боеприпасов и других взрывчатых веществ в районах проживания гражданского населения с целью обеспечения безопасного возвращения перемещенных лиц в Арцах.
"Люди [здесь] прекрасно понимают, что их существование зависит, прежде всего, от безопасной окружающей среды, и мы теперь понимаем, как важно создать надлежащую структуру для их здравоохранения, чтобы оно отвечало потребностям этого сильного и мужественного населения", – заявил Ален Буане, покидая Степанакертский республиканский госпиталь.