Կ. Ս. Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնում սպասվում է չորս պրեմիերա
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կ. Ս. Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնում աշխատանքների ակտիվ փուլ է: Թատրոնում ոչ միայն վերականգնել են նախորդ տարի ունեցած ներկայացումները, այլև պատրաստվում են պրեմիերաների:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Կ. Ս. Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնի տնօրեն Մարիաննա Մխիթարյանը նշեց, որ առաջին պրեմիերան նախատեսված է մարտի 20-ին և 21-ին:
«Մենք արդեն նախապատրաստվում ենք: Երիտասարդ բեմադրիչ Նորա Գրիգորյանը բեմադրում է ներկայացում, որը կկոչվի «Չսեր»: Ես կարծում եմ, որ մեր հանդիսատեսին դա շատ կգրավի, մանավանդ երիտասարդներին: Թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ներսիսյանի բեմադրությամբ հանդիսատեսի դատին կներկայացվի դասական գործ՝ Մոլիերի «Սկապենի արարքները»: Այստեղ ներգրավված է թատրոնի երիտասարդական կազմը»,-ասաց Մարիաննա Մխիթարյանը: Թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարը կբեմադրի ևս մեկ ներկայացում, որը կոչվում է «Ծիծաղի ակադեմիա»: Հունիս ամսին էլ Ի. Հարությունյանի բեմադրությամբ բեմում կլինի տարիներ առաջ թատրոնում հաջողություն ունեցած «Ինչ տեսավ սպասավորը» ներկայացման նոր տարբերակը:
Մարիաննա Մխիթարյանը նկատեց, որ հանդիսատեսից արձագանքը չի ուշացել, դահլիճները լեփ-լեցուն են:
«Ժողովուրդը կարիք ունի մշակութային նոր վերելքների: Այո, թատրոնը ինչ-որ տեղ նաև թերապիա է, որը հիմա անհրաժեշտ է մեր ժողովրդին: Տեսնելով լեփ-լեցուն դահլիճները, արձագանքը՝ հասկանում եմ, որ ներկայացումներ բեմադրելու անհրաժեշտություն կա»,-ասաց Մարիաննա Մխիթարյանը:
Թատրոնի պայմանները բարելավելու ուղղությամբ զգալի աշխատանքներ են արվել և դեռ շարունակվելու են: Տեղադրվել է ջեռուցման, օդափոխության և հովացման նոր համակարգ: Վերազինվել է ձայնային տեխնիկան: Թատրոնի շենքի ճակատային մասում կտեղադրվի թատրոնի անվանումը` գլխատառերով, ինչը յուրահատուկ տեսք կտա շքամուտքին: Ինչպես Մարիաննա Մխիթարյանն է նշում՝ հանդիսատեսն իրեն հարմարավետ է զգում: Հարստանում և վերազինվում է նաև թատրոնի գրադարանը: Շուտով այն կհամալրվի ՀՀ ժողովրդական արտիստ Երվանդ Ղազանչյանի հարուստ ու բազմահատոր գրքերի հավաքածուով:

В Русском драматическом театре им. Станиславского ожидаются четыре премьеры
ЕРЕВАН, 25 ФЕВРАЛЯ, АРМЕНПРЕСС. в Русском драматическом театре им. Станиславского активный этап работы. Театр не только восстановил прошлогодние спектакли, но и готовится к премьерным показам.
Как сообщила на пресс-конференции в пресс-зале «Арменпресс» директор Русского драматического театра им. Станиславского Марианна Мхитарян, первая премьера состоится 20-21 марта.
«Мы уже готовимся. Молодой режиссер Нора Григорян ставит спектакль «Нелюбовь». Думаю, это привлечет нашу аудиторию, особенно молодежь. Зрителям будет представлена классическая работа Мольера «Проделки Скапена» в постановке художественного руководителя театра Карена Нерсисяна. Здесь задействован молодежный состав театра», - сказала Марианна Мхитарян. Художественный руководитель театра поставит еще один спектакль, который называется «Академия смеха». В июне И. Арутюнян поставит новую версию спектакля Дж. Ортона «Что увидел дворецкий» который много лет назад назад имел успех в театре.
Марианна Мхитарян отметила, что отклик публики не запоздал, залы уже заполнены.
«Людям нужны новые культурные потрясения. Да, театр - это терапия, которая сейчас нужна нашему народу. Видя переполненные залы и реакцию, я понимаю, что нужно ставить спектакли», - сказала Марианна Мхитарян.
Проведена большая работа по улучшению условий в театре и она будет продолжаться. Установлена новая система отопления, вентиляции и охлаждения. Звуковое оборудование было переоснащено. Название театра заглавными буквами будет размещено в передней части здания театра, что придаст входу неповторимый вид. По словам Марианны Мхитарян, публика чувствует себя комфортно. Обогащается и оборудуется театральная библиотека. Вскоре она пополнится богатым и многотомным собранием книг народного артиста РА Ерванда Казанчяна.