Օդանավում ուղևորներ չեն եղել, օդաչուները եղել են օտարերկրյա քաղաքացիներ. Քաղավիացիայի կոմիտեն հայտնում է նոր մանրամասներ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն նոր մանրամասներ է ներկայացրել հայկական գրանցմամբ օդանավի առևանգման մասին լուրերի վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի հաղորդագրությունը.
«Հարգելի քաղաքացիներ, հաշվի առնելով հանրության մոտ առաջացած մի շարք հարցերը, Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն հայտնում է, որ նշված օդանավում ուղևորներ չեն եղել, իսկ օդաչուներն եղել են օտարերկրյա քաղաքացիներ: Թռիչքը կրել է տեխնիկական բնույթ, վայրէջքի մասին տեղեկատվությունը քննության փուլում է: Չարտոնված թռիչքուղու և չարտոնված վայրէջքի վերաբերյալ Կոմիտեում ընթանում է քննություն:
Ելնելով քննության շահերից՝ Կոմիտեն կտեղեկացնի վերջնական արդյունքների մասին, քննության ավարտից հետո»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն մեկ այլ հաղորդագրություն էր տարածել. «Հարգելի քաղաքացիներ, 2021 թվականի փետրվարի 22-ից մամուլում շրջանառվող լուրերի կապակցությամբ, ըստ որոնց՝ Boeing 737 տիպի օդանավն առևանգվել է, Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն հայտնում է, որ առևանգման փաստի մասին Կոմիտեն պաշտոնապես հաստատված տեղեկատվություն չի ստացել համապատասխան մարմիններից:Միաժամանակ հարկ ենք համարում նշել, որ Կոմիտեն տեղյակ է օդանավի գտնվելու վայրի մասին և ներկայումս սերտ համագործակցում է առնչվող պետությունների ավիացիոն իշխանությունների հետ: Քննության ավարտից հետո Կոմիտեն կներկայացնի լրացուցիչ տեղեկատվություն»:
ՀՀ վարչապետի նախկին խորհրդական Հակոբ Ճաղարյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է, թե փետրվարի 21-ին ՀՀ քաղաքացիական Ավիացիայի Կոմիտեն հեռագիր է ստացել Միացյալ Արաբական Էմիրությունների Քաղաքացիական Ավիացիայի գլխավոր վարչության կողմից հայկական գրանցմամբ EK-FAA համարանիշով Բոինգ-737 օդանավի առևանգման մասին: «Օդանավը թռիչք է կատարել Էստոնական Տալլինից, և, ըստ պլանի պետք է վայրէջք կատարեր Երևանում: Բայց դրա փոխարեն օդում որոշում է կայացվել գնալ Էմիրաթներ, տեխսպասարկման: Եվ «տեխնիկական անսարքության պատճառով» վայրէջք է կատարել Թեհրանում»,- գրել է Ճաղարյանը:

На борту самолета не было пассажиров, летчики были иностранными гражданами: новые подробности
Комитет гражданской авиации Армении представил новые подробности об угоне самолета с армянской регистрацией. «Арменпресс» представляет сообщение Комитета гражданской авиации Армении.
“Уважаемые граждане, учитывая ряд вопросов, возникших у общественности, Комитет гражданской авиации сообщает, что на борту указанного самолета пассажиров не было, а пилоты были иностранными гражданами. Полет носил технический характер, информация о посадке находится на стадии расследования. Комитетом ведется расследование по вопросу несанкционированного взлета и несанкционированной посадки.
Исходя из интересов следствия, комитет об окончательных результатах уведомит после завершения следствия», - говорится в сообщении.
Ранее Комитет гражданской авиации распространил другое сообщение.
«Уважаемые граждане! В связи с сообщением, появившимся в прессе 22 февраля 2021 года, что угнан зарегистрированный в Армении самолет Боинг 737, Комитет гражданской авиации сообщает, что Комитет не получал от соответствующих органов официально подтвержденной информации об угоне.
В то же время следует отметить, что Комитету известно о местонахождении самолета и в настоящее время он тесно сотрудничает с авиационными властями соответствующих стран.
Комитет дополнительную информацию предоставит по завершении расследования”.
Бывший советник премьер-министра Акоп Чагарян на своей странице в Facebook написал, что 21 февраля Комитет гражданской авиации получил телеграмму из Главного управления гражданской авиации Объединенных Арабских Эмиратов о захвате самолета Боинг-737 с армянским регистрационным номером EK-FAA. «Самолет вылетел из Таллина (Эстония), и должен был приземлиться в Ереване. Но вместо этого в воздухе было принято решение отправиться в Объединенные Арабские Эмираты на техническое обслуживание. Из-за технической неисправности он приземлился в Тегеране», - написал Чагарян.