Արցախում մեկնարկել է տեղահանված բնակչության համար նախատեսված նոր բնակավայրի կառուցումը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Ասկերանի շրջանի Աստղաշեն և Պատարա գյուղերի միջև ընկած տարածքում մեկնարկել են նոր բնակավայրի կառուցման աշխատանքները: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Արցախի քաղաքաշինության նախարարության մամուլի քարտուղար Մարտա Դանիելյանը:
«Ասկերանի Ջրաղացներ, Մոշխմհատ, Մադաթաշեն և Սղնախ գյուղերից տեղահանված մեր քաղաքացիների համար նախատեսված նոր բնակավայրը կունենա ավելի քան 644 հազար քառակուսի մետր ընդհանուր մակերես: Նախատեսվող 116 առանձնատներից՝ առաջինները պատրաստ կլինեն առաջիկա մի քանի ամսվա ընթացքում. բնակավայրի շինարարությունն ամբողջությամբ ավարտին կհասցվի մինչև 2022 թվականի դեկտեմբեր: Առանձնատները, որոնց նախագծի համար օրինակ է ծառայել Քաշաթաղի Աղավնոն, կլինեն 2-4 սենյականոց: Յուրաքանչյուր առանձնատանը կհատկացվի 1500 քառակուսի մետր տնամերձ հողատարածք: Գլխավոր ճանապարհի հարևանությամբ կկառուցվի նաև շուկա»,-մանրամասնեց Դանիելյանը:

Construction of new residential settlement for displaced citizens launched in Artsakh
STEPANAKERT, FEBRUARY 16, ARMENPRESS. Construction of a new residential settlement has launched in the territory located between Astghashen and Patara villages of Artsakh’s Askeran region, spokesperson of the Urban Development Ministry of Artsakh Marta Danielyan told Armenpress.
“The new settlement, which is for our citizens displaced from Jraghatsner, Moshkhmhat, Madatashen and Sghnakh villages of Askeran, will have a total area of over 644,000 square meters. The first of the planned 116 private houses will be ready within next few months: the construction of the settlement will be completed by December 2022. The houses will have 2-4 rooms. Each private house will be provided with 1500 square meters of land. A market will also be built near the main road”, she said.