Գործում է օտարերկրյա քաղաքացիների՝ Արցախ մուտք գործելու նոր ընթացակարգ. Արցախի ԱԳՆ-ն մանրամասնում է
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնում է, որ անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ հետպատերազմյան պայմաններում գործում է օտարերկրյա քաղաքացիների՝ Արցախի Հանրապետության տարածք մուտք գործելու նորացված ընթացակարգ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Արցախի ԱԳՆ-ն այս մասին հաղորդագրություն է տարածել, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Արցախի Հանրապետություն այցելել ցանկացող օտարերկրյա պետությունների քաղաքացիները նախապես պետք է դիմեն Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարություն՝ Արցախ մուտք գործելու թույլտվություն ստանալու համար: Այս ընթացակարգը տարածվում է ինչպես այն օտարերկրյա քաղաքացիների համար, որոնք մուտքի վիզա ստանալու կարիք ունեն, այնպես էլ՝ այն պետությունների քաղաքացիների համար, որոնց համար գործում է առանց վիզայի ռեժիմ:
Դիմումների վերաբերյալ տեղեկատվությունը փոխանցվում է նաև ՌԴ խաղաղապահ ուժերին` հաշվի առնելով անվտանգության նկատառումները։
Հայտերի հաստատումից հետո այդ մասին տեղեկացվում են դիմում ներկայացրած օտարերկրյա քաղաքացիները, որոնք համապատասխան մուտքի արտոնագրերը ստանում են Երևանում՝ Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունում, որից հետո կարող են ժամանել Արցախ։
Ինչ վերաբերում է ժամկետներին՝ համապատասխան աշխատանքներ են տարվում մեխանիզմի կատարելագործման ուղղությամբ։ Մուտքի թույլտվությունը կտրամադրվի 3-4 աշխատանքային օրերի ընթացքում. իհարկե` երբեմն գործընթացը կարող է ավելի երկար տևել, որի մասին դիմում ներկայացրած օտարերկրյա պետության քաղաքացին կտեղեկացվի։
Մեխանիզմը գտնվում է ներդրման փուլում։ Վերջին օրերի ընթացքում Արցախի Հանրապետություն նշված ընթացակարգով մուտք են գործել մի շարք օտարերկրյա լրատվամիջոցների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ»։

Entry procedure of foreign citizens to territory of Artsakh updated – Foreign Ministry
YEREVAN, FEBRUARY 10, ARMENPRESS. Artsakh’s Foreign Ministry has issued a statement, informing that for security reasons, the entry procedure of foreign citizens to the territory of the Republic of Artsakh in the post-war conditions has been updated.
“Citizens of foreign countries wishing to visit the Republic of Artsakh must first apply to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh to obtain a permit to enter Artsakh. This procedure applies both to foreign citizens who need an entry visa, and to citizens of visa-free countries.
Taking into account security considerations, information about applications is also transmitted to the Russian peacekeeping forces.
After the approval of applications, the foreign nationals who submitted them are informed about it and after receiving their visas at the Permanent Representation of the Republic of Artsakh in Yerevan, they can leave for Artsakh.
As for the timing, corresponding works are being carried out to improve the mechanism. The entry permit is issued within 3 or 4 working days. Sometimes the process may take longer, in which case the foreign national who submitted the application will be notified about it.
The mechanism is already in progress. In recent days, representatives of a number of foreign media and international organizations have arrived in the Republic of Artsakh under this procedure”, the statement says.