«Նոր գիրք»-1/21. Հայաստանում հրատարակվող նոր գրքերը՝ «Արմենպրես»-ի նախագծում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես»լրատվական գործակալությունը վերականգնում է իր հեղինակային «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի շարունակելու է ընթերցողի դատին հանձնել հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի մասին, ծանոթանալ դասական գործերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին: Այս շաբաթ«Արմենպրես»-ն առանձնացրել է 2021 թվականին հրատարակված և հանրության դատին հանձնված տարբեր հրատարակչությունների չորս ուշագրավ գրքեր՝ չորս խորագրերի ներքո:
Հայկ Սիրունյան, «Ադամամութ»
«Արդի» մատենաշարի այս հատորով լույս է տեսնում երիտասարդ հեղինակ Հայկ Սիրունյանի «Ադամամութ» ժողովածուն, որ ներառում է նրա բանաստեղծություններն ու էսսեները։ Չնայած երիտասարդ տարիքին՝ ժողովածուն ընդգծում է Սիրունյանի ասելիքը, իսկ նրա ուրույն ձեռագիրը կանխորոշում է, որ իր արժանի տեղն է զբաղեցնելու հայ ժամանակակից գրականության մեջ։ Գրքում հեղինակը հմտորեն կարողացել է կամուրջ ստեղծել հայ գրականության դասական ավանդների և արդի բանաստեղծական մոտեցումների միջև։ Գիրքը լույս է ընծայել «Էդիթ Պրինտ»-ը:
Թորնթըն Վայլդեր, «Սուրբ Լուիս արքայի կամուրջը»
«Օտար գիր» մատենաշարով լույս է տեսել Թորնթըն Վայլդերի «Սուրբ Լուիս արքայի կամուրջը» վեպը: Ճակատագիր, պատահար, օրինաչափություն, թե՞ Աստծու միջամտություն… Բախտորոշ իրադարձություններին անդրադառնալիս, մենք հաճախ մոլորվում ենք այս տարբերակներում։ XX դարի ամերիկյան գրականության գլուխգործոցներից մեկը համարվող, Թորնթըն Վայլդերի 1927-ին գրված այս այլաբանական վիպակը կարող է ընթերցողին օգնել կողմնորոշվել, բայց ո՛չ ավելին: Անգլերենից թարգմանել է Արտաշես Էմինը: Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը:
Ֆրենսիս Հոջսոն Բրնեթ, «Փոքրիկ արքայադուստրը»
Սառա Քրուն հոր հետ գալիս է Լոնդոն՝ սովորելու օրիորդ Մինչինի վարժարանում: Սառան, որ մշտապես պարուրված էր հոր անսահման սիրով և հոգատարությամբ, հայտնվում է իր համար անսովոր միջավայրում: Աղջկա սիրած զբաղմունքն ամեն տեսակի հետաքրքիր զրույցներ հորինելն է, որոնցով թե՛ ինքն է տարվում, թե՛ իր փոքրիկ ունկնդիրները՝ օրիորդ Մինչինի դպրոցի մյուս սանուհիները: Սակայն կյանքն ունի իր անսպասելի շրջադարձները, և դառը փորձությունները չեն շրջանցում նաև Սառային: Անգամ ամենածանր պայմաններում Բրնեթի խոհուն հերոսուհին չի դադարում բարի ու կարեկից, հնարամիտ և իմաստուն լինելուց՝ իրեն պահելով իսկական արքայադստեր նման: Արդեն հարյուր տարուց ավելի է՝ «Փոքրիկ արքայադուստրը» շարունակում է մնալ անգլիական մանկագրության ամենագրավիչ նմուշներից՝ պահպանելով իր բացառիկ հմայքը մեծ ու փոքր ընթերցողների համար:
Թարգմանությունը` Ալվարդ Ջիվանյանի: Նկարազարդումները` Ռեջինալդ Բ. Բըրչի: Գիրքը հրատարակել է «Զանգակ»-ը:
Սամվել Գևորգյան, «1 րոպե անց»
«Քո սեփական բիզնեսը Հայաստանում» բեսթսելերի հեղինակ Սամվել Գևորգյանի նոր՝ «1 րոպե անց» գիրքը նախատեսված է այն անձանց համար, ովքեր գնահատում են յուրաքանչյուր րոպեն, ցանկություն ունեն բացահայտելու ամբողջ ներուժը, որոշել են խոչընդոտները դարձնել հնարավորություն, ձեռքից բաց չեն թողնում հնարավորությունները և մշտապես ձգտում են #ՄիշտԱռաջ:
«1 րոպե անց»-ը նախապատրաստում է մարդուն կայացնել կարևոր որոշումներ` կյանքում, բիզնեսում և աշխատանքում: Այն ներկայացնում է, թե ինչպես հասնել անգերազանցելի արդյունքի և երաշխավորված շարժվել միշտ առաջ։ Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը:
Համագործակցության համար հրատարակչությունները կարող են կապ հաստատել նախագծի հեղինակի հետ [email protected] էլեկտրոնային հասցեով

“Новая книга” -1/21: издаваемые в Армении книги - в проекте Арменпресс
Информационное агентство «Арменпресс» восстанавливает свой авторский проект “Новая книга”. Каждый понедельник Арменпресс будет сообщать читателям о книгах, изданных армянскими издательствами. Читатели будут информированы о новых книгах, знакомиться с классическими произведениями и тенденциями развития современной литературы. На этой неделе Арменпресс выделил четыре примечательных произведения, в 4 сериях, изданных различных издательствами в 2021 году, уже переданных на суд общественности.
Армянский автор
Айк Сирунян, “Адамамут”
В серии “Современная литература” выходит в свет сборник стихов и эссе “Адамамут” молодого автора Айка Сируняна. Несмотря на молодой возраст автора, ему есть, что сказать, а его уникальный почерк предопределяет, что в современной армянской литературе он займет достойное место. Автору умело удалось навести мосты между классической армянской литературой и современным поэтическим стилем. Книга выпущена издательством “Edit Print”.
Торнтон Уайлдер, “Мост короля Людовика Святого”
Роман Торнтона Уайлдера “Мост короля Людовика Святого” опубликован в серии “Иностранная литература”. Судьба, случайность, закономерность или вмешательство Бога? Этот аллегорический роман Торнтона Уайлдера, написанный в 1927 году, считается одним из шедевров американской литературы двадцатого века и может помочь читателю сориентироваться, но не более того. Перевод с английского Арташеса Эмина. Книгу издал “Антарес”.
Фрэнсис Ходжсон Бернетт, “Маленькая принцесса”
Сара Кроу со своим отцом приезжает в Лондон, чтобы учиться в колледже мисс Минчин. Сара, которую всегда окружала безграничная любовь и забота отца, попадает в необычную среду. Любимое занятие девушки - придумывать всевозможные интересные беседы, которыми одержимы и она, и ее маленькие слушатели, другие монахини школы мисс Минчин. Но в жизни бывают взлеты и падения, и горькие испытания не обходят стороной и Сару. Даже в самых сложных условиях задумчивая героиня Бернетт не перестает быть доброй и сострадательной, находчивой и мудрой, и вести себя как настоящая принцесса. Уже более ста лет “Маленькая принцесса” продолжает оставаться одним из самых ярких примеров английской детской литературы, сохраняя свое неповторимое очарование для больших и маленьких читателей.
Перевод Алвард Дживанян. Иллюстрации Реджинальда Б. Береза. Книгу издал “Зангак”.
Самвел Горгян, “Спустя 1 минуту”
Новая книга Самвела Горгяна “Спустя 1 минуту”, автора бестселлера “Ваш собственный бизнес в Армении” предназначена для тех, кто ценит каждую минуту, хочет раскрыть весь свой потенциал, решил превратить препятствия в возможности, не упускать возможности, всегда стремиться вперед - #AlwaysForward.
“Спустя 1 минуту” готовит человека к принятию важных решений в жизни, бизнесе и в работе. Показывает, как добиться непревзойденного результата, всегда двигаться вперед. Книгу издал “Антарес”.
По вопросам сотрудничества издатели могут связываться с автором проекта по адресу [email protected].