Գեղարքունիքի մարզպետարանը կհամագործակցի ԿԽՄԿ hայաստանյան գրասենյակի հետ
ԳԱՎԱՌ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանն ընդունեց Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչներին։ «Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ՝ ինչպես հանդիպման սկզբում ներկայացրեց Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Արմեն Քարամյանը, իրենց այցի նպատակը Գեղարքունիքի մարզում գործունեություն ծավալելն է՝ կապված 2020 թվականի Արցախյան պատերազմի հետեւանքների վերացման կամ մեղմման, պատերազմից տուժած բնակչության հիմնախնդիրների կարգավորման հետ։
«Մենք կարեւորում ենք համագործակցությունը Գեղարքունիքի մարզպետարանի հետ, դրա համար կցանկանայինք լսել ձեր մտահոգություններն ու առաջարկությունները, ծանոթանալ տեղահանված կամ սահմանամերձ համայնքներում բնակվող մարդկանց կարիքներին»,-նշեց Արմեն Քարամյանը։
Մարզպետ Գնել Սանոսյանը խոսեց պատերազմի ընթացքում եւ հետպատերազմական ժամանակահատվածում Գեղարքունիքի մարզում ի հայտ եկած հիմնախնդիրների մասին, որոնք առկա են մի շարք ուղղություններում եւ պահանջում են առաջնահերթ կարգավորումներ։
«Ողջունելի է, որ հետպատերազմական ժամանակաշրջանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն ցանկություն է հայտնել գործունեություն ծավալել Գեղարքունիքի մարզում։Մենք պատերազմի ընթացքում եւ հետպատերազմյան ժամանակահատվածում համագործակցել ենք Հայկական Կարմիր խաչի հետ, ու վստահ եմ, որ այս համագործակցությունը եւս արդյունավետ ընթացք կունենա։ Մեր մարզում պատերազմի հետեւանքների մեղմման կամ վերացման նպատակով տրամադրվող աջակցության կարիքները կարելի է բաժանել մի քանի ուղղությունների՝ աշխատանք զոհվածների, վիրավորների, անհետ կորածների, Արցախից տեղահանվածների եւ սահմանամերձ բնակավայրերում բնակվող ընտանիքների հետ։ Վերջին երկու տարիների ընթացքում սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակներում սահմանամերձ բնակավայրերում բազմաթիվ ծրագրեր ենք իրականացրել ենթակառուցվածքների կարգավորման ուղղությամբ, սակայն դեռեւս անելիքներ կան»,-ներկայացրեց մարզպետ Գնել Սանոսյանը։
Այնուհետև մարզպետն ըստ ոլորտների ներկայացրեց իրավիճակը, մասնավորապես անդրադառնալով այն խնդիրներին, որոնք ի հայտ են եկել պատերազմի հետեւանքով եւ անմիջապես առնչվում են առավել խոցելի խմբերի հետ:
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչներ Ինսկե Վանդորմայլը եւ Միքայել Ռիեպլը հետաքրքրվեցին աջակցության հետ կապված առաջնահերթ խնդիրներով եւ անելիքներով, միաժամանակ շեշտելով, որ իրենք ցանկանում են մարզպետարանի հետ համատեղ գնահատել բոլոր կարիքները եւ տարբեր ծրագրերի իրականացմամբ սկսել աջակցության գործընթացը։
«Մենք նյութական ու մասնագիտական աջակցություն կցուցաբերենք նաեւ դատաբժշկական ոլորտում։ Անհետ կորածների հարցերով կաջակցենք ոչ միայն Արցախյան վերջին, այլ նաեւ առաջին պատերազմի ժամանակ տուժած ընտանիքներին։ Դրա համար ցանկանում ենք անձամբ խոսել պատերազմից տուժած ընտանիքների հետ, մոտիկից ծանոթանալ բոլոր առկա հիմնախնդիրներին ու փորձել դրանք կարգավորել։ Մեզ նաեւ հետաքրքրում է, թե որքանով են ինտեգրվում Գեղարքունիքի մարզում Արցախից տեղահանված ընտանիքները»,-նշեցին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները։
Գնել Սանոսյանը հույս հայտնեց, որ Գեղարքունիքի մարզպետարանի եւ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Հայաստանյան գրասենյակի համագործակցությունը կտա ցանկալի ու տեսանելի արդյունքներ։
«Մենք պետք է լինենք մշտական շփումների մեջ, ոլորտ առ ոլորտ վեր հանենք ու համաձայնեցնենք կարիքների գնահատման ու կարգավորման առաջնահերթությունները։ Վստահ եմ, որ մեր համագործակցությունը Գեղարքունիքի մարզում մեծապես կնպաստի հետպատերազմական ժամանակահատվածի խնդիրների կարգավորմանը», -եզրափակեց Գեղարքունիքի մարզպետը:

Администрация Гегаркуника будет сотрудничать с армянским офисом МККК
Губернатор Гегаркуника Гнел Саносян принял представителей армянского офиса Международного комитета Красного Креста. Как сообщает «Арменпресс», в начале встречи представитель армянского офиса Международного комитета Красного Креста Армен Карамян представил цель их визита –организацию деятельности в Гегаркуникской области по ликвидации или смягчению последствий Арцахской войны 2020 года и проблем населения, пострадавшего от войны.
“Мы придаем особую важность сотрудничеству с областной администрацией Гегаркуника, поэтому хотели бы услышать ваши проблемы и предложения, ознакомиться с потребностями перемещенных людей, проживающих в приграничных общинах”, - представиил Армен Карамян.
Саносян рассказал о проблемах, возникших в ходе войны и в послевоенный период в Гегаркуникской области, которые существуют в ряде направлений и требуют первоочередного регулирования.
“Похвально, что в послевоенный период Международный комитет Красного Креста выразил желание развернуть деятельность в Гегаркуникской области. Мы сотрудничали с армянским Красным Крестом во время войны и в послевоенный период, и я уверен, что последующее сотрудничество также будет эффективным. Необходимость содействия в нашем регионе можно разделить на несколько секторов: работа с семьями погибших и пропавших без вести, с ранеными, вынужденными переселенцами из Арцаха и семьями, живущими в приграничных районах. За последние два года в рамках программ субвенций мы реализовали множество программ в приграничных населенных пунктах по развитию инфраструктур, но есть еще много работы”, - сказал губернатор Гнел Саносян.
Затем губернатор представил ситуацию по сферам, в частности, коснувшись проблем, которые возникли в результате войны и напрямую касаются наиболее уязвимых групп.
Представители Международного комитета Красного Креста Инске Вандормайл и Микаел Риепл поинтересовались первоочередными задачами и задачами, связанными с содействием, в то же время подчеркнув, что они хотят вместе с областной администрацией оценить все потребности и начать процесс содействия реализацией различных программ.
“Мы окажем материальную и профессиональную поддержку также и в судебно-медицинской сфере. По вопросам без вести пропавших мы окажем содействие не только семьям, пострадавшим в результате второй Арцахской войны, но и во время первой войны. Поэтому мы хотим лично поговорить с пострадавшими от войны семьями, поближе ознакомиться со всеми существующими проблемами и попытаться их урегулировать. Нас также интересует, насколько интегрируются в Гегаркуникской области семьи, переселенные из Арцаха”, - отметили представители Международного Комитета Красного Креста.
Гнел Саносян выразил надежду, что сотрудничество администрации Гегаркуника и армянского офиса Международного комитета Красного Креста даст желаемые и ощутимые результаты.
“Мы должны быть в постоянном общении, выявлять сферу за сферой и согласовывать приоритеты оценки и регулирования потребностей. Уверен, что наше сотрудничество в Гегаркуникской области будет способствовать урегулированию проблем послевоенного периода”, - заключил губернатор Гегаркуника.