Արցախում գրանցվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 10 նոր դեպք
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախում փետրվարի 3-ին կատարվել է 49 թեստավորում, որի արդյունքում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 10 նոր դեպք: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից:
«Վարակակիրները նախկինում հաստատված օջախների կոնտակտավորներ են: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 25 վարակակիր, իսկ թեթև ձևերն ամբուլատոր բուժում են ստանում տնային պայմաններում:
Արցախում, ընդհանուր առմամբ, 2021 թվականին կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 2078 քաղաքացու հետազոտություն, որից 475-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Համաճարակաբանության և հիգիենայի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի մասնագետների կողմից շարունակվում են հակահամաճարակաբանական միջոցառումները, ինչպես նաև թեստավորման համար նմուշառում իրականացնել հաստատված դեպքի կոնտակտավորներից»,-հայտնում են գերատեսչությունից՝ հորդորելով պահպանել կորոնավիրուսային վարակի տարածումը կանխարգելող՝ առողջապահության նախարարության կողմից առաջարկվող միջոցները:

В Арцахе подтверждено 10 новых случаев COVID-19
В Арцахе 3 февраля проведено 49 тестирований, из которых 10 оказались с положительным результатом. Об этом «Арменпресс» сообщили в Министерстве здравоохранения Арцаха.
“Инфицированные - контактные лица ранее подтвержденных различных очагов. На данный момент стационарное лечение от коронавирусной болезни получают 25 пациентов, больные с легкими формами получают амбулаторное лечение в домашних условиях.
В общей сложности в Арцахе в 2021 г. проведено 2 078 тестирований. Из которых 475 оказались с положительным результатом.
Специалисты ГНКО “Центр эпидемиологии и гигиены” Министерства здравоохранения Республики Арцах проводят дезинфекционные работы в очагах инфекции, а также забор проб для тестирования. Министерство здравоохранения Республики Арцах во избежание новых вспышек вновь призывает следовать указаниям, чтобы насколько возможно скорее преодолеть коронавирусную инфекцию”, - отмечается в сообщении МЗ Арцаха.